Česko by mohlo zemím s migrační krizí poslat až 50 milionů korun

ČTK ČTK
9. 10. 2018 12:29
Peníze by měly putovat do Iráku, Mali, Nigeru a Čadu, kde pomohou například ve zdravotnictví či vzdělávání.
Předseda vlády Andrej Babiš.
Předseda vlády Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Praha - Česká republika by mohla poskytnout 50 milionů korun na podporu zemí zasažených migrační krizí. Vyplývá to z materiálu ministerstva vnitra, který ve středu projedná vláda. Peníze by měly putovat do Iráku, Mali, Nigeru a Čadu.

Irácké republice má Česko darovat deset milionů korun na stabilizaci a obnovu infrastruktury osvobozených území. Peníze by se měly vynaložit na projekt obnovy zdravotnické infrastruktury v západoirácké provincii Anbár, kde se donedávna nacházely poslední bašty radikálů z teroristické organizace Islámský stát. Realizátorem projektu bude nevládní organizace Caritas Internationalis.

Prostřednictvím Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) chce ministerstvo vnitra podle návrhu podpořit projekt na podporu uprchlíků v západoafrickém Mali. Finanční podpora bude směřovat na zajištění stability a ekonomické soběstačnosti uprchlíků a mírového soužití mezi navrátilci a místními komunitami.

"Konkrétně v rámci projektu bude například vystavěno 300 obydlí pro 300 rodin navrátilců, obnoveny vodní zdroje, obnovena místní zdravotnická a vzdělávací zařízení, zajištěno poradenství směrem k získání státního občanství pro 2000 uprchlíků z Mauritánie a bude poskytnuta podpora při návratu cca 60 000 uprchlíků do Mali," uvádí dokument. Projekt podle vnitra pomůže předcházet migraci do Evropy.

V odlehlých regionech Mali působí radikální skupiny, které se hlásí k takzvanému Islámskému státu. Obyvatelstvo ale sužuje také násilí mezi různými kmeny.

Poslední dva dary poputují prostřednictvím organizace Care International do Nigeru a Čadu. Nigerské republice má jít deset milionů korun. V rámci projektu organizace bude podpořeno 1600 nigerských žen. Ty budou proškoleny v udržitelných zemědělských postupech, budou jim zakoupena zemědělská zvířata a plodiny s cílem zajistit jejich soběstačnost v oblasti postižené opakovanými suchy.

Do Čadské republiky chce dát vnitro pět milionů korun na podporu ekonomické situace a zlepšení obživy obětí islamistické teroristické skupiny Boko Haram. Cílem je stabilizace lidí v zemi původu či regionu. "Projekt bude zahrnovat též osvětu cílové skupiny o rizicích nelegální migrace," doplňuje vnitro.

Další miliony už vláda schválila

Doposud byly vládou v roce 2018 odsouhlaseny čtyři peněžní dary České republiky do zahraničí. Na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku bylo určeno 40 milionů korun, deset milionů bylo pro syrské uprchlíky na Blízkém východě a 25 milionů pro Makedonii. Zbylých 25 milionů bylo určeno pro Bosnu a Hercegovinu na posilování ochrany hranic a zvládání migrační situace v zemi.

Peníze mají pomáhat přímo v místech zdrojových a tranzitních zemí migrace, přičemž prioritními oblastmi pomoci zůstává Blízký východ, Balkán a africký region Sahel.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy