Česko dál nahání katarského prince. Na 99 % nemá šanci

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
22. 6. 2010 12:15
Městský soud se neúspěšně snaží doručit princi předvolání
Viktor Kožený a Boris Vostrý jsou stíháni jako uprchlí, soud tedy probíhá bez jejich přítomnosti.
Viktor Kožený a Boris Vostrý jsou stíháni jako uprchlí, soud tedy probíhá bez jejich přítomnosti. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pro v Česku slavného katarského prince už jeho pět let stará kauza pohlavního zneužívaní nezletilých dívek zřejmě dávno přestala být problémem.

Tuzemské soudy se přesto snaží dotáhnout případ do konce, protože v Kataru proti němu ani nebyla vznešena obžaloba.

Městský soud v Praze na dnešek nařídil jednání, kde se mělo o vině či nevině Hámida bin Abdullaha al-Sáního rozhodnout. Hlavní aktér se ale - stejně jako v prosinci - nedostavil, a soud tak trval asi 60 vteřin.

"Jednání se pro nepřítomnost odročuje na dvaadvacátého září," řekl pouze předseda senátu Pavel Stutzig.

Katarského prince se českým úřadům přes jejich katarské protějšky vůbec nepodařilo kontaktovat.

A stejně jsou na tom prý i oba Sáního obhájci - Josef Lžičař a Umar Switat.

Do Evropy nejezdí, vidí, jak dopadl Polanski

"Nepodařilo se nám s ním spojit. Nevím, jestli je doma, ale myslím, že si netroufá jezdit do Evropy, když jsou tady případy, jako je ten režiséra Polanského. Domnívám se proto, že je na Blízkém východě," říká jeden z al-Sáního obhájců Josef Lžičař.

Soud je přitom v procesně dost nezvyklé situaci. Nemůžu začít al-Sáního stíhat jako uprchlého, protože z České republiky neuprchl, ale řádně odcestoval s požehnáním tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce.

Nemůže být ani souzen v nepřítomnosti jako někdo, kdo se úmyslně vyhýbá spravedlnosti. "Předvolání mu nebylo doručeno, takže nikdo nemůže říct, že se soudu vyhýbá," uvedl Lžičař.

al-Sání chce odškodnit. Žádá 250 milionů

Případ takzvaného katarského prince má v Česku stále aktuální souvislosti. Soudce Vojtěch Cepl totiž kauzu považuje za jeden ze zásadních důkazů ve sporu o takzvanou justiční mafii.

Podle něj se už v tomto případě, dávno před tím než na scénu vstoupila korupční aféra Jiřího Čunka, ukázaly podezřelé praktiky, jako je šikana nebo snaha ovlivnit justiční orgány.

U Obvodního soudu pro Prahu 2 navíc leží žaloba, kterou na český stát podal sám al-Sání. Chce po Česku 250 milionů korun jako odškodnění za vazbu. Soud ale žalobu otevře až ve chvíli, kdy bude o Sáního vině rozhodnuto.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy