"Členové expertního týmu, kteří byli v českých vojenských prostorech, řekli, že z technického hlediska potřebám Američanů lépe vyhovují lokality v Česku než v Polsku," řekl Aktuálně.cz zdroj z diplomatických kruhů, který si nepřál být jmenován, protože nemá oprávnění jakkoli komentovat postup výběru vhodného území.
Jeho informace potvrdil zdroj z ministerstva obrany. "Česká území mají kamenitá podloží, zatímco polská jsou údajně na písku," řekl Aktuálně.cz tento druhý zdroj.
Americký tým, který v červenci navštívil vojenské újezdy Libavá, Boletice a Brdy, zkoumal právě především podloží pod případnou základnou a pak také dopravní spojení.
Infobox
AMERICKÁ ZÁKLADNA
- Součástí základny by bylo až deset obranných raket a radar.
- Rakety by neměly výbušné hlavice.
- Nárazem by zneškodňovaly rakety útočící na Evropu či Severní Ameriku.
- Radar nemusí být na stejném místě jako rakety.
- Zařízení pro rakety by mělo rozlohu asi 350 hektarů.
- Obsluhovalo by ho několik set amerických vojáků.
"Z našich poznatků vyplývá, že po technické stránce je z pohledu Američanů možné umístit obě zařízení - rakety i radary - jak u nás, tak v Polsku," tvrdí náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar, který s americkým expertním týmem vybrané vojenské prostory objížděl.
Záleží i na politické náladě
Americká expertní skupina nyní zpracovává technickou dokumentaci, v níž popíše výhody a nevýhody vytipovaných míst v Česku a Polsku.
Ačkoliv je české území technicky vhodnější než polské, ještě to neznamená, že americká vláda požádá o vybudování své základny český kabinet. Dalším hodnotícím měřítkem totiž budou podle informací Aktuálně.cz politická kritéria.
Politickou zprávu mají vypracovat americké ambasády v Praze a ve Varšavě. Jejím cílem je vyhodnotit politické podmínky pro umístění základny v dané zemi.
Podle už citovaného zdroje z diplomatických kruhů mají američtí pracovníci z obou ambasád z přípravy politické zprávy dost zamotanou hlavu. V Česku více než dva měsíce po volbách ještě nevznikla nová vláda, v Polsku jsou v kabinetu zastoupeny nacionalistické strany.
Objevily se ovšem i neoficiální zprávy, že by základna mohla být ve Velké Británii, protože Češi a Poláci budou proti.
Zprávy posoudí zvláštní výbor
Američtí diplomaté už ale nemají na zpracování politického posudku moc času. Zhruba v polovině září by politickou i technickou zprávu měl ve Spojených státech posoudit speciální výbor složený ze zástupců ministerstev obrany či zahraničí.
Doporučení výboru by pak měli na stůl dostat náměstci vybraných ministerstev, anebo přímo ministr obrany Donald Rumsfeld.
Jeho rozhodnutí se údajně nedá očekávat dříve než na přelomu září a října. Pak by mělo být jasné, jestli se Američané rozhodnou pro variantu, že by protiraketová základna včetně radaru byla v jedné zemi, anebo zda by se zařízení rozdělilo na raketovou základnu a radar.
"Pokud Spojené státy osloví s touto nabídkou Českou republiku, bude pouze na vás, jak se rozhodnete. Myslíme si, že je věcí české vlády, zda a jakou roli chce v evropské obranně hrát," napsal před čtrnácti dny v Právu americký velvyslanec v Praze Willliam Cabaniss.
Obce jsou proti základně
Při rozhodování o tom, kterou zami USA nakonec osloví, může hrát roli i to, že obce v okolí vojenského prostoru Libavá na Olomoucku nejsou plánům na stavbu základny příliš nakloněni. O Libavé se přitom nejčastěji hovoří jako o místu, které Američanům po technické stránce vyhovuje nejvíce.
"Zádný přínos v tom nevidím. Pokud je to možné, ať jdou někam jinam a budu spokojený," řekl starosta Přáslavic Čestmír Rochovanský.
"Pro zdejší obce je to zbytečné. Armáda je přímo v Přáslavicích a my z toho nemáme vůbec nic, ještě jim spravujeme cestu. Navíc obyvatelé budou podstatně omezeni ve vycházkách do okolí," dodal Rochovanský.
Podobně mluví i další starostové v okolí Libavé. Také prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek uvedl, že pro české zbrojovky americká základna žádný výrazný obchod nepřinese.
"Naše zkušenosti s podobnými zařízeními ve Spojených státech dokazují značnou ekonomickou prospěšnost pro široké okolí," argumentuje ale americký velvyslanec v Praze William Cabaniss.
Náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar uvedl, že na základně vydělají české firmy i obce.
"České firmy se v případě stavby protiraketového zařízení na českém území budou podílet na kontraktech v hodnotě několika miliard korun," slibuje Pojar.