Protidrogových detektivů je málo. Většina bojuje s gangy Vietnamců, na Turky s heroinem už není čas

Petr Koděra Lucie Stuchlíková Petr Koděra, Lucie Stuchlíková
14. 1. 2016 0:00
Zločinci původem z Vietnamu, kteří se dříve specializovali na marihuanu, nyní u nás ve velkém vyrábějí pervitin. Čeští policisté z Národní protidrogové centrály na ně nasazují šedesát procent všech svých lidí - a kvůli tomu jim nezbývá čas třeba na turecké pašeráky heroinu nebo dealery kokainu ze zemí bývalé Jugoslávie. Policejní prezident Tomáš Tuhý proto požaduje, aby se počet protidrogových policistů v příštích třech letech zvýšil o téměř dvě stovky. Vláda ale navýšení policistů ve středu neschválila. K problému se znovu vrátí v březnu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Turečtí pašeráci drog začali do Česka vozit heroin z Afghánistánu. Tuzemští policisté o nich vědí. Jenže nemají dost lidí na to, aby je pečlivě sledovali, nasadili skryté agenty a získali proti nim dostatek neprůstřelných důkazů, které obstojí před soudy u nás i v zahraničí.

Protidrogoví detektivové se v posledních letech museli zaměřit na palčivější problém: vietnamské gangy, které ve velkém obchodují s pervitinem neboli metamfetaminem. Zločiny vietnamské komunity zaměstnávají téměř tři pětiny všech specialistů na drogovou kriminalitu v zemi.

"Souvisí to s nástupem vietnamských kriminálních skupin do průmyslové produkce metamfetaminu před zhruba sedmi lety. Museli jsme reagovat na nový trend," vysvětluje Jakub Frydrych, šéf Národní protidrogové centrály - celostátního policejního útvaru zřízeného na boj s drogovými bossy a kurýry.

Vysoce kvalitní zboží vietnamských dealerů putuje po celé Evropě včetně Skandinávie, ale třeba i do Austrálie.

Že českou drogovou scénu nejvíc trápí zločinci původem z Vietnamu, dokazuje i největší zátah z loňského roku. Frydrychovi detektivové ho představili tento týden. Ve spolupráci s kolegy z Polska obvinili devatenáct lidí z výroby pervitinu, jedenáct stíhaných je přitom vietnamské národnosti. Při vyšetřování policie zajistili 50 kilogramů drogy, 11 milionů korun v hotovosti a více než deset aut, v jejichž dutinách se droga pašovala z Polska k nám.

Sledujeme je. Ale málo

Kvůli rozkrývání vietnamské drogové chobotnice pak policistům nezbývá čas na odhalování mafií nejen z Turecka, ale i z Ruska nebo ze zemí bývalé Jugoslávie. Třeba Srbové a Chorvati u nás načerno obchodují hlavně s kokainem. "Některé z etnicit jsme museli utlumit. Sledujeme je, ale nezdá se nám, že dostatečně," dodal Frydrych.

Kromě toho policisté nestíhají sledovat nové syntetické látky, prodej drog po internetu nebo trh se sportovními drogami. A často také musejí vypomáhat s menšími případy v krajích, kde policisté také nemají dost lidí.

Prozrazuje to materiál rozvoje policie do roku 2020, který ve středu probírala vláda. Národní protidrogová centrála by v příštích třech letech potřebovala podle dokumentu nabrat 182 nových policistů. Státní pokladnu by to vyšlo na 260 milionů korun.

Mezi nováčky by měli být i policisté různých národností – etničtí Češi se totiž do cizineckých zločineckých struktur nasazují obtížně. "Je tam jazyková, kulturní i hodnotová bariéra," podotkl Frydrych.

Posílení policie? Odloženo

Ministři ale zatím materiál o posílení všech složek policie odložili na březen. Jde o peníze. "Je konsensus na tom, že kapacity posílit musíme, nikdo z členů vlády ten záměr nezpochybnil. Ale čeká nás debata o rozpočtovém výhledu, součástí té debaty bude i tento dokument," řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Kromě protidrogových detektivů chce policie přijímat především uniformované posily do ulic a kriminalisty, část z nich se zaměřením na kyberkriminalitu. Kvůli zvýšené migraci v Evropě se pak má zvýšit i počet příslušníků cizinecké policie. Celkem chce česká policie během pěti let získat čtyři tisíce nováčků.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy