Českem začne jezdit unikát, hybridní autobus na vodík

Pavel Baroch
25. 11. 2009 14:40
Ojediněle zkonstruovaný ekologický vůz bude vozit cestující v Neratovicích
Zatím ve zkušebním provozu
Zatím ve zkušebním provozu | Foto: Archiv

Neratovice - Autobus s nulovými exhalacemi, bez zápachu z výfuku, poměrně tichý a s minimem vibrací během jízdy.

To není sci-fi. V Neratovicích začátkem prosince začne na pravidelné lince jezdit první český autobus na vodík, který je označován jako palivo budoucnosti.

"Pokud všechno půjde, jak si představujeme, za čtrnáct dní začne vozit cestující," řekl Aktuálně.cz Petr Dlouhý z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Ústav je hlavním řešitelem unikátního stroje.

Dodal, že před koncem je homologace, bez níž nemůže autobus do běžného provozu. V současnosti je ve zkušebním provozu a technici dolaďují funkce.

Světový autobusový unikát

První český vodíkový autobus je zároveň prvním autobusem tohoto typu ve střední a východní Evropě.

Vodíkový autobus

  • Délka: 12 metrů
  • Váha: 14 tun
  • Nádrž: 20 kg vodíku
  • Max.rychlost: 65km/h
  • Dojezd: 300 km
  • Spotřeba: 7,5 kg/100 km = 20 l/100 km nafty

Unikátní je dokonce i na celosvětové úrovni, a to svým trihybridným pohonem, který se skládá z vodíkových palivových článků, baterie a výkonných kondenzátorů zvaných ultrakapacitory. Proto je také jeho název TriHyBus.

"Autobus pracuje s mnohem vyšší účinností a má díky tomu delší dojezd," vysvětluje výhody zvolené technologie Luděk Janík z výzkumného pracoviště v Řeži.

Systém je totiž nastavena tak, aby si motor bral vždy ten nejvýhodnější mix, což zaručí nižší spotřebu drahého vodíku a delší dojezdovou vzdálenost, než mají obdobné vodíkové autobusy ve světě.

Přípravy trvaly čtyři roky

Vodíkový autobus se na první pohled neliší od běžných vozů na naftu, má stejné rozměry a rovněž jeho jízdní vlastnosti jsou srovnatelné.

Foto: Archiv

Na jeho vývoji pracoval Ústav jaderného výzkumu v Řeži od roku 2005, postupně se zapojily další společnosti, například Škoda Electric, Proton Motor z Německa nebo IFE Halden z Norska.

Na projektu se finančně podílelo české ministerstvo dopravy a také Evropská unie, která pokryla více než polovinu částky. Celkové nákladny dosáhly desítek milionů korun.

V Neratovicích od počátku listopadu stojí rovněž čerpací stanice na plynný vodík. Na jedno natankování je možné dojet až do Drážďan, kde je další vodíková pumpa.

Autobus se bude dále vylepšovat

Podle Luďka Janíka z ústavu v Řeži má technologie trojitého hydridního systému naději na to, aby se prosadil i v mezinárodní konkurenci a začal se sériově vyrábět.

Výzkumníci budou údaje z běžného provozu prvního českého vodíkového autobusu shromaždovat a analyzovat, aby technologii mohli dále zlepšovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy