Praha - Ať už prezidentské volby dopadnou jakkoli, jedno je celkem jisté už teď. Ani Miloše Zemana, ani Karla Schwarzenberga na Pražský hrad nedoprovodí první dáma, která by svou aktivitou napodobila partnerky Václava Havla a Václava Klause.
Pokud by druhé kolo prezidentské volby vyhrál Miloš Zeman, povinnosti první dámy by prý plnila jeho žena Ivana. Ta se však během manželovy kampaně odvážila na veřejnost jedinkrát, když s ním přišla k volbám. Ale i její po letech první veřejné vystoupení skončilo nedorozuměním s novináři.
Naopak velmi aktivní je v kampani Zemanova osmnáctiletá dcera Kateřina. Podle Miroslava Sklenáře, který byl šéfem hradního protokolu za prezidenta Václava Havla, by povinnosti mohla převzít i ona.
"Samozřejmě je možné, že roli první dámy zastane dcera, která s prezidentem přijímá návštěvy. Je to akceptovatelné, z pohledu světové diplomacie nejde o nic tak mimořádného," říká v rozhovoru s Aktuálně.cz Sklenář.
Kdo zastoupí první dámu?
Karel Schwarzenberg už dříve řekl, že jeho žena Therese by ze zdravotních důvodů (před lety měla vážnou nehodu na lyžích, z níž si dodnes nese následky) nemohla plnit roli první dámy. Schwarzenbergova žena, která je povoláním lékařka, také nemluví česky. Sklenář připomíná, že i v takové situaci si protokol ví rady.
"U státních návštěv bývá mnoho lidí. Účastní se i velvyslanci obou zemí, takže první dámu mohou zastoupit například manželky velvyslanců," nabízí řešení odborník na protokol.
Aktuálně.cz: Jak může být z pohledu diplomatického protokolu problematické, pokud je první dáma neaktivní? Pokud nechce či nemůže vykonávat své tradiční povinnosti.
Všechno je to řešitelné. Standard je, že prezident má manželku a ta během jeho programu, ať už v ČR nebo v zahraničí, plní také své povinnosti. Při státní návštěvě v ČR je připraven separátní program i pro manželku hlavy státu a manželka českého prezidenta se jí věnuje. Samozřejmě se stává , že roli plní dcera. Zažili jsme to i u nás, manželka Tomáše Garriguea Masaryka zemřela brzy, takže roli plnila dcera Alice. Když zemřela paní Olga Havlová v lednu 1996, byl prezident Havel rok bez manželky a ten ani neměl dceru, která by tu roli mohla plnit. Takové příklady jsou známé i ze zahraničí, například manželka Nelsona Mandely Winnie nemohla fungovat z politických důvodů.
A.cz: Jak stav bez manželky nebo s méně aktivní manželkou ovlivňuje státní návštěvy? Pokud prezident nemá manželku, nemusí zůstat doma i její protějšky při státních návštěvách?
Ne, ony přijedou, separátní program pro partnera se stejně organizuje, ale holt tam není partner na české straně. Co si pamatuji z roku 1996, jezdily sem státní návštěvy s partnerem.
A.cz: A kdo se pak stará o první dámu návštěvy, úředníci z protokolu?
U státních návštěv je mnoho lidí. Účastní se jich i velvyslanci obou zemí, takže první dámu mohou zastoupit manželky velvyslanců.
Masarykovská tradice?
A.cz: Roli přejímají i dcery. Zvlášť pana Zemana reprezentuje hlavně slečna Kateřina. Pokud by paní Ivana Zemanová nestála o veřejné vystupování, mohla by její úlohu převzít dcera? Jak by to přijala domácí veřejnost a diplomatický svět?
Pamatuji si něco podobného z pobaltských států jako v případě pana Schwarzenberga, že prezident měl nemocnou ženu, která ze závažných důvodů nemohla cestovat. Když se připravuje cesta, tak se potkávají přípravné týmy, tam se to upřesní. Pak samozřejmě je možné, že tu roli zastane dcera, která s prezidentem přijímá návštěvy, je to akceptovatelné a z pohledu světové diplomacie nic tak mimořádného. Navíc tu je i tradice od Masaryka a jeho dcery Alice.
A.cz: Jaké potíže může působit protokolu to, že paní Schwarzenbergová nemluví česky?
Pokud se podíváme na zahraniční politiku, tam to není problém, protože se tam mluví cizími jazyky, nebo se používají tlumočníci. Naopak by to bylo jednodušší, protože paní Schwarzenbergová umí i jiné jazyky než němčinu. Problém by to mohl být vnitrostátně, například paní Havlová a paní Klausová se setkávaly s manželkami českých ústavních činitelů. Ale je také samozřejmě otázka, zda by to zdravotní handicap paní Schwarzenbergové vůbec umožňoval. Pokud by si pozvala skupinu dam, které nehovoří cizím jazykem, tak by se to řešilo tlumočníkem.
A.cz: Jaká dnes bývá role první dámy, mění se trend? Mění se ta role například v souvislosti s ženskou emancipací?
Zažil jsem u nás tradici po roce 1990. Manželky se věnovaly hlavně charitě, začala s tím paní Olga, pokračovala paní Dagmar i paní Klausová. Změna tu je, že tyto dámy se více angažují v politice. Trochu se to blíží americkému modelu, manželky podporují své manžely, lze připomenout například paní Topolánkovou nebo paní Paroubkovou. Paní Ivana Zemanová také byla členkou ČSSD.