Česko rozhodne o vydání dalšího Rusa. Zadržený bankéř zpronevěřil miliardy, tvrdí Moskva

Michael Švec Barbora Němcová Michael Švec, Barbora Němcová
9. 4. 2018 18:00
Padesátiletý Rus, který je obviněn ze zpronevěry miliard rublů, je nyní v předběžné vazbě a Moskva už požádala o jeho vydání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Jen co ministerstvo spravedlnosti rozhodlo ve sledovaném případu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, má na stole žádost o vydání dalšího prominentního Rusa.

Česká policie koncem ledna na základě mezinárodního zatykače zadržela bývalého šéfa zkrachovalé banky Interkommerz Alexandra Bugajevského, kterého Rusové podezírají ze zpronevěry v řádu miliard rublů.

"Jmenovaný byl zadržen 25. ledna a vzat do vazby, následně dorazila z Ruska žádost o jeho vydání," sdělila Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

O přípustnosti vydání uprchlého bankéře bude tento týden rozhodovat Městský soud v Praze, žalobci přitom proti ruské žádosti nemají námitky. "Státní zástupkyně již předala městskému soudu návrh, že jeho vydání do Ruské federace je přípustné," upřesnila pro Aktuálně.cz mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Poslední slovo pak bude mít ministr spravedlnosti, který rozhodnutí soudu může, ale nemusí vzít v potaz.

Podle ruského ekonomického deníku Kommersant, který na bankéřovo zadržení upozornil, je Bugajevskij stíhaný v několika případech, které souvisí s bankrotem banky Interkommerz.

Ruská centrální banka podle Kommersantu zbavila Interkommerz licence předloni v únoru. Krátce poté se okolnostmi pádu banky začaly zabývat orgány činné v trestním řízení pro podezření ze zpronevěry, zneužití pravomocí a úmyslného bankrotu.

Vyšetřovatelé zahájili stíhání Bugajevského, který byl předsedou představenstva banky, 30. března 2016 a obvinili ho ze zpronevěry ve zvlášť velkém rozsahu. Té se měl dopustit, když mezi 21. a 25. lednem 2016 převedl na účty, které patřily jemu a dalším nezjištěným lidem, 45 milionů eur (1,2 miliardy korun).

Později podle deníku začaly ruské úřady vyšetřovat další případ, v němž Bugajevského viní z toho, že si přivlastnil dluhopisy v hodnotě 7,925 miliardy rublů (asi 2,5 miliardy korun), které bance patřily.

Bankéř podle zdrojů Kommersantu odjel z Ruska zřejmě ilegálně přes Bělorusko, mezinárodní zatykač na něj byl vydán v prosinci 2016. Bugajevskij prostřednictvím svých advokátů postup ruských orgánů napadl jako nezákonný, píše list.

Moskevský soud mezitím zmrazil majetek Bugajevského rodiny - byty v Moskvě, rekreační objekt v blízkosti ruské metropole, pozemky a přes 100 milionů rublů na účtech. Manželka a dcery se rozhodnutí soudně bránily, ale neúspěšně.

 

Právě se děje

Další zprávy