Krása a lesk podzemních vrtů aneb Propíchané Podještědí

Krása a lesk podzemních vrtů aneb Propíchané Podještědí
Státní podnik DIAMO spravuje v oblasti Stráže pod Ralskem území s tisíci hlubinnými vrty, kterými do roku 1996 pumpoval do země kyselinu sírovou, aby 300 metrů pod povrchem vázala uran. Na svých stránkách deklaruje přechod z těžební činnosti k činnosti ozdravné. Na snímku stanice likvidace kyselých roztoků, čili 4 milionů tun kontaminantů z H2SO4, které pod zemí zbyly.
Vrty dnes údajně slouží pouze k sanaci starých ekologických škod. Na tuto činnost už stát věnoval 15 miliard korun. Toto je jeden z nově zbudovaných širokoprofilových sanačních vrtů pro čerpání zbytkových roztoků z podzemí.
"Cestička k domovu, známě se vine, hezčí je, krásnější, než všecky jiné..." Řada starých vtláčecích vrtů, kterými se pod zem nalilo stejné množství kyseliny, jaké tam dnes zůstalo zbytkových kontaminantů.
"Douška a šalvěje kolem ní voní, nikde se nechodí tak jako po ní..." Staré stojany na plastové bandasky u původních těžebních vrtů, kterými se kyselé roztoky obohacené o uran čerpaly na povrch.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
29. 9. 2011 10:05

Liberec - Seznamte s tím, jak vypadají na povrchu země hlubinné vrty v největším nalezišti uranu v Evropě - Stráži pod Ralskem.

Jsou jich totiž tisíce a honí se jimi různé roztoky za různými účely.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy