Wellington/Praha – Výlet českého páru na Nový Zéland skončil tragicky. Ve středu policie v opuštěné horské chatě objevila ženu, která tam na záchranu čekala téměř měsíc. Do chaty se uchýlila se poté, co její partner v horách zemřel.
Jak Češka popsala, na cestu se vydali 24. července a její partner o čtyři dny později upadl na strmém kopci. Ženě se podle jejích slov podařilo k němu dostat, muž však podle všeho nedlouho poté zemřel. Žena pak vyhledala útočiště v jedné z chat, které jsou rozmístěné po 32kilometrové trase známé jako Routeburn Track.
Vzhledem k tomu, že český pár nikoho neinformoval, že se na cestu vydává, nikdo Čechy dlouhou dobu nepohřešoval a nikdo po nich nepátral. Teprve když příbuzní v Česku začali být znepokojení a kontaktovali známé na Novém Zélandu, obrátil se český konzulát tento týden na policii a byla spuštěna pátrací akce, uvedla česká honorární konzulka v Queenstownu Vlaďka Kennett.
Podle české konzulky se Češka zachovala správně, když v chatě zůstala a v cestě nepokračovala. "Ona udělala to nejlepší, co mohla udělat, vzhledem ke svému psychickému a fyzickému stavu a vzhledem k podmínkám na trase," řekla Kennett. "Je to jedno z pravidel, pokud se člověk na cestě ztratí, aby vyhledal útočiště a čekal tam na záchranu," dodala.
H jako help
Policie uvedla, že český pár byl na cestu dobře vybaven a měl jisté zkušenosti s výlety v novozélandské buši, během pochodu po trase Routeburn Track ale ztratil orientaci a sešel ze stezky. Žena vypověděla, že po smrtelném pádu muže strávila tři dny ve volné přírodě, než konečně našla chatu správců parku.
Na Novém Zélandu panuje nyní zima, poslední měsíc v oblasti hustě sněžilo, cesta byla pokrytá sněhem a bylo na ní i riziko sesuvu lavin. Chata správců parku, kterou Češka vyhledala, je zhruba v polovině trasy a byla na zimu uzamčená. V chatě ale byla zásoba dříví na topení i trvanlivé potraviny, napsal deník The Guardian.
Někteří průvodci, kteří tuto v létě velmi frekventovanou trasu znají, vyjádřili údiv nad tím, že Češku celý měsíc nikdo neobjevil. Připustili ovšem, že je to možné vzhledem k tomu, že cesta je na zimu oficiálně uzavřená.
"Je velmi zvláštní, že by po této cestě nikdo neprošel po celou dobu, co byla (Češka) v chatě, ale není to vyloučeno. Za jistých podmínek může být obtížné se na tuto trasu vydat," citoval deník The Guardian Noela Saxona, který v létě po trase provádí skupiny "průměrně zdatných" turistů. V létě trasu turisté podle něj zdolají za dva až čtyři dny.
Také podle policejního inspektora Olafa Jensena je zvláštní, že Češku po dobu několika týdnů nikdo neobjevil. "Je velmi nezvyklé, že by někdo zmizel v novozélandské buši na tak dlouhou dobu bez toho, že by to bylo nahlášeno," uvedl Jensen. "Je zde řada nezodpovězených otázek, dokud ale nedáme dohromady, co se stalo, nic dalšího říci nemůžeme," dodal.
Jensen řekl, že v chatě, kde Češka přežívala, byla vysílačka, ale ona s ní neuměla zacházet. Žena řekla, že alespoň před chatou do sněhu, který dosahoval výšky asi jednoho metru, napsala písmeno H jako Help v naději, že to někdo uvidí ze vzduchu a přijde jí na pomoc.