Letounu CASA selhal motor, armáda zakázala další lety

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 10. 2011 15:57
K závadě došlo krátce před přistáním, ministr Vondra sestaví vyšetřovací komisi
Letoun CASA.
Letoun CASA. | Foto: Armáda ČR

Praha - Nové armádní dopravní letouny CASA mají opět problémy. Poté, co jednomu stroji před přistáním selhal motor, zakázal náčelník generálního štábu Vlastimil Picek jejich další lety. Letos už potřetí.

Jeden ze strojů měl v neděli při návratu ze španělské Sevilly těsně před přistáním závadu, při níž mu mimo jiné vysadil motor. Ministr obrany Alexandr Vondra k případu ustanoví vyšetřovací komisi.

"Během přistávacího manévru přestal fungovat navigační displej a některé palubní přístroje, následně pak došlo k závadě na pravém motoru," sdělila mluvčí generálního štábu Mira Třebická.

Pilotům se podařilo motor vypnout a dokončili přistání jen s jedním.

V reakci na událost nařídil armádní generál Vlastimil Picek okamžitě zákaz létání na všech letounech CASA do podrobného vyšetření předpokladu letecké nehody.

V Seville, odkud posádka letadla cestovala, se podle mluvčí štábu cvičili piloti a pozemní personál na instruktory. Ve Španělsku si také armáda u výrobce letadel CASA nechala odhalit příčinu některých závad na těchto strojích.

V nouzi půjdou do vzduchu staré An-26

Podezřelý nákup

  • Nákup dopravních letadel CASA byl podle odborníků i médií podezřelý.
  • Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu.
  • Podle Evropské komise ČR údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodla bez výběrového řízení.

Kvůli závadám na systému pasivní ochrany letounu uplatňuje ministerstvo obrany od srpna sankce vůči dodavatelské společnosti Omnipol. Za každý započatý den prodlení v dodávce bude obrana strhávat několik desetin promile z ceny systému, která podle původní smlouvy činí 150 milionů korun.

Ministr obrany Vondra na jednání se zástupcem společnosti Airbus Military nedávno uvedl, že pokud se firmě nepodaří do konce listopadu odstranit nedostatky dopravních letadel, může v krajním případě česká armáda i nadále používat zastaralá transportní letadla Antonov An-26, která již z běžného provozu vyřadila.

Lety nových dopravních strojů armáda pozastavila již v únoru. Tehdy kvůli tomu, že se jeden z nich při cvičném letu propadl o několik desítek metrů. Znovu byly lety pozastaveny také na počátku května, a to kvůli závadě na avionice. Zjištěnou závadu v té době do Česka přiletěli odstranit odborníci ze španělské firmy, která stroje vyrábí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy