Praha - Ta situace je v počítačovém 21. století až absurdní: když drogoví kurýři propašují do evropských států v krabicích od banánů tuny prvotřídního kokainu, protidrogoví detektivové v jednotlivých zemích se musí vzájemně složitě po mailech ptát na detaily zadržených zásilek - jaké má droga chemické složení, jak je zabalená nebo v jakém zboží byla ukryta. Porovnání poznatků jim trvá mnoho měsíců a každý národní tým vyšetřuje po své linii.
Přitom už existuje novinka, která má zdlouhavou práci kriminalistům usnadnit, propojit, a tím šetřit jejich síly. Vymysleli ji čeští policisté a jde o unikátní inteligentní databázi, která umí okamžitě po zadání všech klíčových parametrů zachycené drogy odhalit zemi původu. Díky tomu pak speciální protidrogové týmy mohou dříve rozbít drogový kartel.
Novou unikátní metodu chce česká policie nabídnout kolegům do celého světa. Využije k tomu třídenní regionální konferenci mezinárodního kriminálního úřadu Interpol, který hostí od středy do pátku Praha.
"Jde o projekt Reliéf, který má zjišťovat původ drog. Program vzbudil zájem kolegů z jiných zemí a jsem přesvědčen, že bude velmi úspěšný," řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.
Jeho lidé se při rozhovorech se zahraničními kolegy budou bavit o možnostech zapojení dalších zemí, aby si státy informace dokázaly rychle vyměňovat. Mimochodem právě o tom je nynější pražský summit: aby policisté po celém světě mohli co nejrychleji sdílet data důležitá pro vyšetřování. A to nejen kvůli drogovým zločincům, ale i kvůli nelegální migraci, hrozbě terorismu a také stále rostoucí počítačové kriminalitě.
"Jsem velmi rád, že česká policie nabízí v oblasti drog řešení využitelné i na mezinárodním poli," řekl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.
Drogy nesou stopy podobné otiskům prstů
Nová srovnávací metoda, kterou česká policie ve spolupráci se švýcarskými fondy vyvíjí šest let, je založená na vědeckém prozkoumání každého zadrženého balíčku drog. Analytici nejprve podrobně prověří chemické složení nebo způsob balení - například jak je droga slisovaná či jakou raznici výrobce použil. Každý balíček tak na sobě nese charakteristické značky, které se dají připodobnit otiskům lidských prstů. Tyto značky se pak zadají do nově vymyšleného elektronického systému, databáze vše automaticky porovná a dokáže přesně určit zemi původu. Z ní pak policie vysleduje trasy, kudy kurýři drogu pašují, a pak je pozatýká.
Do Evropy se pašují drogy především přes velké přístavy, jako jsou Hamburg, Antverpy nebo Rotterdam. Známá je ale i takzvaná balkánská cesta. V současnosti se k nám přes Turecko dováží velmi kvalitní heroin z Afghánistánu.
V tuzemsku mají protidrogoví detektivové největší potíže s vietnamskými mafiemi, které vyrábějí pervitin. Jejich zločiny zaměstnávají téměř tři pětiny všech českých specialistů. "Souvisí to s nástupem vietnamských kriminálních skupin do průmyslové produkce metamfetaminu před zhruba sedmi lety. Museli jsme reagovat na nový trend," vysvětlil už dříve Jakub Frydrych, šéf Národní protidrogové centrály.
Vysoce kvalitní zboží vietnamských dealerů putuje z Česka po celé Evropě včetně Skandinávie, ale třeba i do Austrálie.