Česká Wikipedie začala poprvé nabírat zaměstnance. Nadšení a dobrovolnictví už kvůli růstu nestačí

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
21. 12. 2016 7:42
Neziskovka, která má směřování největší české internetové encyklopedie na starosti, poprvé v historii začala najímat zaměstnance. Kvůli administrativní zátěži a snaze propojit Wikipedii s různými institucemi už nadšení a dobrovolnictví nestačí. Kromě náboru zaměstnanců roste i rozpočet, který se poprvé přehoupl přes dva miliony korun.
Foto: Wikimedia Foundation

Praha – Hledá se výkonný ředitel, který pomůže tuzemské Wikipedii, hlásají inzeráty a tweety. Nezisková organizace Wikimedia ČR, starající se oficiálně o největší internetovou encyklopedii v češtině Wikipedii, se profesionalizuje a od letošního roku poprvé v historii najímá stálé zaměstnance. 

"Řada projektů začala být tak časově náročná, že už nešla dělat v rámci dobrovolné práce,“ vysvětluje Gabriela Boková, jedna z dvou prvních stálých pracovnic. Jejím úkolem jako manažerky vzdělávání je koordinovat především projekty typu Senioři píší Wikipedii.

Výkonný ředitel by měl jít dál a "uvolnit ruce" spolku, který je čím dál více zahlcený administrací. Rada Wikimedie ČR by se tak v budoucnu měla zaměřit především na ideologické směřování řady projektů a zachovat si punc dobrovolnictví, na němž projekt stojí.

"Nadace má model podobný Evropské unii a jejím dotacím. Musíme vykazovat činnost, kontroluje se naše hospodaření a to způsobuje administrativní zátěž,“ zdůvodňuje vypsání výběrového řízení tiskový mluvčí Michal Reiter.

Encyklopedie proniká mimo internet

Wikipedia a ostatní projekty totiž začaly stále více pronikat do veřejného prostoru. Je tak proto nutné zajistit oficiální spojku dohlížející na smlouvy a vyjednávající s institucemi.

"Pro vzdělávací soustavu se stává Wikipedia partnerem, s nímž se počítá. Příkladem jsou knihovny a památkový ústav,“ přiblížil spolupráci lektor Vojtěch Veselý. Některé školy se zapojily například do projektu Studenti píší Wikipedii. Průkopníkem je například Univerzita Palackého či Univerzita Karlova.

Wikipedie ve světě

Světová nadace Wikimedia posvěcuje neziskovky v jednotlivých státech a rozděluje jim peníze od dárců. Národní Wikipedie se kromě jazyka mohou lišit i pohledem na historické události. Mezi kontroverzní témata posledních let patří například uprchlická krize či revoluce na Ukrajině. Rozdílný pohled může panovat i na stát Izrael a války, které vedl s arabským světem.

Na výkonného ředitele je už připraveno místo v rozpočtu pro další roky. Ten se tím pádem spolu s dalšími položkami zvýšil na více než dva miliony korun ročně. Dříve se náklady pohybovaly jen zhruba pod milion. Obsadit funkci bude výzva už jen proto, že se to žádné ze zahraničních poboček nepodařilo napoprvé.

V budoucnu by se řady mohly rozšířit ještě o další specialisty. Cílem je tak i získávání peněz jinak než od světové nadace Wikimedia, která je vybírá pomocí sbírky a pak přerozděluje národním pobočkám. Tyto peníze v současné době tvoří u české Wikimedie kolem devadesáti procent všech příjmů.

U sousedů jdou oficiální spolky starající se o Wikipedii ještě dál. Německo proti Česku působí jako skutečný gigant s desítkami zaměstnanců. Obrovská skupina se stará i o polské projekty.

U Slováků se však vybudovat něco podobného doteď nepovedlo. "Slováci ještě nebyli uznáni za oficiální pobočku, v tuto chvíli jsou ve skupině čekatelů, a nejsou tak zváni na významnější akce,“ řekl Reiter.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
Další zprávy