Wikipedie ve školách už nemusí být zakázaným zdrojem, žáci se s ní učí pracovat

Markéta Hronová Markéta Hronová
8. 9. 2016 13:30
Používat Wikipedii třeba jako zdroj v referátu bylo ve školách dlouho zapovězené. Učitelé internetovou encyklopedii nepovažovali za důvěryhodný zdroj už jen proto, že hesla může upravovat kdokoli. Právě nepopularity Wikipedie ve školách se nyní snaží Wikimedia v České republice využít a v den Mezinárodního dne gramotnosti spouští projekt Uč (s) Wiki, který má děti naučit, jak využívat předností internetové encyklopedie, zároveň být k jejímu obsahu kritický a dávat pozor na chyby či nepřesnosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Wikimedia Foundation

Praha – Místo toho, aby učitelé svým žákům používání Wikipedie zakazovali, mohou je nyní naučit, jak s encyklopedií pracovat. Projekt Uč (s) Wiki chce žáky 8. a 9. tříd základních škol naučit dívat se na informace, které najdou na internetu, kriticky – naučit se pracovat s primárními a sekundárními zdroji a poznat, kdy je nějaké heslo z Wikipedie napadeno vandalem a informace jsou zkreslené.

"Wikipedii učitelé většinou spíše ignorovali, nebo se nad jejím používáním pohoršovali. Tento projekt se to snaží změnit a dát žákům kritický, ale realistický pohled na tuto největší internetovou encyklopedii v dějinách," vysvětluje předseda Wikimedia ČR Vojtěch Dostál.

Projekt reaguje nejen na negativní postoj učitelů k Wikipedii. Jako první si seminář vyzkoušeli žáci Základní školy Jih v Mariánských Lázních. "Vždycky jsme jim říkali, že musí využívat i jiné zdroje než Wikipedii," potvrzuje zástupkyně ředitele Jana Rygolová. Přednáška, kterou absolvovali na konci školního roku, se deváťákům líbila a hodně spolupracovali.

"Dozvěděli se dost věcí, které nevěděli, například že se dají hesla různě mazat a upravovat. To je překvapilo. Je dobře, že probíhá taková osvěta, aby byli žáci více opatrní, když si hledají něco na internetu," říká Rygolová. 

Naučit žáky pracovat se zdroji nejen při psaní referátů budou moci všichni učitelé. V průběhu září začnou fungovat webové stránky, kde najdou informace o tom, jak žáky naučit internetové zdroje používat, mohou si také jednotlivé úlohy vyzkoušet v rolích žáků 18. října v Praze.

Učitelům to může pomoci i naplnit vzdělávací plán, v rámci nějž mají žáky učit digitální gramotnost.

Wikimedia začala už před pěti lety s projektem Studenti píší Wikipedii, v rámci nějž psali studenti vysokých škol hesla do Wikipedie místo seminárních prací. "A moc se nám to osvědčilo. Přemýšleli jsme proto, jak ukázat Wikipedii i mladším žákům," zdůvodňuje start projektu manažerka vzdělávacích aktivit Wikimedia v ČR Gabriela Boková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump odložil kvůli koronaviru summit G7, chce pozvat také Austrálii či Rusko

Americký prezident Donald Trump oznámil, že se rozhodl přeložit summit skupiny G7 z konce června na podzim. Kromě členských zemí chce pozvat také Austrálii, Rusko, Jižní Koreu a Indii. Informovala o tom agentura Reuters.

Do skupiny hospodářsky nejvyspělejších států světa G7 patří kromě USA rovněž Itálie, Japonsko, Kanada, Francie, Británie a Německo. Trump, který skupině G7 letos předsedá, tento týden prohlásil, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19 než uspořádání summitu vůdců zemí skupiny G7 v USA ke konci června. V sobotu ale agentura Reuters napsala, že kvůli přetrvávající hrozbě nákazy koronavirem Trumpovu pozvánku na červen odmítla německá kancléřka Angela Merkelová.

Šéf Bílého domu přitom podotkl, že současný formát skupiny G7 je "velmi zastaralý" a neodráží patřičně dění ve světě. Skupina by podle něj mohla být rozšířena například o Rusko, Austrálii, Jižní Koreu a Indii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy