Česká televize obhajovala rasisty, píše stížnost

ČTK ČTK
4. 9. 2013 19:51
Na reportáž ČT o srpnových protiromských pochodech jsou stížnosti
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Několik stovek intelektuálů, studentů a akademiků si stěžuje Radě České televize (ČT) na reportáž o srpnovém protiromském pochodu v Ostravě. Podle nich se v ní televize postavila na stranu radikálů.

Stížnost na generálního ředitele ČT podal radě i její člen Radek Mezuláník. Dostala ale také dopis, podle něhož byla reportáž pokus o pluralitu názorů a radní by neměli "nátlakové kampani" podlehnout. ČT má podle své mluvčí o stížnostech informace zatím jen z médií, její vedení je ale připraveno je řešit.

Reportáž o protiromských pochodech odvysílala ČT v pořadu Události v regionech 24. srpna. Dění jako odborník komentoval Jiří Siostrzonek z Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity. Televize ho titulovala jako sociologa. Řekl, že společnost chudne, radikalizuje se a citlivě reaguje na nespravedlnost, jako je i politická korektnost. Na tu podle něj už není čas. K radikálům se prý "běžní občané" obracejí, protože jinde nenajdou zastání.

"Když slyšíte takové ty politicky korektní řeči Kocába a spol, že prostě to je nefér, když se jich zeptáte, kdo z nich by bydlel v panelovém domě, který je obydlen romskými obyvateli, tak bych chtěl vědět, kdo by to ve skutečnosti udělal," řekl Siostrzonek.

"Tupá reprodukce" stereotypů

Stěžovatelé výběr odborníka zpochybňují. Podle nich se Siostrzonek problematice nevěnuje a jen "tupě reprodukoval" stereotypy. Pisatelům chyběl opačný názor. Uvedli, že se reportáž nesla v "nepřijatelně zavádějícím duchu". Navozovala prý dojem, že jde o střet dvou názorových proudů - Romů a jejich zastánců s radikály a obyvateli měst. Extremisté přitom chtěli zaútočit, dodali autoři podnětu.

"Hlavním poselstvím této reportáže byla tedy zdánlivě odborně vedená obhajoba útočících rasistů, a to přesně tím typem argumentace, který tu týden co týden žene lidi do ulic s pokřiky jako ´černé svině´ nebo ´Čechy Čechům´," napsali pisatelé radě. Podle nich se ČT přiklonila na stranu radikálů, přitom by měla hájit ohrožené a stavět se proti nesnášenlivosti.

S podnětem souhlasí člen rady ČT Mezuláník. Sám podal stížnost na generálního ředitele. Podle něj existuje podezření, že televize porušila zákon o ČT i o vysílání, podle něhož má poskytovat objektivní a vyvážené informace a pořady nemají utvrzovat stereotypy a podněcovat k nenávisti.

Pořad nenaplnil cíl veřejné služby, která by měla posílit toleranci, míní Mezuláník. Podle něj redaktorka porušila ještě kodex ČT, podle něhož mají zaznít všechny relevantní názory.

Napsalo i 13 zastánců

Televize se podle své mluvčí Alžběty Plívové řídí zásadami objektivního a vyváženého zpravodajství. Stížnost zatím nedostala, ví o ní jen z médií. Počká na doručení.

"Generální ředitel České televize si vyžádá vyjádření ostravské redakce zpravodajství a je připraven celou záležitost projednat na zasedání Etického panelu ČT 9. září i na setkání Rady České televize," uvedla Plívová.

Na radu se obrátili i zastánci pořadu. Dopis podepsalo 13 lidí, více než polovinu z nich tvoří Siostrzonkovi kolegové. Podle nich byla reportáž po dlouhé době pokusem o pluralitu názorů. "Právě dlouhodobou neexistenci svobodné a otevřené debaty na toto téma považujeme za jednu z hlavních příčin vyhrocení situace a radikalizace české společnosti," uvedli pisatelé.

Podle nich "nátlakovou kampaň" na radu ČT pořádají osoby a skupiny, které se snaží v posledních letech "uzurpovat si monopol na mediální komentáře" o soužití Čechů s Romy. Jejich stížnost vnímají jako nucení k cenzuře a k postihům redaktorů.

 

Právě se děje

Další zprávy