Česko bude dál podporovat Ukrajinu, vycvičili jsme tisíce jejich vojáků, uvedl Řehka

ČTK ČTK
20. 2. 2024 10:09
Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka. Podpora Ukrajiny rozhodně nepřestane, jen před několika dny dodalo Česko zemi napadené Ruskem další materiál z vojenských zásob, dodal. Za svou hlavní prioritu označil bojeschopnost armády.
Za svou hlavní prioritu označil náčelník generálního štábu Karel Řehka bojeschopnost armády.
Za svou hlavní prioritu označil náčelník generálního štábu Karel Řehka bojeschopnost armády. | Foto: Jakub Plíhal

Ruský prezident Vladimir Putin se podle Řehky snaží přesvědčit Západ, že se ho válka na Ukrajině netýká, což má vést k oslabení západní podpory. "Budeme dělat pravý opak, a to ze všech sil," řekl v úterý vojákům. Není jasné, zda Rusko na Česko a jeho spojence nezaútočí, dodal. "Musíme proto dál intenzivně pokračovat v posilování našich schopností, obrany, odstrašení, kolektivně i individuálně," uvedl.

Členství v NATO z jednotlivých zemí nesnímá odpovědnost budovat vlastní silnou armádu, byť na to někteří v minulosti zapomínali, dodal Řehka. Bojeschopnost armády označil za svou prioritu. Vyzdvihl v té souvislosti, že armáda má předvídatelný rozpočet a může tak plánovat. "Následné desetileté období bude představovat zásadní technologickou transformaci armády," konstatoval.

Rusko podle Řehky dosud na Ukrajině zdaleka nedosáhlo svých cílů a má zanedbatelné zisky, ačkoliv do bojů posílá stále další lidské i materiální zdroje. Ocenil odhodlání ukrajinských sil i západní podporu napadané zemi. "Jak válka dopadne, předznamená, v jakém světě budeme žít," uvedl. Rusko podle něj přešlo na válečnou výrobu, porušuje mezinárodní dohody a rozvíjí spolupráci s autokratickými režimy.

O hrozbách se musí podle Řehky otevřeně mluvit a trpělivě při tom vysvětlovat rizika. "Problémy jsou od toho, aby se řešily, ne vymlčely," zdůraznil. Česká podpora Ukrajiny neustane, doplnil. Loni Česko v Polsku a svých prostorech vycvičilo na 4000 ukrajinských vojáků a stále dodává materiál potřebný k obraně Ukrajiny, řekl Řehka. "Je to několik dní zpět, co jsme dodali další materiál z vojenských zásob," uvedl.

Přes změny, například zjednodušení lékařských prohlídek a odstranění některých byrokratických procedur, má armáda podle náčelníka štábu rezervy. Má-li tedy naplnit plán 30 tisíc profesionálních vojáků a 10 tisíc záloh, musí podle Řehky "přidat", protože trh práce nabízí i jiné perspektivy. "Zjišťujeme, že odchází kvalitní lidé, častokrát v nejlepším věku," uvedl s tím, že pověřil své podřízené o detailní analýzu důvodů odchodů a i návrhy změn. Větší nároky chce klást na personalisty, ale i právníky, kteří mají přijít s návrhy v oblasti legislativy. Loni přibylo v meziročním srovnání 600 vojáků z povolání, přes nové náborové středisko se přihlásilo 7 tisíc uchazečů.

 

Právě se děje

Další zprávy