Pitná voda v sousedství uranu a kyseliny. Kdo s koho?

Pitná voda v sousedství uranu a kyseliny. Kdo s koho?
A "trochu kyselinky" tam ještě zbylo, říká ing. Kafka. Na vizitce má napsáno kontrola a zvláštní úkoly.
Za třicet let chemické těžby se do země nalily 4 miliony tun H2SO4.
Stejné množství kontaminantů (převážně síranů) ohrožuje v podzemí kvalitu spodních vod. Prameniště říčky Zábrdky se nachází nad oblastí tzv. turonské zvodně - podzemního kolektoru pitné vody vysoké kvality, který sahá až k areálu bývalé chemické těžby uranu.
Bandaska na vodu anebo na kyselinu. Záleží. Zde se nachází v těsné blízkosti jezero vzácné pitné vody a jezero kyselých síranových roztoků.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
25. 7. 2010 17:52

Likvidace starých ekologických škod v obřím tendru zahrnuje i sanaci spodních vod po chemické těžbě uranu ve Stráži pod Ralskem. Zde jste se mohli seznámit s krajinou podzemních vrtů, pod nimiž dřímá jezero kontaminantů z kyseliny sírové. V jeho blízkosti se nachází také jedno z nejvzácnějších nalezišt tzv. turonské pitné vody. A kousek vedle opuštěný areál hlubinné těžby uranu. Neobvyklý biotop potřebuje k nápravě 40 miliard ze státních peněz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy