Wikipedie ve školách už nemusí být zakázaným zdrojem, žáci se s ní učí pracovat

Markéta Hronová Markéta Hronová
8. 9. 2016 13:30
Používat Wikipedii třeba jako zdroj v referátu bylo ve školách dlouho zapovězené. Učitelé internetovou encyklopedii nepovažovali za důvěryhodný zdroj už jen proto, že hesla může upravovat kdokoli. Právě nepopularity Wikipedie ve školách se nyní snaží Wikimedia v České republice využít a v den Mezinárodního dne gramotnosti spouští projekt Uč (s) Wiki, který má děti naučit, jak využívat předností internetové encyklopedie, zároveň být k jejímu obsahu kritický a dávat pozor na chyby či nepřesnosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Wikimedia Foundation

Praha – Místo toho, aby učitelé svým žákům používání Wikipedie zakazovali, mohou je nyní naučit, jak s encyklopedií pracovat. Projekt Uč (s) Wiki chce žáky 8. a 9. tříd základních škol naučit dívat se na informace, které najdou na internetu, kriticky – naučit se pracovat s primárními a sekundárními zdroji a poznat, kdy je nějaké heslo z Wikipedie napadeno vandalem a informace jsou zkreslené.

"Wikipedii učitelé většinou spíše ignorovali, nebo se nad jejím používáním pohoršovali. Tento projekt se to snaží změnit a dát žákům kritický, ale realistický pohled na tuto největší internetovou encyklopedii v dějinách," vysvětluje předseda Wikimedia ČR Vojtěch Dostál.

Projekt reaguje nejen na negativní postoj učitelů k Wikipedii. Jako první si seminář vyzkoušeli žáci Základní školy Jih v Mariánských Lázních. "Vždycky jsme jim říkali, že musí využívat i jiné zdroje než Wikipedii," potvrzuje zástupkyně ředitele Jana Rygolová. Přednáška, kterou absolvovali na konci školního roku, se deváťákům líbila a hodně spolupracovali.

"Dozvěděli se dost věcí, které nevěděli, například že se dají hesla různě mazat a upravovat. To je překvapilo. Je dobře, že probíhá taková osvěta, aby byli žáci více opatrní, když si hledají něco na internetu," říká Rygolová. 

Naučit žáky pracovat se zdroji nejen při psaní referátů budou moci všichni učitelé. V průběhu září začnou fungovat webové stránky, kde najdou informace o tom, jak žáky naučit internetové zdroje používat, mohou si také jednotlivé úlohy vyzkoušet v rolích žáků 18. října v Praze.

Učitelům to může pomoci i naplnit vzdělávací plán, v rámci nějž mají žáky učit digitální gramotnost.

Wikimedia začala už před pěti lety s projektem Studenti píší Wikipedii, v rámci nějž psali studenti vysokých škol hesla do Wikipedie místo seminárních prací. "A moc se nám to osvědčilo. Přemýšleli jsme proto, jak ukázat Wikipedii i mladším žákům," zdůvodňuje start projektu manažerka vzdělávacích aktivit Wikimedia v ČR Gabriela Boková.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy