O sirotky se zajímá i syrská komunita v Česku, jde o symbolické gesto, říká Šojdrová

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
Aktualizováno 27. 9. 2018 13:15
"Česká republika má kapacitu i odborníky," řekla v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) k otázce týkající se přijetí 50 syrských dětských uprchlíků.
On-line rozhovor s europoslankyní Michaelou Šojdrovou
Rozhovor skončil
Čtenářům odpovídala europoslankyně Michaela Šojdrová.
Přečíst si rozhovor

Praha/Brusel - "Určitě nezachráníme všechny děti, ale pokusíme se zachránit aspoň tolik, kolik nám umožní vláda. Bude záležet i na tom, jak velkou podporu u občanů bude tato iniciativa mít," uvedla v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz ke kauze syrských sirotků europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Její návrh zatím počítá s 50 dětmi, které by mohla Česká republika v budoucnu přijmout. "Česká republika má na to kapacitu i odborníky," říká europoslankyně s tím, že Česku nechybí ani "zkušenosti a dobré výsledky" s integrací nezletilých cizinců.

Podle Šojdrové by se v tomto případě jednalo o nezletilé Syřany, kteří se sami bez doprovodu rodičů nacházejí v uprchlických táborech na území Evropy. Konkrétně v zařízeních v Řecku. "Každý případ dítěte bude posuzován individuálně. Naši i řečtí odborníci umí děti dobře vytipovat, prověřit a přemístit ty, kterým to opravdu pomůže," říká europoslankyně.

Podle ní jde o symbolické gesto. "Inspirovala jsem se britským zákonem, na základě kterého má Velká Británie přijmout 350 nedoprovázených uprchlických dětí. Česká republika je více než šestkrát menší, proto jsem navrhla odpovídající číslo jako symbolickou skupinu dětí."

K pomoci syrským dětem se podle Šojdrové přihlásilo už více než 50 rodin. Informace o nich sdružuje iniciativa Češi pomáhají. Návrh počítá se spoluprací s ministerstvem vnitra.

O přijetí syrských dětí usiluje také syrská komunita, která už v Česku žije. "Jsou mezi nimi lidé, kterým se podařilo utéct před válkou legální cestou, žijí tady, pracují, mluví česky. Některé děti mohou najít zázemí v komunitě, která je jim blízká. Přístup k dětem musí být v každém případě individuální," řekla Šojdrová.

Iniciativa podle ní může zlepšit i obraz České republiky v očích EU, Česku totiž hrozí postih za nepřijímání migrantů podle stanovených kvót. Na otázku, zda by byla ochotná vzít si sama domů nějakého syrského sirotka, europoslankyně uvedla, že ano. "Po dohodě s manželem jsme připraveni si jedno dítě do péče vzít, bude-li to třeba."

On-line rozhovor s europoslankyní Michaelou Šojdrovou

Rozhovor skončil
27. 9. 2018
Ptá se: kostas

dobrý den , je naprosto světová ostuda,že se těch pár děcek až do parlamentu ,kde na ně žgrindali různí ubožáci a dokonce k premiérovi, tohle je pro slušného člověka naprostá samozřejmost ,přivezte všechny ,pokud může česká rep. dávat na jakési válečné mise 2 miliardy ročně ,tak to státní pokladna v pohodě zvládne, jsem s pozdravem

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Dobrý den, děkuji za pochopení. Určitě nezachráníme všechny děti, ale pokusíme se zachránit aspoň tolik, kolik nám umožní vláda. Bude záležet i na tom, jak velkou podporu u občanů bude tato iniciativa mít. Náš návrh je zatím 50 dětí.

27. 9. 2018
Ptá se: Jenda Dolanský

Dobrý den,
Jsou pro sirotky připravené rodiny, které si je vezmou do péče? Nebo skončí v dětských domovech s nejistou budoucností? Většina našich sirotků z dětských domovů má problém se integrovat a končí na ulici, jak zajístíte, aby se to nestalo sirotkům z naprosto odlišné kultury, neznalých našeho jazyku a zvyků?
Děkuji za odpověď,
J.D.

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Ano. Iniciativa Češi pomáhají shromažďuje informace o lidech, kteří chtějí pomoci syrským dětem. Vím, že se přihlásilo více než 50 rodin. Česká republika má zkušenosti a dobré výsledky integrace nezletilých cizinců bez doprovodu. O přijetí těchto dětí také usiluje syrská komunita žijící v ČR. Jsou mezi nimi lidé, kterým se podařilo utéct před válkou legální cestou, žijí tady, pracují, mluví česky. Některé děti mohou najít zázemí v komunitě, která je jim blízká. Přístup k dětem musí být v každém případě individuální. Děkuji za Váš dotaz.

27. 9. 2018
Ptá se: Jaroslav Větrovec

Paní Šojdrová, vzhledem k tomu, že jste neměla plán, nýbrž jen myšlenku, která se ukázala jako daleko složitější a ne příliš realizovatelná, mám jen dvě související otázky: Zaručujete, že pokud někde najdete děti, o kterých se říká, že jsou sirotky, tak půjdou do ČR pouze s jejich souhlasem? (takhle to vypadá, že jedete nakupovat do Kauflandu.) a druhá: Zaručíte, že dětem budem méně jak 12 let, aby jste nakonec jen nepotvrdila to, co si všichni myslí, že jste jen zahrála před volbama na city a dost nešťastně jste potopila KDU ke dnu, kde už skoro bylo?

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Dobrý den,
já jsem přišla s konkrétním plánem, který počítal s aktivitou vlády tak, jak je to i v jiných evropských zemích. Jednalo se o pomoc dětem v řeckých uprchlických táborech, inspirovala jsem se legislativou, kterou úspěšně realizovala Velká Británie. Postupně se realizuje i v dalších zemích EU. Můj konkrétní návrh, který jsem předložila společně se zástupci občanské společnosti, se nazývá návrh na poskytnutí mezinárodní ochrany (doplňkové ochrany)  pro nezletilé bez doprovodu ze Sýrie, kteří jsou momentálně v řeckých uprchlických zařízeních.
Snažili jsme se náš návrh diskutovat s odbornou veřejností, společně se senátory Papouškem a Hamplem jsem zorganizovala seminář, na který byli pozvání odborníci z českých ministerstev a vlády a potvrdili, že technicky to realizovatelné je. ČR má na to kapacitu i odborníky. Potvrdili, že v minulosti se taková pomoc běžně uskutečňovala. Jiné evropské země takto přesídlili tisíce dětí. Nevidím důvod proč by to nezvládla Česká republika.
Konkrétně na Vaši otázku: ano, budou moci přijít pouze pokud s tím budou souhlasit. Proč si myslíte, že musí mít méně než 12 let? Opravdu důvěřuji odborníkům, kteří budou děti individuálně posuzovat a vybírat.

27. 9. 2018
Ptá se: Hana

Vezmete si vy osobně nějakého sirotka k vám domů?

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Dobrý den,
po dohodě s manželem jsme připraveni si jedno dítě do péče vzít, bude-li to třeba.

27. 9. 2018
Ptá se: Ladislav

Dobrý den, pani Šojdrová,

"máte k dispozici" 50 malých sirotků z Sýrie, které byste chtěla nějak umístit v ČR? Stačí mi odpověď ano nebo ne.

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Děkuji za Vaši otázku. Nikdy jsem neřekla, že "mám k dispozici 50 malých sirotků ze Sýrie". Na Vaši otázku tedy odpovídám, že "50 malých sirotků ze Sýrie k dispozici" právě teď nemám. Od počátku tvrdím, že chceme pomoci nedoprovázeným dětem v uprchlických táborech v Řecku, kterých tam je přes 3000. Zdravím, Michaela Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: Roman Drong

Pani Šojdrová,přijmete za vlastního ,alespoň jediného syrotka z těch padesáti.Dekuji za odpověď.

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Na tuto otázku jsem již odpověděla, tedy ano. Zdravím, Michaela Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: Petr

To se Vám povedlo pohanit zase svoji rodnou zemi. Je vidět, že hrajete za jiný tým než je ČR a její občani. Měla byste moji podporu, kdybyste chtěla podporovat české děti, kterých je 23%, ´daj z roku 2013, jejichž rodiče nemají na to, aby jim platili obědy ve škole. Místo toho tady naschvál vrazíte dýku do české společnosti nesmyslným a zlým prohlášením. Vezměte se s Teličkou za ruku a odstěhujte se za Bakalou....
Jo a ten dotaz na Vás, kdy se tak stane?

Odpovídá: Michaela Šojdrová

I když bych nemusela, tak odpovím, protože byste měl vědět, že opakovaně na plénu Evropského parlamentu hájím Českou republiku. Říkám, že Česká republika je solidární, že finančně podporuje rozvoj v afrických zemích i na Blízkém východě, podílí se na pomoci uprchlíkům v záchytných táborech mimo Evropu, odbornou kapacitou ve Frontexu a dalšími způsoby. Na Váš konkrétní dotaz odpovídám, že se nehodlám odstěhovat, protože miluji svoji zemi. Přeji pěkný den i Vám, Michaela Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: Tereza

Dobrý den, ráda bych věděla, jaký byl váš prvotní impuls na záchranu syrských dětí, který vedl k celé iniciativě? Děkuji

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Děkuji za Váš dotaz, v Evropském parlamentu jsem členkou pracovní skupiny pro práva dětí. Na každé schůzi se tam mluví o tom, kolik je v Evropě nedoprovázených dětí-uprchlíků a kolik se jich už ztratilo.Ta čísla jsou alarmující. Je jich 30.000, z toho se jich 10.000 už ztratilo. Přitom víme, že nedoprovázené děti jsou zvláště zranitelnou skupinou.  Mohou se stát obětmi obchodování, násilí... Prostě jsem o tom nechtěla dále jen diskutovat a dívat se na to, jak jiné země dokáží pomáhat a my nic? Nás se to netýká? Tak jsem se jela podívat do Řecka a viděla jsem, že ty děti tam jsou. To byl ten impuls. Zdravím, Michaela Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: Haidlová Růžena

Myslíte si, milá paní poslankyně, že máme málo sirotků v našich dětských domovech, které by potřebovali rodinu a pomoc? Měli byste k tomu využít ty rodiny, které se hlásí o Syrské sirotky. Domnívám se, že by s tím nesouhlasily, protože asi očekávají větší finanční příspěvek, než dostávají pěstounské rodiny u nás! Zeptejte se jich, proč by nepřijali do pěstounské péče ty naše z dětských domovů.

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Pokud jsou problémy s našimi dětskými domovy a pěstounskou péčí, tak pojďme je řešit. Tím, že nepomůžeme syrským dětem je podle mě nevyřešíme. Náš systém náhradní rodinné péče je funkční, není dokonalý, ale splňuje základní podmínky, v centru jeho pozornosti je nejlepší zájem dítěte. Asi se málo ví, že rodin, které jsou ochotné přijmout děti, je víc, než takzvaně právně volných dětí. Vážím si těch rodin, které pomáhají našim dětem, i těch, které nabídly pomoc syrským dětem. Zdravím, Michaela Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: Petr

Dobry den,
predpokladam ze ti sirotci budou ve svem veku umet pouze araibsky, to se s okolim budou domlouvat pomoci tlumocnika? Nejspise se tu za svuj docasny pobyt cesky nenauci, preci jen je to pomerne slozity a lokalni jazyk...

Odpovídá: Michaela Šojdrová

V ČR je jednak syrská komunita, která se také zasazuje o přesídlení dětí do ČR a její členové už nabídli pomoc s tlumočením. Zároveň by to nebyly první děti-cizinci bez doprovodu, kterých by se ČR ujala. Z vlastní zkušenosti vím, že děti se učí jazyk velmi dobře a věřím, že by se během pár měsíců dokázaly dobře domluvit. Děkuji za praktickou otázku. Zdravím, Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: A.Kozáková

Kolik jste ze svých nepřiměřených příjmů dala na dívenku Míšu , která je na vozíku z důvodu nějaké neurologické nemoci? Vybíralo se na ni asi před čtrnácti dny v Českém ráji,kde byly běžecké závody. Z důvodu nemoci je na tom nepomněrně hůř než děti, které jsou zdravé ! Kolik platí stát a pojišťovny na děti s těžkou diagnozou a nákladnou léčbou. Co jste udělala pro změnu tohoto ostudného stavu v naší zemi,kde se vybírají plastová víčka ! Navrh něte výběr plast. víček na cizí děti a naše, jejichž rodiče zde platí daně, ať léčí naše zdravotnictví zdarma !

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Děkuji za otázku, v podstatě jsem na ni odpověděla u některé z předcházejících otázek. Zdravím, Michaela Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: Simona Müllerová

Podle novinářky Kutilové – v uprchlických táborech v Libanonu nejsou děti, které by byly bezprizorní. V řeckých táborech taky ne – neopak se prý rodiny, které se starají o cizí děti bojí, že jim je někdo z Česka odebere. Co k tomu řeknete??

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Děkuji za otázku. V táborech v Řecku jsem byla v dubnu 2018. Lidé se opravdu snaží o děti co nejlépe postarat, i když nejsou jejich vlastní. Ty podmínky jsou opravdu těžké, asi většin z nás by si nepřála, aby v takovém prostředí vyrůstaly děti.   

Řecku navíc docházejí kapacity. Řecko má problém s počtem lidí a vyzývá ostatní členské země, aby si běžence přebraly. Od řeckých úřadů i UNHCR víme, že nedoprovázených dětí je tam přes 3 000. To jsou ověřené informace.

Každý případ dítěte bude posuzován individuálně. Naši i řečtí odborníci umí děti dobře vytipovat, prověřit a přemístit ty, kterým to opravdu pomůže. Asi se shodneme na tom, že pro dítě je lepší vyrůstat v hezkém láskyplném prostředí, než někde ve stanu a špíně, byť tzv. “mezi svými”.

Pokud jde o Libanon, tam situaci neznám. Možná by opravdu bylo lepší zafinancovat nějaká zařízení a školy pro děti, které jsou v těchto táborech na Blízkém východě. Mým cílem není převážet do Evropy všechny potřebné děti, ale pomoci těm, které tady již jsou a jsou ve špatné situaci.
Zdravím, Michaela Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: Andrea

Můžete mi vysvětlit, jak jste přišla právě na 50 sirotků a co mě víc znepokojuje, proč se mluví hlavně o starších chlapcích?

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Děkuji za otázku.
Navrhla jsem přijmout například 50 syrských dětí, které se ocitly samy bez doprovodu rodičů v táborech v Řecku – jako symbolické gesto. Inspirovala jsme se britským zákonem, na základě kterého Velká Británie má přijmout 350 nedoprovázených uprchlických dětí. Česká republika je více než 6x menší, proto jsem navrhla odpovídající číslo jako symbolickou skupinu dětí.

Chlapců je opravdu většina. V táboře Moria na Lesbosu jsem s takovými chlapci hovořila, a to jsem také sdělila do médií i panu premiérovi. Je možné, že i to je důvod, proč se o tom tolik hovoří. Nechci v žádném případě zkreslovat realitu a využiji Vaši otázky k upřesnění konkrétních čísel, která máme oficiálně k dispozici. Mezi nedoprovázenými dětmi v řeckých táborech je 92,8% dětí ve věku 14- 18 let a 7,2% je mladších 14 let (252 dětí). Chlapců je zhruba 94%, což má řadu důvodů. A jistě bude ještě prostor o tom hovořit. Zdravím, Michaela Šojdrová.

27. 9. 2018
Ptá se: Milan Ulrych

Pan Hamáček tvrdí, že potřebuje mít na stole konkrétní projekt, aby mohl něco udělat. Máte ten projekt nebo vaříte z vody?

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Děkuji za dotaz.
Panu premiérovi i ministrovi Hamáčkovi jsme předložili podklad, který obsahoval i návrh řešení. Zpracovali jsme ho společně s odborníky, kteří jsou sdružení v rámci platformy Češi pomáhají. Nás návrh předpokládal vládní iniciativu, která by byla nejjednodušší a nejjistější cestou realizace. Pokud ho chcete vidět a dodáte emailovou adresu, tak Vám ho pošlu. Poté, co byl tento návrh odmítnut, chceme realizovat přijetí dětí prostřednictvím občanské iniciativy, která se ale bez součinnosti s ministerstvem vnitra neobejde. Takže z vody nevaříme. Zdravím, Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: Mirek V

Paní Šojdrová, cože jste si na syrské sirotky vzpoměla pár dnů před volbami a v době, kdy se už v Sýrii chýlí válka ke konci? A ne třeba předvojem a nebo dvěma? A proč syrští sirotci a ne nám kulturně bližší ukrajinští sirotci? A jste si vědoma, že přemístěním syrských občanů bez souhlasu legální syrské vlády by jste se svojí iniciativou dopustíla únosu nezletilých syrských občanů?
A připadá vám normální, aby stát, kde musíme my občané sbírat víčka či dělat sbírky na nemocné či postižené české děti, protože náš stát se není schopen postarat o tyto české občany, najednou z těch stejných našich daní financoval 50 občanů cizího státu, když tvrdí, že na výše uvedené české děti peníze nejsou? Nepřipadáte si jako populistka co si hřeje předvolební polívčičku a nejde jí vůbec o žádné sirotky, ale jen o to být v médiích? Aby zase o vás jednou bylo slyšet.

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Děkuji za dobrý dotaz.
S touto iniciativou jsem přišla již na jaře po návštěvě řeckých táborů v dubnu 2018. Od května o ní začala psát některá média (Katolický týdeník, Hlídací pes). 14. září jsme pořádali expertní kulatý stůl v Senátu o britské zkušenosti s přijímáním uprchlických dětí. Novináře napadlo se na tuto otázku zeptat premiéra Babiše. Ten odpověděl, jak odpověděl, a poté se spustila mediální vřava. My jsme ji přímo nevyvolali.

Válka na Ukrajině za sebou zanechala sirotky, to je nepochybné. Ti jsou ale tzv. vnitřně vysídlení, zázemí mají v těch částech Ukrajiny, kde se nebojuje. Tady platí, co říká premiér Babiš - pomáhejme na místě, pomáhejme Ukrajině, penězi, experty, materiálně. A Česká republika to dělá. Já osobně podporuji např. činnost Charity, která na Ukrajině dětem pomáhá.

Děti - uprchlíci - ze Sýrie prchají a hledají bezpečný a možná jen dočasný domov mimo svou zemi, jak jim to umožňuje Ženevská úmluva, kterou Česká republika podepsala. Doufám, že se jednou budou moci vrátit do bezpečné Sýrie.
Na ostatní otázky jsem již odpověděla v předchozích odpovědích.

Touto otázkou končím dnešní online rozhovor. Mám za to jsem, že jsem ve svých odpovědích alespoň částečně pokryla i ty otázka, které jsem nestihla odpovědět. Přesto ráda na vaše dodatečné otázky ráda odpovím e-mailem. Kontakt je na mých stránkách.

Zdravím, Michaela Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: Josef Prokeš

Paní europoslankyně, souhlasila byste s některou výtek na vaši adresu? Bylo něco, v čem byste uznala pochybení? Například, že jste měla přijít s návrhem, až ho budete mít detailněji promyšlený? Děkuji...

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Děkuji za dotaz.
V odpovědi na dotaz pana Ulricha jsem odpověděla, že to promyšlené máme. Určitě to není dokonalé, ale v podstatě naší aktivitou nahrazujeme to, co by měla dělat samotná vláda. Ta by to určitě mohla udělat profesionálněji, protože na to má kapacity. Na druhou stranu, tento návrh je promyšlený, prodiskutovaný s odborníky a je odklad nemá žádný smysl, i vzhledem k situaci v uprchlických táborech. Pokud máte Vy sám osobně návrh na zlepšení, využijte mé kontaktní adresy a obraťte se na mne. S pozdravem, Michaela Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: Věra

Paní Šojdrová, EU nás žaluje kvůli kvótám, hrozí nám obrovská pokuta za, že nepřijímáme migranty. Můžete se to ještě zvrátit, třeba když přijmeme ty děti?

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Děkuji za dotaz.
Pokuta nám skutečně hrozí. Pokud bychom ukázali dobrovolně, že chceme přijmout skupinu dětí, pak je velmi pravděpodobné, že by Evropská komise žalobu proti ČR stáhla a pokutu bychom neplatili. I tento cíl samozřejmě moje iniciativa sleduje. Chtěli bychom společně s partnery v občanské iniciativě zlepšit obraz a postavení naší země v EU. Zdravím, Michaela Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: MIlada Mléčková

Jak si vysvětlit to, že vy jste po jednání s premiérem oznámila, že Česká republika by přijala na svém území případné sirotky, zatímco premiér následně řekl, že jen mimo území země?

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Děkuji za dotaz. Z jednání s panem premiérem a ministrem zahraničí/vnitra jsem si odnesla jasnou informaci, že se nebude jednat o vládní inciativu, ale že ministerstvo nám poskytne nutnou součinnost. To znamená, že vláda nebude bránit tomu, aby do ČR byly přijaty nedoprovázené děti z řeckých uprchlických táborů. Iniciativa je tedy na občanské společnosti, která však počítá se spoluprací s ministerstvem vnitra. Bez toho to není možné. Zdravím, Michaela Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: Danuše

Dobrý den, jako dítě jsem si prožila trauma z toho, že u české babičky jsem používala češtinu, u polské babičky jsem se musela pomodlit "i andělíčku, můj strážničku" polsky, ve škole ukrajinsky. Všichni jsme byli věřící křesťané a přesto nám to zapříčinilo velkou nevraživost i mezi celými rodinami. To opravdu chcete udělat těm "ukradeným" muslimským dětem?

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Upřímně, moc nerozumím, co bylo u Vás tím problémem. Naším cílem je, aby se děti integrovaly, aby uměly česky a aby měly dobrou životní perspektivu. Zdravím, Michaela Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: Honza

Co říkáte na názor pana kardinála Duky na tuto kauzu.
Děkuji

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Děkuji za Váš dotaz. Možná je chyba, že jsem pana kardinála neinformovala o svém záměru osobně, pokusím se to napravit. V každém případě mne silně oslovují slova papeže Františka, který o pomoci lidem hovoří jasně. Jsem také vděčná za podporu řady českých kněží, například profesora Halíka nebo biskupa Malého a dalších. Přeji Vám pěkný den, Michaela Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: Evina

Vážená paní poslankyně,
Jsou pro sirotky připravené rodiny, které si je vezmou do péče? Nebo skončí v dětských domovech s nejistou budoucností? Většina našich sirotků z dětských domovů má problém se integrovat a končí na ulici, jak zajístíte, aby se to nestalo sirotkům z naprosto odlišné kultury, neznalých našeho jazyku a zvyků? To byla první otázka. Jestli můžu ještě jednu otázku: Co uděláte pro nemocné děti v ČR, kterým nemůže nebo nechce zdravotní pojišťovna zaplatit nákladnou specializovanou lékařskou pomoca na které se skládáme my občané do veřejných sbírek nebo sbíráma vršky od PET láhví. Zasadite se, aby legislativa pamatovala i na tyto NAŠE děti, aby se jim dostalo patřičné péče?

Jsem křesťanka a pomáhám svým bližním jak nejlépe můžu. Již téměř dva roky se věnuji jednomu starému manželskému páru a pomáhám jim s dopravou k lékařům a taky jim pomáhám s vyřizováním různých záležitostí na úředech. Stejně tak pomáhám další osamocené ženě které je osmdesát let a je hodně nemocná. V současnosti ji pomáhám nejen s tím že ji alespoň1x týdně navštěvuji, vozím po lékařích, ale také spolu pracujeme na tom, aby mohla být umístěna do domova pro seniory. Bohužel, čekací doba je u nás dva až tři roky.

SOUCÍTÍM S LIDMI OHROŽENÝCH VÁLKOU. JE VŠAK TŘEBA UDĚLAT VŠE PROTO, ABY JIM BYLO POMOŽENO V JEJICH ZEMÍCH. TO, CO SE DĚJE V EU JE TRESTUHODNÉ! TĚM LIDEM TAM NEMŮŽEME DÁT RYBU, ALE POMOCI JIM TÍM, ŽE JIM DÁME UDICI...Děkuji za odpovědi,Eva Iv.

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Děkuji za Váš komentář, otázky i pomoc, kterou Vy osobně poskytujete. Na Vaši konkrétní otázku, zda zajistíme, aby děti z odlišné kultury neskončily na ulici, si dovolím odpovědět tak, že mám plnou důvěru k odborným kapacitám našich pracovníků v zařízeních pro děti-cizince, ale i dalších neziskových organizací, které pomáhají těmto dětem zvládnout jejich situaci. Zkrátka, uděláme všechno pro to, aby tyto děti byly v bezpečí, mohly se učit a měly dobrou životní perspektivu. Pokud se týká pomoci českým nemocným dětem, tak vím, že Ministerstvo zdravotnictví se snaží aby většina i nákladné péče byla financována ze zdravotního pojištění. Stejně jako Vy znám výjimečné případy a osobně na jejich zvýšenou nadstandartní péči finančně přispívám. Věřím, že v naší bohaté společnosti budou moci všechny děti získat nadstandartní zdravotní péči z veřejných prostředků. Děkuji za Váš citlivý přístup, máme stejný pohled na péči o děti, a přeji Vám hezký den, Michaela Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: František Talíř

Vážená paní Šojdrová,
mockrát děkuji za Vaši iniciativu, která má moji plnou podporu.
Kolik lidí již nabídlo svou pomoc v tomto projektu?
S pozdravem
František Talíř

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Děkuji za Vaši podporu. Zájem rodin registrují Češi pomáhají, vím, že jich je určitě více než 50. Jde nejen o rodiny, ale hlásí se i jednotlivci, kteří chtějí pomoci různými způsoby. mám z toho velkou radost.

27. 9. 2018
Ptá se: Zdeněk Bernard

Dobrý den, paní Šojdrová, chtěl jsem vám jen poděkovat, že Vám osud dětí, které neměly zatím v životě štěstí není cizí a jako jedna z mála pro ně něco konkrétního děláte a nenecháte se otrávit škarohlídy.

Odpovídá: Michaela Šojdrová

I když se neptáte, tak chci moc poděkovat. Věřte, že slova podpory jsou moc důležitá. Opravdu věřím, že se to podaří. Zdravím, Michaela Šojdrová

27. 9. 2018
Ptá se: Martina Moravcová

Dobrý den,
a mezí těmi sirotky kolik bude holek?
Děkuji

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Dobrý den,
podle dostupných statistik je asi 6 % dívek a já si přeji, aby mezi přijatými dětmi byly určitě i dívky. Díky za otázku.

27. 9. 2018
Ptá se: Martin Holík

Konečně někdo, kdo se ptá, jak se žije lidem "odvedle". Jinak slyšíme, jak se nejdřív musíme postarat o sebe a své. Chápu správně, paní eposlankyně, že vaše iniciativa má význam nejen faktický (pomoc), ale zejména symbolický význam (i Česko umí solidaritu)? Děkuji.

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Děkuji za Vaši otázku, ano, chápete to správně. Chceme pomoci konkrétním dětem a také symbolicky sdělit, že Česko umí být solidární i tou lidskou formou, to znamená přijmout lidi. Děkuji za Vaše pochopení a přeji hezký den, Michaela

27. 9. 2018
Ptá se: Pavel Novotny

Nebyl by lepsi medialne podporovat projekty na vystavbu skol, nemocnic atd v Syrii, Afghanistanu a ostatnich valkou postizenych zemich abychom pomohli co mozna nejvice potrebnym.? Padesat sirotku je jen gesto ktere nic nevyresi.

Dekuji

Odpovídá: Michaela Šojdrová

Dobrý den,
máte pravdu, je to symbolické gesto, ale každý zachráněný život je důležitý. Samozřejmě, že je důležité pomáhat s rekonstrukcí hospodářství a budovat školy a zázemí v jejich vlastních zemích, aby se mohli vracet. Bohužel, Sýrie zatím mezi ty země nepatří, je zcela zdevastovaná. Ale určitě ta zásadní pomoc musí směřovat do zemí původu. Děkuji za Vaši otázku.

 

Právě se děje

Další zprávy