reklama
 
 

Periskop: Wikipedisté budou mít vlastní pomník

Aktualizováno 10. 10. 2014 14:28
reklama
Pátek 10. října: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Periskop: Wikipedisté budou mít vlastní pomník

Souhrn událostí

reklama
Rusko

Gorbačov opustil nemocnici

Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, který noc na pátek po náhlém zhoršení zdravotního stavu strávil v nemocnici, moskevskou kliniku opět opustil.  Podle ruské televize trpí třiaosmdesátiletý Gorbačov cukrovkou. Gorbačov je u mnoha Rusů neoblíbený kvůli své roli při rozpadu Sovětského svazu, po kterém následoval v 90. letech v Rusku politický a ekonomický chaos.

Turecko

V Turecku přišlo o život 31 demonstrantů

Během prokurdských demonstrací, které od pondělí otřásají Tureckem, již přišlo o život 31 lidí a dalších 360 jich utrpělo zranění. V mnoha městech dochází ke střetům mezi demonstranty a policií. Protestující požadují vojenskou pomoc Kurdům, kteří brání severosyrské město Kobani před ozbrojenci z Islámského státu (IS). Podle tureckého ministra je mezi zraněnými i 139 policistů. Muži zákona prý dosud během protestů zadrželi více než tisícovku lidí, 58 z nich bylo již obviněno a uvězněno.

Demonstrace v Ankaře Foto: Reuters
USA

V St. Louis vypukly demonstrace kvůli zastřelení mladíka

V americkém velkoměstě St. Louis vypukly v noci na pátek opět střety mezi policisty a stovkami demonstrantů. Protesty vyvolalo středeční zabití mladého černocha bělošským policistou. Podle policie její příslušník sedmnáctkrát vypálil na osmnáctiletého Vonderrita Myerse až poté, co na něj mladík několikrát vystřelil. Policie vede interní vyšetřování, ale kloní se k tomu, že se policista jen bránil. Mnozí lidé však nevěří, že oběť policisty měla zbraň.

USA - St. Louis - Ferguson - demonstrace Foto: Reuters
Itálie

Záplavy v Janově si vyžádaly jednu oběť

Záplavy, které postihly oblast italského města Janov a jeho okolí, si vyžádaly nejméně jednu oběť. Velká voda vyplavila množství obchodů, rozbila jejich výlohy, proud strhl několik aut a v mnoha ulicích zůstává i nyní bahnitá voda až po kolena. V důsledku silných přívalových dešťů se ve čtvrtek krátce před půlnocí začala vylévat z břehů jedna z největších janovských řek Bisagno. Kvůli povodni jsou v mnoha oblastech zavřené úřady i školy, někde nefunguje elektřina. Obětí se stal sedmapadesátiletý muž, jehož strhl proud. Jeho tělo následně našli potápěči.

Rumunsko

Odškodné za AIDS

Rumunka, kterou v roce 1990 jako dítě v nemocnici nakazili při krevní transfuzi virem HIV, dostane jako odškodnění milion eur, tedy v přepočtu asi 27,5 milionu korun.

Soud mezi ženou, jejíž jméno zprávy neuvádějí, a nemocnicí v Bacau na severovýchodě země se vlekl deset let. Tato žena je jedním z více než 13 600 případů nákazy nemocí AIDS v Rumunsku; více než 8000 nakažených bylo mladších než 14 let, když u nich lékaři nákazu diagnostikovali.

HIV virus
Polsko

Pomník pro tvůrce encyklopedie

V Polsku bude odhalen pomník na počest autorů přispívajících do internetové encyklopedie Wikipedia. Má vyrůst z iniciativy univerzitního sdružení Collegium Polonicum ve městě Slubice na polsko-německé hranici, napsala agentura AP.

První památník svého druhu má být vysoký 1,7 metru a bude představovat čtveřici mužů držících symbol Wikipedie - kouli sestavenou z puzzle.

Wikipedia (nepoužívat) Foto: en.wikipedia.org
Středoafrická republika

Mrtvá modrá přilba

Ve Středoafrické republice byl zabit první voják z mírové mise OSN, která v zemi působí od poloviny září. Oznámila to agentura AP s odvoláním na mluvčí generálního tajemníka Spojených národů.

Voják zahynul při ozbrojeném střetu, který následoval poté, co byl v hlavním městě Bangui napaden vojenský konvoj, uvedla mluvčí OSN Vannina Maestracciová. Dalších sedm "modrých přileb" utrpělo zranění. O útočnících nejsou bližší informace.

Čína

Hříšníci v ústraní

Čínské herecké hvězdy, které užily drogy, zapletly se s prostitutkou či byly zapojené do protizákonných aktivit, se napříště nebudou smět objevit na obrazovkách televize, ve filmech, v rozhlasu či reklamách.

Zákaz má po sérii skandálů udržet "čínský zábavní průmysl čistý". "Celebrity, které přestoupí zákon, by neměly být nadále zvány do pořadů a už natočená vysílání by měla být zrušena," dodal oficiální deník China Daily.

autoři: Zahraničí, ČTK | 10. 10. 2014 8:25

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama