Česko je pro základnu lepší než Polsko

Pavel Tomášek, Pavel Baroch
31. 8. 2006 0:00
Praha - Česko má podle diplomatického zdroje lepší technické podmínky pro vybudování americké raketové základny než Polsko.

"Členové expertního týmu, kteří byli v českých vojenských prostorech, řekli, že z technického hlediska potřebám Američanů lépe vyhovují lokality v Česku než v Polsku," řekl Aktuálně.cz zdroj z diplomatických kruhů, který si nepřál být jmenován, protože nemá oprávnění jakkoli komentovat postup výběru vhodného území.

Jeho informace potvrdil zdroj z ministerstva obrany. "Česká území mají kamenitá podloží, zatímco polská jsou údajně na písku," řekl Aktuálně.cz tento druhý zdroj.

Americký tým, který v červenci navštívil vojenské újezdy Libavá, Boletice a Brdy, zkoumal právě především podloží pod případnou základnou a pak také dopravní spojení.

Infobox

AMERICKÁ ZÁKLADNA

  • Součástí základny by bylo až deset obranných raket a radar.
  • Rakety by neměly výbušné hlavice.
  • Nárazem by zneškodňovaly rakety útočící na Evropu či Severní Ameriku.
  • Radar nemusí být na stejném místě jako rakety.
  • Zařízení pro rakety by mělo rozlohu asi 350 hektarů.
  • Obsluhovalo by ho několik set amerických vojáků.

"Z našich poznatků vyplývá, že po technické stránce je z pohledu Američanů možné umístit obě zařízení - rakety i radary - jak u nás, tak v Polsku," tvrdí náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar, který s americkým expertním týmem vybrané vojenské prostory objížděl.

Záleží i na politické náladě

Americká expertní skupina nyní zpracovává technickou dokumentaci, v níž popíše výhody a nevýhody vytipovaných míst v Česku a Polsku.

Ačkoliv je české území technicky vhodnější než polské, ještě to neznamená, že americká vláda požádá o vybudování své základny český kabinet. Dalším hodnotícím měřítkem totiž budou podle informací Aktuálně.cz politická kritéria.

Politickou zprávu mají vypracovat americké ambasády v Praze a ve Varšavě. Jejím cílem je vyhodnotit politické podmínky pro umístění základny v dané zemi.

Podle už citovaného zdroje z diplomatických kruhů mají američtí pracovníci z obou ambasád z přípravy politické zprávy dost zamotanou hlavu. V Česku více než dva měsíce po volbách ještě nevznikla nová vláda, v Polsku jsou v kabinetu zastoupeny nacionalistické strany.

Objevily se ovšem i neoficiální zprávy, že by základna mohla být ve Velké Británii, protože Češi a Poláci budou proti.

Zprávy posoudí zvláštní výbor

Američtí diplomaté už ale nemají na zpracování politického posudku moc času. Zhruba v polovině září by politickou i technickou zprávu měl ve Spojených státech posoudit speciální  výbor složený ze zástupců ministerstev obrany či zahraničí.

Ministr obrany USA Rumsfeld
Ministr obrany USA Rumsfeld | Foto: reuters

Doporučení výboru by pak měli na stůl dostat náměstci vybraných ministerstev, anebo přímo ministr obrany Donald Rumsfeld.

Jeho rozhodnutí se údajně nedá očekávat dříve než na přelomu září a října. Pak by mělo být jasné, jestli se Američané rozhodnou pro variantu, že by protiraketová základna včetně radaru byla v jedné zemi, anebo zda by se zařízení rozdělilo na raketovou základnu a radar.

"Pokud Spojené státy osloví s touto nabídkou Českou republiku, bude pouze na vás, jak se rozhodnete. Myslíme si, že je věcí české vlády, zda a jakou roli chce v evropské obranně hrát," napsal před čtrnácti dny v Právu americký velvyslanec v Praze Willliam Cabaniss.

Obce jsou proti základně

Při rozhodování o tom, kterou zami USA nakonec osloví, může hrát roli i to, že obce v okolí vojenského prostoru Libavá na Olomoucku nejsou plánům na stavbu základny příliš nakloněni. O Libavé se přitom nejčastěji hovoří jako o místu, které Američanům po technické stránce vyhovuje nejvíce.

"Zádný přínos v tom nevidím. Pokud je to možné, ať jdou někam jinam a budu spokojený," řekl starosta Přáslavic Čestmír Rochovanský.

"Pro zdejší obce je to zbytečné. Armáda je přímo v Přáslavicích a my z toho nemáme vůbec nic, ještě jim spravujeme cestu. Navíc obyvatelé budou podstatně omezeni ve vycházkách do okolí," dodal Rochovanský.

Podobně mluví i další starostové v okolí Libavé. Také prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek uvedl, že pro české zbrojovky americká základna žádný výrazný obchod nepřinese.

"Naše zkušenosti s podobnými zařízeními ve Spojených státech dokazují značnou ekonomickou prospěšnost pro široké okolí," argumentuje ale americký velvyslanec v Praze William Cabaniss.

Náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar uvedl, že na základně vydělají české firmy i obce.

"České firmy se v případě stavby protiraketového zařízení na českém území budou podílet na kontraktech v hodnotě několika miliard korun," slibuje Pojar.

 

Právě se děje

Další zprávy