Praha - Uprchlý bankéř Alexandr Bugajevskij, kterého koncem ledna zadržela na základě mezinárodního zatykače česká policie, může být vydán do Ruska. Rozhodl o tom ve čtvrtek Městský soud v Praze, podle nějž se muž ve vlasti nemusí obávat nespravedlivého procesu. Ruské úřady bývalého předsedu představenstva zkrachovalé banky Interkommerz viní ze zpronevěry v řádu desítek milionů eur.
Bugajevskij a jeho advokát Viktor Rytikov se v obhajobě odkazovali zejména na zprávy amerického ministerstva zahraničí a organizací jako Human Rights Watch a Amnesty International, které upozorňují na stav současné ruské justice a špatné podmínky ve vězení. Podle Rytikova tak hrozí nebezpečí, že jeho klientovi nebude po návratu do vlasti zaručeno právo na spravedlivý proces. K obdobnému závěru došli i ruští právníci Bugajevského.
Soud ovšem tyto argumenty odmítl, Rusko podle něj žádá o vydání kvůli podezření ze spáchání trestného činu, ne z důvodů politického pronásledování. Podle soudce Jaroslava Pytlíka tedy nejsou namístě obavy, že by Rusko nerespektovalo mezinárodní smlouvy o spravedlivém procesu. "K porušení záruk zatím nedošlo a není důvod se domnívat, že by k tomu mělo dojít právě teď," sdělil soudce a potvrdil tak stanovisko státního zastupitelství.
"Jedná se o formální sliby Ruska, které je nutno prověřit," oponoval Rytikov. "Nelze připustit to, že bude do cizího státu vydána osoba a my budeme jenom doufat, že nedojde k porušení lidských práv," uvedl.
Senát nevyhověl ani Bugajevského žádosti o propuštění z vazby pod příslibem zaplacení kauce a domácího vězení.
Rytikov zváží podání stížnosti. "Poradím se s klientem. S rozhodnutím soudu úplně nesouhlasíme," řekl Aktuálně.cz.
Zda Česko padesátiletého bankéře skutečně vydá, rozhodne ministerstvo spravedlnosti, které tak musí po případu Jevgenije Nikulina rozhodnout o osudu dalšího prominentního Rusa.
Podle ruského deníku Kommersant se Bugajevskij zpronevěry dopustil v lednu 2016, v době, kdy tehdy 67. největší bance v Rusku šéfoval. Sobě a několika dalším lidem údajně na účet převedl přes 45 milionů eur (1,2 miliardy Kč). Během února téhož roku pak z Ruska odjel, zatykač na něj úřady ale vydaly až v prosinci 2016. Před svým zatčením v České republice Bugajevskij pobýval v Německu, Švédsku nebo Pobaltí, zaznělo ve čtvrtek u soudu.
V současné době čelí i vyšetřování o přivlastnění dluhopisů v hodnotě 7,925 miliardy rublů (asi 2,5 miliardy korun) z majetku banky, uvedl Kommersant.
K soudu ve čtvrtek dorazila také manželka Bugajevského. Ta se v Rusku neúspěšně potýká s rozhodnutím moskevských soudů, které rodině zmrazily byty v Moskvě, rekreační objekt v blízkosti ruské metropole, pozemky a přes 100 milionů rublů na účtech.