Ze života českých dětí se vytratil pohyb. Zde jsou důvody a možná řešení

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
27. 2. 2020 20:03
Doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) zní: dítě by se mělo věnovat alespoň 60 minut denně pohybovým aktivitám. To splňuje necelá pětina českých dětí, naopak každé páté má problémy s nadváhou či dokonce obezitou. Nejnovější průzkum Univerzity Palackého v Olomouci ale přinesl poněkud překvapivé zjištění, že čas strávený na sociálních sítích nelze z nedostatku pohybu dětí vždy vinit.

Do výzkumu se zapojilo kolem 13 000 dětí ve věku 11 až 15 let z 230 škol z celého Česka.

Foto: Shutterstock.com

Děti ve všední dny skoro nejezdí na kolech

Kdo vyrůstal v sedmdesátkách, osmdesátkách či devadesátkách, jistě si ještě pamatuje, jak po škole popadl kolo a šel s kamarády jen tak "drandit". Jezdívalo se nejen na venkově, ale i na městských sídlištích po často velmi rozlehlých parkovištích bez aut či po vycházkových cestách. "Nyní si ve městech už několik desítek let budujeme prostředí přátelská pro automobilismus, volné plochy jsme zastavěli, chodce a kolaře vytěsňujeme," říká Michal Kalman z UP Olomouc. 

Podle jeho výzkumu na kole do školy jezdí jen 2,5 procenta dětí (1 procento dívek, 4 procenta chlapců). "Jenže děti nám říkaly, že by na kole chtěly jezdit, ale nemají  k tomu podmínky," upozorňuje. Méně rušnou dopravu a více cyklostezek zmiňovalo 69 procent dětí, 61 procent uvedlo, že si nemá kde kolo ve škole či před školou zaparkovat, mnozí ředitelé proto i příjezd na kole zakazují, 69 procent dětí dokonce uvedlo, že se necítí bezpečně ani na přechodech pro chodce.

 

Právě se děje

Další zprávy