Praha - Otevírat dveře tuzemskému výzkumu a vědcům bude další vědecký diplomat, tentokrát ve Spojených státech. Jako velvyslanec pro vědu tam odcestuje Luděk Moravec, který měl dosud na ministerstvu vnitra na starosti oblast bezpečnostního výzkumu a vzdělávání.
"Pilotní projekt vědeckého diplomata v Izraeli se velmi osvědčil. Zkušenosti tam dokazují, že tato investice se vyplácí," vysvětluje vicepremiér vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, proč se kabinet rozhodl zřídit další post.
"Už dnes jsou Spojené státy významným partnerem českého výzkumu třeba ve fyzice nebo studiu vesmíru. Ale existují další velké příležitosti. V první fázi zejména v oblasti obrany a energetiky," říká Moravec. Další příležitosti podle něj americký trh skrývá ve zdravotnictví, IT a biotechnologiích nebo pokročilých materiálech.
Úkolů, které bude na misi v USA mít, je několik. Bude navazovat vztah s klíčovými vědeckými a výzkumnými institucemi. Zároveň bude prezentovat tuzemskou vědu a domlouvat českým vědcům stáže. A také má propojovat univerzitní prostředí se soukromými výzkumnými organizacemi a podniky.
Průkopníkem tuzemské vědecké diplomacie byl post v Izraeli, který vláda zřídila na podzim roku 2015. Velvyslankyně pro vědu Delana Mikolášová od té doby pomohla realizaci více než stovky projektů.
"Šlo hlavně o nanotechnologie a výzkum zemědělských rostlin," říká Mikolášová. Česko také pod její patronací podepsalo deklaraci o spolupráci s izraelským Weizmannovým institutem věd, který se řadí mezi deset nejlepších výzkumných institucí na světě.
"Díky tomu teď česká Akademie věd bude moci poslat do Izraele talentované české postdoktorandské výzkumníky, kteří v laboratořích Weizmannova institutu můžou pracovat až tři roky," dodává Mikolášová. Technická univerzita v Liberci zase navázala díky úsilí vědecké diplomatky spolupráci s Gurionovou univerzitou v Beer Shevě.
Po Izraeli a Spojených státech plánuje česká vláda další posty vědeckých diplomatů. "Další na řadě je jihovýchodní Asie," potvrzuje Bělobrádek.