Brusel zastavil řízení proti Česku ohledně letounů CASA

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 11. 2011 16:49
Nákup vojenských letounů měl podle komise probíhat na základě celoevropského tendru
Pořízení čtyř letounů schválila vláda Mirka Topolánka
Pořízení čtyř letounů schválila vláda Mirka Topolánka | Foto: Armáda ČR

Brusel - Evropská komise ve čtvrtek zastavila řízení vedené proti ČR kvůli nákupu armádních transportních letounů C-295 CASA.

Brusel vytýkal Praze, že u zakázky za 132 milionů eur nevypsala výběrové řešení. Komise má pochybnosti nadále, nicméně se rozhodla řízení v této věci zastavit vzhledem k tomu, že Česko změnilo legislativu o zadávání zakázek.

Podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) za rozhodnutím stojí deset měsíců intenzivních diplomatických jednání české strany. Pokud by se nepodařilo řízení zastavit, hrozilo podle něj riziko nutnosti platit náhradu v řádu miliard korun.

Česko mezitím změnilo legislativu

Evropská komise ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že se nadále domnívá, že obchod z roku 2009 se měl uskutečnit na základě celoevropského tendru. Jenže mezitím už došlo k realizaci smlouvy.

Navíc Česká republika změnila svou legislativu týkající se zadávání veřejných zakázek, takže v budoucnu by se měla na podobné případy vztahovat nová evropská pravidla, která byla do českého práva zahrnuta.

ČR nákup bez výběrového řízení zdůvodňovalo tím, že vzhledem k tomu, že letouny měly být určeny pro vojenské mise, tedy pro ochranu zájmů Česka, nebylo veřejné řízení nutné. Takovou možnost unijní legislativa připouští, ovšem mělo by jít spíše o výjimečné případy.

Rozhodnutí komise ani podle Alexandra Vondry nelze v žádném případě interpretovat tak, že vše v minulosti bylo zcela v pořádku. "Výhrady Komise ke způsobu pořízení letounů bez výběrového řízení stále přetrvávají. Zastavením řízení Evropská komise ocenila naše systémová opatření při zadávání veřejných zakázek," poznamenal Vondra.

Pořízení čtyř letounů schválila vláda Mirka Topolánka. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Obchod byl od počátku terčem kritiky a ke spekulacím kolem vysoké ceny zakázky se postupně přidaly technické potíže s letouny. Letadla v nynějším stavu nelze nasadit do misí.

Na odstoupení od smlouvy by vydělali právníci

Ministr obrany kvůli tomu před několika dny uvedl, že pokud výrobce neodstraní včas závady tak, aby letouny byly plně funkční, navrhne vládě odstoupení od smlouvy. Podle zástupců firmy Omnipol, která letadla dodala, by však šlo o krajní krok, na kterém by vydělali jen právníci.

Podle Vondrova čtvrtečního prohlášení úspěšná jednání za českou stranu vedli kromě něj také jeho první náměstek Jiří Šedivý a stálý představitel ČR v politickém a bezpečnostním výboru EU Václav Bálek. Partnerem na straně Evropské komise byl tým komisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera, který k jednání přistoupil "velmi konstruktivně a vstřícně".

 

Právě se děje

před 42 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy