Krása a lesk podzemních vrtů aneb Propíchané Podještědí

Krása a lesk podzemních vrtů aneb Propíchané Podještědí
Státní podnik DIAMO spravuje v oblasti Stráže pod Ralskem území s tisíci hlubinnými vrty, kterými do roku 1996 pumpoval do země kyselinu sírovou, aby 300 metrů pod povrchem vázala uran. Na svých stránkách deklaruje přechod z těžební činnosti k činnosti ozdravné. Na snímku stanice likvidace kyselých roztoků, čili 4 milionů tun kontaminantů z H2SO4, které pod zemí zbyly.
Vrty dnes údajně slouží pouze k sanaci starých ekologických škod. Na tuto činnost už stát věnoval 15 miliard korun. Toto je jeden z nově zbudovaných širokoprofilových sanačních vrtů pro čerpání zbytkových roztoků z podzemí.
"Cestička k domovu, známě se vine, hezčí je, krásnější, než všecky jiné..." Řada starých vtláčecích vrtů, kterými se pod zem nalilo stejné množství kyseliny, jaké tam dnes zůstalo zbytkových kontaminantů.
"Douška a šalvěje kolem ní voní, nikde se nechodí tak jako po ní..." Staré stojany na plastové bandasky u původních těžebních vrtů, kterými se kyselé roztoky obohacené o uran čerpaly na povrch.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
29. 9. 2011 10:05

Liberec - Seznamte s tím, jak vypadají na povrchu země hlubinné vrty v největším nalezišti uranu v Evropě - Stráži pod Ralskem.

Jsou jich totiž tisíce a honí se jimi různé roztoky za různými účely.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy