Česko jako uranová velmoc? Kocourek už plánuje těžbu

Pavel Baroch
3. 4. 2011 13:00
Ministerstvo průmyslu oprašuje plány na rubání uranové rudy

Praha - Ministr průmyslu Martin Kocourek by chtěl v budoucnu v zemi významně rozšířit těžbu uranu.

Jeho plán zapadá do celkové koncepce využít co nejvíc domácích surovin včetně hnědého uhlí za ekologickými limity v severozápadních Čechách.

Už dnes je Česko jediným státem v Evropské unii, kde se uran dobývá, a to v Rožné na Vysočině.

Kocourkův plán na rozšíření těžby uranové rudy se objevil v jeho Zprávě o aktualizaci Státní energetické koncepce, což je jakýsi předstupeň nové energetické koncepce státu.

O uranu se v dokumentu, který už Kocourek poslal ostatním ministerstvům a dalším úřadům k připomínkování, zmiňuje na třech místech, například když se hovoří o využití všech českých energetických zdrojů - hnědého, černého uhlí a v reálné míře také obnovitelných zdrojů.

"K uvedeným zdrojům, které jsou sledovány v energetických bilancích, přistupuje i podpora tuzemské těžby uranu, která by mohla umožnit stabilizaci zajištění paliva pro jaderné elektrárny," stojí ve zprávě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Kocourek navazuje na Tošovského

S plánem na otevření nových uranových dolů Kocourek navazuje na svého předchůdce, úřednického ministra Vladimíra Tošovského, který "uranovou kartu" vytáhnul na podzim 2009.

Uranový důl
Uranový důl | Foto: Aktuálně.cz

Těžba uranové rudy měla být podle Tošovského jednou z odpovědí na plynovou krizi z ledna téhož roku, kdy zhruba dva týdny netekla z Ruska tato strategická surovina.

Kocourkova zpráva připomíná, že v roce 2009 proti uranu mělo zásadní výhrady pouze ministerstvo životního prostředí. Naopak ostatními úřady byl "přijat příznivě a jejich připomínky byly zohledněny".

"K projednávání materiálu ve vládě však nedošlo, především proto, že předchozí překlenovací úřednická vláda měla pouze dočasný mandát," uvedl Kocourek.

Vykutat se může 56 tisíc tun

Kromě Rožné je v republice dalších sedm významných uranových ložisek, kde je možné celkem vytěžit 56 tisíc tun uranu. Pět z nich leží v Libereckém kraji.

Těžitelné zásoby uranu

  • Rožná (Vysočina): 500 tun
  • Brzkov-Věžnice (Vysočina): 3,1 tisíce tun
  • Mečichov (Jihočeský): 1,2 tisíce tun
  • Hamr (Liberecký): 25 tisíc tun
  • Stráž (Liberecký): 5 tisíc tun
  • Osečná-Kotel (Liberecký): 15 tisíc tun
  • Břevniště (Liberecký): 4,2 tisíce tun
  • Hvězdov (Liberecký): 2 tisíce tun

Pokud by se Kocourkův plán podařilo prosadit, státní podnik Diamo by se nejspíš pokusil získat uran ve Stráži na Liberecku, kde byla chemická těžba před lety zastavena a dnes se území zamořené kyselinou sírovou postupně čistí.

Ministerstvo hovoří obecně o tom, že by těžba musela být šetrná, ve Zprávě o aktualizaci Státní energetické koncepce hovoří o "kultivovaném využití značných domácích zásob uranové rudy".

Liberecký uranový odpor

Proti obnovení těžby uranu - jakoukoli metodou - existuje na Liberecku mezi lidmi velký odpor.

Josef Jadrný, jeden z hlavních organizátorů protestních akcí proti uranovým plánům, připomněl, že po chemické těžbě v minulosti je ve Stráži pod zemí stále až pět milionů tun kyseliny sírové. Zamořeny jsou stovky milionů kubíků podzemní vody.

"Plány na těžbu uranu jsou naprosto nesmyslné," řekl Aktuálně.cz Jadrný, podle něhož se dobývání uranové rudy ekonomicky nevyplatí. Za nereálné považuje Jadrný i případný plán na výstavbu závodu na zpracování uranové rudy.

Připomněl, že uranové palivo do jaderných elektráren je běžná komodita, s níž se obchoduje. České jaderné elektrárny Dukovany a Temelín ji dovážejí z Ruska.

"Spojovat naše elektrárny s českým uranem je naprosto špatná úvaha," dodal Jadrný.

 

Právě se děje

Další zprávy