Protidrogových detektivů je málo. Většina bojuje s gangy Vietnamců, na Turky s heroinem už není čas

Zločinci původem z Vietnamu, kteří se dříve specializovali na marihuanu, nyní u nás ve velkém vyrábějí pervitin. Čeští policisté z Národní protidrogové centrály na ně nasazují šedesát procent všech svých lidí - a kvůli tomu jim nezbývá čas třeba na turecké pašeráky heroinu nebo dealery kokainu ze zemí bývalé Jugoslávie. Policejní prezident Tomáš Tuhý proto požaduje, aby se počet protidrogových policistů v příštích třech letech zvýšil o téměř dvě stovky. Vláda ale navýšení policistů ve středu neschválila. K problému se znovu vrátí v březnu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Turečtí pašeráci drog začali do Česka vozit heroin z Afghánistánu. Tuzemští policisté o nich vědí. Jenže nemají dost lidí na to, aby je pečlivě sledovali, nasadili skryté agenty a získali proti nim dostatek neprůstřelných důkazů, které obstojí před soudy u nás i v zahraničí.

Protidrogoví detektivové se v posledních letech museli zaměřit na palčivější problém: vietnamské gangy, které ve velkém obchodují s pervitinem neboli metamfetaminem. Zločiny vietnamské komunity zaměstnávají téměř tři pětiny všech specialistů na drogovou kriminalitu v zemi.

"Souvisí to s nástupem vietnamských kriminálních skupin do průmyslové produkce metamfetaminu před zhruba sedmi lety. Museli jsme reagovat na nový trend," vysvětluje Jakub Frydrych, šéf Národní protidrogové centrály - celostátního policejního útvaru zřízeného na boj s drogovými bossy a kurýry.

Vysoce kvalitní zboží vietnamských dealerů putuje po celé Evropě včetně Skandinávie, ale třeba i do Austrálie.

Že českou drogovou scénu nejvíc trápí zločinci původem z Vietnamu, dokazuje i největší zátah z loňského roku. Frydrychovi detektivové ho představili tento týden. Ve spolupráci s kolegy z Polska obvinili devatenáct lidí z výroby pervitinu, jedenáct stíhaných je přitom vietnamské národnosti. Při vyšetřování policie zajistili 50 kilogramů drogy, 11 milionů korun v hotovosti a více než deset aut, v jejichž dutinách se droga pašovala z Polska k nám.

Sledujeme je. Ale málo

Kvůli rozkrývání vietnamské drogové chobotnice pak policistům nezbývá čas na odhalování mafií nejen z Turecka, ale i z Ruska nebo ze zemí bývalé Jugoslávie. Třeba Srbové a Chorvati u nás načerno obchodují hlavně s kokainem. "Některé z etnicit jsme museli utlumit. Sledujeme je, ale nezdá se nám, že dostatečně," dodal Frydrych.

Kromě toho policisté nestíhají sledovat nové syntetické látky, prodej drog po internetu nebo trh se sportovními drogami. A často také musejí vypomáhat s menšími případy v krajích, kde policisté také nemají dost lidí.

Prozrazuje to materiál rozvoje policie do roku 2020, který ve středu probírala vláda. Národní protidrogová centrála by v příštích třech letech potřebovala podle dokumentu nabrat 182 nových policistů. Státní pokladnu by to vyšlo na 260 milionů korun.

Mezi nováčky by měli být i policisté různých národností – etničtí Češi se totiž do cizineckých zločineckých struktur nasazují obtížně. "Je tam jazyková, kulturní i hodnotová bariéra," podotkl Frydrych.

Posílení policie? Odloženo

Ministři ale zatím materiál o posílení všech složek policie odložili na březen. Jde o peníze. "Je konsensus na tom, že kapacity posílit musíme, nikdo z členů vlády ten záměr nezpochybnil. Ale čeká nás debata o rozpočtovém výhledu, součástí té debaty bude i tento dokument," řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Kromě protidrogových detektivů chce policie přijímat především uniformované posily do ulic a kriminalisty, část z nich se zaměřením na kyberkriminalitu. Kvůli zvýšené migraci v Evropě se pak má zvýšit i počet příslušníků cizinecké policie. Celkem chce česká policie během pěti let získat čtyři tisíce nováčků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud potvrdil 30 let vězení za dvojnásobnou vraždu v Břeclavi

Nejvyšší soud potvrdil třicetiletý trest vězení pro , jenž se podle pravomocného verdiktu dopustil dvojnásobné vraždy v Břeclavi. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. Dovolání bylo odmítnuto, řekla bez dalších podrobností Miroslava Klusová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který se případem zabýval jako první instance.

Štaubert podle pravomocného verdiktu vraždil v rodinném domě v Břeclavi předloni v noci na 6. srpna, když přišel do domu krást. S oběťmi, devětaosmdesátiletým mužem a čtyřiačtyřicetiletou ženou, se krátce před tím znal. Senior se vzbudil, Štaubert na něj vzápětí zaútočil. Zasadil mu desítky bodných a sečných ran, stejně jako později ženě, která v domě také žila. Štaubert se nejspíš bál, že ho pozná. Oběti zemřely na místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy