České soudy dostaly do rukou osudy ukrajinských dětí

Eliška Bártová Eliška Bártová
15. 9. 2007 0:02
Úřady věří, že to víc ochrání jejich práva
Ministři spravedlnosti ČR a Ukrajiny Jiří Pospíšil a Oleksandr Lavrynovyč po podepsání smlouvy.
Ministři spravedlnosti ČR a Ukrajiny Jiří Pospíšil a Oleksandr Lavrynovyč po podepsání smlouvy. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V českých dětských domovech a kojeneckých ústavech zbytečně žijí stovky ukrajinských dětí. Přestože mají ideální předpoklady, aby byly adoptovány, zůstávají tu několik let.

Jejich práva nejsou dobře ochráněna, pokusem o změnu má být dohoda, kterou v pátek podepsalo ministerstvo spravedlnosti s Ukrajinou.   

Díky dohodě by se mělo pro ukrajinské děti odložené v Česku výrazně, v řádu měsíců, zkrátit osvojovací řízení. Dosud totiž rozhodovaly ukrajinské soudy a řízení trvalo mnohdy několik let. Podle nové dohody by osvojování malých Ukrajinců měla rozhodovat česká justice. 

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil věří, že to pomůže. 

Zatím se české instituce pečující o děti vypořádávají s průtahy a nejasnou právní úpravou po svém. Vzhledem k vysokému počtu žadatelů o adopci se rozhodly obcházet zákon a na svolení ukrajinské strany nečekat.

Raději se neptat

Loni skončilo podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí v ústavní péči 45 ukrajinských dětí.

"Nejčastěji šlo o novorozence. Matky byly často prostitutky, nebo ženy v těžké životní situaci," řekla Aktuálně.cz Veronika Andrtová z odboru sociálně právní ochrany dětí. "O děti byl zájem, ale postup ukrajinské strany byl velmi pomalý."

Často uběhlo několik let, než se ukrajinská strana vůbec vyjádřila. Někdy nevydala žádné stanovisko a soud ani nezačal o osudu dítěte jednat.

"Měli jsme u nás dvě ukrajinské děti. Ukrajinská strana ale na naši výzvu vůbec nereagovala," potvrdil Aktuálně.cz ředitel dětského domova v Aši Miroslav Rákos. "Neměli jsme tak v ruce ani souhlas s adopcí, ale ani nesouhlas."

V Aši se s tím popasovali šalamounsky. "Novorozence se nám podařilo dostat do adopce bez souhlasu ukrajinské strany," říká Rákos. "Radši vám nebudu říkat, jak."

Falešný otec

Ministerstvo tuší, že se v praxi hledá pro děti řešení, které je zákonům vzdálené.

"Tušíme, že se zákon obchází," říká ředitelka odboru sociálně právní ochrany dětí Kristýna Kotalová. "Máme informace, že u některých dětí to vyřešili například zapsáním falešného otce do rodného listu dítěte."

Z tohoto důvodu, a zároveň pod tlakem rodičů toužících po adopci, se ministerstvo spravedlnosti obrátilo na Ukrajinu.

Malý krůček

Podle ašského ředitele Rákose by stačilo, kdyby ukrajinská strana dala rychle najevo, zda souhlasí s adopcí, či ne. Takovou změnu však dnes podepsaná dohoda mezi českým a ukrajinským ministrem spravedlnosti nepřináší.

Hlavní rozdíl nastane pouze v tom, že o osvojení ukrajinských dětí bude rozhodovat český soud, avšak zčásti se bude muset řídit ukrajinským právem.

Zůstává také zachován zásadní faktor zdržení - Ukrajina bude muset dát souhlas a také bude muset dohledat, zda dítě nemá příbuzné, kterým by mohlo být svěřeno.

"Je to malý krůček vpřed, ale rozhodně není spásný," míní však Veronika Andrtová z ministerstva práce a sociálních věcí. "Správně by to bylo, aby české soudy rozhodovaly jen podle českého práva."

To se ukáže

Ministr spravedlnosti si dohodu pochvaluje. "Osvojování se výrazně urychlí," řekl dnes. Přestože nová dohoda nestanovuje lhůty pro ukrajinskou stranu, české soudy už nebudou muset čekat donekonečna.

"Pokud nastanou průtahy, máme další možnosti, jak to urychlit," řekla ministerská expertka Marta Zavadilová. "Soudy nebudou muset vždy čekat na rozhodnutí ukrajinských orgánů. Budou se řídit lhůtami stanovenými českými procesními pravidly."

Ministr Pospíšil zároveň doufá, že tento krok přispěje ke zlepšení klimatu. "Tím, že o tom budou rozhodovat české soudy za jasných pravidel, se sníží šance k obcházení zákona a hledání jiných řešení," říká. "Ale je otázka, jak to bude v praxi. To se teprve ukáže."

 

Právě se děje

Další zprávy