O justiční mafii se mluvit smí. Benešová u soudu uspěla

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
14. 6. 2010 16:30
Hlavním aktérům kauzy se omlouvat nemusí, omluva náleží jen Liboru Grygárkovi

Praha - Žalobci fungují jako zákulisní justiční mafie. Právě tato slova, která v souvislosti s kauzou Čunek pronesla někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, byla na počátku případu, který už dva roky zaměstnává soudy.

Soudce Vojtěch Cepl mladší dnes i podruhé rozhodl, že se Benešová za tento výrok nemusí omlouvat hlavním aktérům kauzy - včetně současné nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery nebo exministra spravedlnosti Pavla Němce.

Podle verdiktu omluva náleží jen žalobci Liboru Grygárkovi. Dva z původních žalobců mezitím vzali své žaloby zpět.

Cepl v druhém kole procesu opět došel k přesvědčení, že Benešové se podařilo dokázat, že Vesecká a spol. jednali podezřele a netransparentně a podezření, že chtěli ovlivňovat některé kauzy mají reálný základ.

"Nikdo z nich neměl žádný důvod cokoli v případu Jiřího Čunka podnikat," řekl v téměř dvouhodinovém odůvodnění Cepl s tím, že se mu žaloby Němce, Vesecké a dalších jeví jako snaha zabránit jakékoli kritice jejich slov.

Soud nekončí. Znovu padne odvolání 

Marie Benešová odcházela od soudu spokojená. "Byla to naprosto precizní. Rozudek musel dát ohromnou práci," uvedla Benešová. I ona si od Cepla vyslechla kritiku, že se vyjádřovala příliš expresivně a věrohodnosti jejích slov to spíš ubíralo. "Polepším se," vzkázala stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD.

Případ ovšem stále nekončí. Advokát exministra Pavla Němce Petr Toman se hodlá znovu odvolat. "Myslel jsem si, že minulý rozsudek byl nejhorší, který jsem kdy slyšel, ale ten dnešní byl ještě horší," komentoval Toman Ceplovo rozhodnutí. "Především myšlenky o jakési kolektivní vině všech žalobců jsou nepřijatelné."

Soud už podruhé přesně popsal metody, kterými byl Čunkův případ ovlivněn - od schůzek, telefonátů, šikanování zainteresovaných státních zástupců a vyšetřovatelů až po bezdůvodné předání případu do Jihlavy (což byl začátek konce Čunkova stíhání).

"Pečlivě jsem prostudoval spisy, ale odpověď na jednoduchou otázku, proč byl případ přesunut právě do Jihlavy, jsem nikde nenašel," uvedl Cepl během odůvodnění druhého rozsudku.

Cepl se případem zabýval už podruhé. První rozsudek zrušil Vrchní soud v Praze. Nové jednání začalo minulý týden, kdy ale Cepl nepřipustil žádné nové důkazy a fakticky pouze zrekapituloval námitky vrchního soudu a názory stran.

Poprvé Marie Benešová uspěla u soudu přesně před dvěma lety - v červnu 2008. Soudce Vojtěch Cepl mladší tehdy nařídil, že se hlavním aktérům kauzy (s výjimkou žalobce Libora Grygárka) za slova o justiční mafii omlouvat nemusí.

Cepl rozhodl, že vysoce postavení lidé v české justici postupovali v kauze Jiřího Čunka tak, že si lidé mají plné právo myslet, že chtěli zmanipulovat vyšetřování.

Vrchní soud ale poté rozsudek zrušil a případ dokonce soudci Ceplovi odebral. Proti tomu se ale zase postavil Ústavní soud, a tak se případ vrátil na začátek znovu k soudci Ceplovi mladšímu.

 

Právě se děje

Další zprávy