Praha – Česko opět odmítne při očekávané debatě evropských lídrů o společném azylovém systému Evropské unie automatický mechanismus pro přerozdělování migrantů mezi jednotlivé státy. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) senátorům řekl, že Česká republika bude podporovat princip efektivní solidarity, tedy že členské země nabízejí ke zvládání migrace prostředky podle svých schopností.
"Nemají být posuzovány jen podle toho, kolik přijmou uprchlíků," řekl senátorům Zaorálek při projednávání české pozice pro čtvrteční a páteční zasedání Evropské rady v Bruselu. Ministr, který v Senátu zastupoval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), také podotkl, že dohoda na společném azylovém systému není snadná.
Evropští lídři budou podle Zaorálka také posuzovat spolupráci s třetími státy ohledně migrace. Konkrétně by měli mluvit o dohodách, které by omezily odchod lidí z těchto států. "Jsou v běhu, uzavírají se," poznamenal ministr a jmenoval Etiopii, Senegal, Libyi a Jordánsko. Ke státům, s nimiž EU tyto dohody nemá, ale byly by nejvíce potřebné, Zaorálek zařadil Niger a Mali.
Česko podle něj bude podporovat naplňování této dohody s Tureckem z letošního března, což Senát podpořil. Zaorálek jednal v Turecku v úterý. "Jednoznačně musím říci, že debata o spolupráci s EU byla velmi racionální, nezaznívaly žádné zvláštní požadavky, jen že evropské země by měly více spolupracovat v boji s terorismem," řekl.
Tématem summitu by měla být rovněž obrana unie. Zaorálek uvedl, že je nutné posílit schopnosti EU, což je podle něho něco jiného než teritoriální ochrana NATO. Evropští lídři by mohli probírat situaci v Sýrii, kde, jak uvedl Zaorálek, dosahuje humanitární katastrofa velkých rozměrů. Podotkl, že ani pád Aleppa nebude znamenat konec tamní války.