Brusel zastavil řízení proti Česku ohledně letounů CASA

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 11. 2011 16:49
Nákup vojenských letounů měl podle komise probíhat na základě celoevropského tendru
Pořízení čtyř letounů schválila vláda Mirka Topolánka
Pořízení čtyř letounů schválila vláda Mirka Topolánka | Foto: Armáda ČR

Brusel - Evropská komise ve čtvrtek zastavila řízení vedené proti ČR kvůli nákupu armádních transportních letounů C-295 CASA.

Brusel vytýkal Praze, že u zakázky za 132 milionů eur nevypsala výběrové řešení. Komise má pochybnosti nadále, nicméně se rozhodla řízení v této věci zastavit vzhledem k tomu, že Česko změnilo legislativu o zadávání zakázek.

Podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) za rozhodnutím stojí deset měsíců intenzivních diplomatických jednání české strany. Pokud by se nepodařilo řízení zastavit, hrozilo podle něj riziko nutnosti platit náhradu v řádu miliard korun.

Česko mezitím změnilo legislativu

Evropská komise ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že se nadále domnívá, že obchod z roku 2009 se měl uskutečnit na základě celoevropského tendru. Jenže mezitím už došlo k realizaci smlouvy.

Navíc Česká republika změnila svou legislativu týkající se zadávání veřejných zakázek, takže v budoucnu by se měla na podobné případy vztahovat nová evropská pravidla, která byla do českého práva zahrnuta.

ČR nákup bez výběrového řízení zdůvodňovalo tím, že vzhledem k tomu, že letouny měly být určeny pro vojenské mise, tedy pro ochranu zájmů Česka, nebylo veřejné řízení nutné. Takovou možnost unijní legislativa připouští, ovšem mělo by jít spíše o výjimečné případy.

Rozhodnutí komise ani podle Alexandra Vondry nelze v žádném případě interpretovat tak, že vše v minulosti bylo zcela v pořádku. "Výhrady Komise ke způsobu pořízení letounů bez výběrového řízení stále přetrvávají. Zastavením řízení Evropská komise ocenila naše systémová opatření při zadávání veřejných zakázek," poznamenal Vondra.

Pořízení čtyř letounů schválila vláda Mirka Topolánka. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Obchod byl od počátku terčem kritiky a ke spekulacím kolem vysoké ceny zakázky se postupně přidaly technické potíže s letouny. Letadla v nynějším stavu nelze nasadit do misí.

Na odstoupení od smlouvy by vydělali právníci

Ministr obrany kvůli tomu před několika dny uvedl, že pokud výrobce neodstraní včas závady tak, aby letouny byly plně funkční, navrhne vládě odstoupení od smlouvy. Podle zástupců firmy Omnipol, která letadla dodala, by však šlo o krajní krok, na kterém by vydělali jen právníci.

Podle Vondrova čtvrtečního prohlášení úspěšná jednání za českou stranu vedli kromě něj také jeho první náměstek Jiří Šedivý a stálý představitel ČR v politickém a bezpečnostním výboru EU Václav Bálek. Partnerem na straně Evropské komise byl tým komisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera, který k jednání přistoupil "velmi konstruktivně a vstřícně".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy