Tvrdší tresty za vraždy: Zákoník v prvním kole prošel

Martina Macková
14. 3. 2008 18:15
Nový trestní zákoník poprvé ve sněmovně
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Sněmovna bude projednávat nově sepsaný trestní zákoník o dvacet dní déle.

Kodex, na jehož novou podobu čeká justice desítky let, dnes prošel do dalšího čtení.

Komunisté sice navrhli jeho vrácení ministerstvu k přepracování, jejich žádost ale ostatní kluby nevyslyšely. Norma tak putuje do ústavněprávního výboru, kde se může ještě měnit.

Připomeňte si: Za brutální vraždy budou přísnější tresty, řekla vláda

Třídní paragrafy?

Poslanci se v diskusi rozhodli dát si na diskusi ke kodexu více času. "Je to tak složitá právní úprava, že nikdy nemůže být předložena tak, aby k němu nebyly žádné výhrady. Je to osnova, kterou jsme tady projednávali, ale měli bychom tomu dát čas a prodloužit lhůtu zákonu," řekl například poslanec Zdeněk Jičínský (ČSSD).

Jednat chtějí dál i komunisté, kteří mají velké výhrady k zákoníku. "Máme obavy ze zpolitizování některých paragrafů. Zákoník obsahuje tolik rozporuplných vazeb, je třeba jej přepracovat," řekl poslanec Stanislav Grospič (KSČM).

Ten uvedl i několik příkladů situací, které mohou novinky v kodexu vyvolat. Hlavní námitka KSČM se ale týká politiky. Komunisté označili některé paragrafy dokonce za "politický balast."

"Je tam řada nejasných skutkových podstat a třídně zaměřených. Trestné činy proti lidskosti například. Je otázka, zda vláda nehledá nástroj, jak utlumit potencionální soupeře nebo další nástroj proti protestům na svou asociální politiku. Nelíbí se nám ani srovnávání období nacismu a komunismu," dodal.

Naopak politici ODS se jasně vyjádřili ke snížení trestní odpovědnosti na 14 let, o které se ještě bude v parlamentu debatovat. "Stát má právo co nejdříve svým občanům říct, že krást a loupit se nemá. Jsem připraven k diskusi o snížení trestní odpovědnosti," řekl například poslanec Radim Chytka (ODS).

Ministr Pospíšil ale chce, aby se sněmovna zabývala novým kodexem pouze do poloviny roku, aby jej senátoři dostali už na podzim. Příští rok totiž chce ministerstvo předložit ke schválení občanský a obchodní zákoník.

Zákoník tvořili i lidé

Norma mimo jiné navrhuje přísnější tresty za vraždy, zavádí také domácí vězení a snižuje trestní odpovědnost na 14 let.

Nový trestní zákoník, který střídá normu ze šedesátých let, už ale měl téměř dva roky platit. Norma nakonec v minulém složení sněmovny neprošla jen díky tomu, že v ní chyběl tzv. paragraf na tuneláře.

Kvůli možnému odpuštění trestů se ji rozhodla nepodpořit ČSSD. Lidovcům zase vadilo, že se zákoník pokusil zavést beztrestnost pro euthanázii.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil tentokrát neponechal nic náhodě. V zákoníku není ani zmínka o euthanázii, paragraf postihující zneužití informací v obchodním styku zákoník v určité formě obsahuje. Jeho podoba je ale kompromisem, který se bude vztahovat jen pro určitá konkrétní provinění.

Do tvorby kodexu ministerstvo poprvé v historii přizvalo také veřejnost. Lidé, instituce a odborníci nakonec poslali ministrovi 330 návrhů. Třicítka z nich se do zákoníku dostala.

Čtěte více:
Nový zákoník? Lidé navrhují trest smrti
328. Číslo, které už změnilo trestní zákoník

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy