Lži o covidu, válce či vládě. Toto jsou nejvýraznější tváře české dezinformační scény

Anna Dohnalová Jiří Kropáček Anna Dohnalová, Jiří Kropáček
11. 5. 2023 5:30
Během covidu brojili proti opatřením, po začátku ruské invaze se stali stoupenci Ruska. Některé z nich jejich lži dokonce dostaly před soud. Analytici z organizace Evropské hodnoty vybrali nejvýraznější tváře české dezinformační scény, které byly za poslední dva roky nejvíce vidět.

Jana Peterková

Foto: ČTK
Jana Peterková je bývalá televizní reportérka, jejíž kariéru ukončilo obvinění za křivou výpověď v souvislosti s kauzou milionáře Tomáše Pitra, který byl odsouzen za krácení daní. Po tom, co na několik let opustila veřejný prostor, se opět zviditelnila s vypuknutím epidemie covidu-19, a to svou sérií protestů proti pandemickým opatřením vlády. Postupně se stala dezinformační aktivistkou. covid-19zdravotnictví

V době koronavirové epidemie měla Peterková několik desítek tisíc posluchačů a sledujících, ke kterým ve svých videích pravidelně promlouvala a zprostředkovávala jim "svědectví" z pandemií zasaženého Česka. Známá jsou například její videa hádek s cestujícími, neboť si v dopravním prostředku odmítla nasadit roušku. Epidemie podle Peterkové měla sloužit k prosazování amerických zájmů. Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 se přeorientovala na prokremelskou válečnou propagandu. Ve svých sbírkách například sháněla finanční podporu k cestě na Ukrajinu "za odhalením pravdy".

23. 10. 2020, YouTube"NATO obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště. Zastřelí každého, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru." Za šíření poplašné zprávy dostala Peterková dvouletou podmínku s tříletou zkušební dobou. Podle jejího advokáta vědomě nelhala, ale svým výrokům upřímně věřila. Policie v souvislosti s Peterkovou zmiňovala i další prokázané lži, například tvrzení, že PCR testy dětem propichují mozek a likvidují je.

Konec roku 2020, Facebook"Senioři v pečovatelském domě zemřeli po očkování." Peterková před dvěma lety natočila na protivládní demonstraci video, ve kterém zaměstnankyně domova Václava Vondráčková tvrdí, že v pečovatelském domě zemřelo kvůli očkování proti koronaviru několik seniorů a dalším se výrazně zhoršil jejich zdravotní stav. Ve skutečnosti ale senioři v té době ještě nebyli proti koronaviru z důvodu nedostatku vakcín vůbec očkovaní. Vondráčková navíc v té době už v domově nepracovala. Za šíření lží Peterková musela zaplatit odškodné 250 tisíc korun.

7. února 2023, Facebook"Českého prezidenta vybírají Američané na Kajmanských ostrovech z firmy Hewlett-Packard." Peterková po prezidentských volbách v Česku začala tvrdit, že je zmanipulovali Američané. Před hlasováním se přiznala, že by svůj hlas hodila Babišovi. Po volbách začala šířit falešnou zprávu o tom, že kontrolu nad hlasováním převzala americká ambasáda v čele s firmou Hewlett-Packard.

Václav Klaus starší

Foto: Jakub Plíhal, Aktuálně.cz
Václav Klaus je bývalý prezident a politik, tehdejší předseda ODS byl mezi lety 1992 až 1998 premiérem. Prezidentem byl od roku 2003 do roku 2013. covid-19zdravotnictvívolby

Nesouhlasil s vládními opatřeními během pandemie covidu-19. Na veřejnosti se objevoval bez povinné roušky, za což dostal pokutu. Také strávil víkend ve svém bytě v lyžařském středisku v jiném okresu, což tehdy vládní opatření zakazovala. Podobně jako Andrej Babiš vystoupil v internetové televizi XTV, kterou Evropské hodnoty označují za dezinformační. V loňském roce označil stranu SPD Tomia Okamury za jednu z cest k návratu k normálu. Právě SPD přitom podle analytiků šíří ruský vliv v Česku ze všech politických stran nejvíce.

Prosinec 2020, dopis tehdejšímu ministru zdravotnictví Janu Blatnému"Dezinformace neexistují." Ministerstvo zdravotnictví pod vedením ministra Jana Blatného před dvěma lety nazvalo Klause dezinformátorem. Ten se proti tomu ohradil v dopise, ve kterém mimo jiné tvrdil, že dezinformace neexistují. Před dezinformacemi přitom už od roku 2016 v Česku varují tajné služby. Výzkumy ukazují, že jim věří čtvrtina Čechů a málokdo je dokáže rozpoznat.

Prosinec 2020"Reprodukční číslo je podvod." Cílené, záměrné a svévolné zastrašování veřejnosti, říkal Klaus o opatřeních proti koronaviru. O reprodukčním čísle tvrdil, že je tajuplné a jeho hodnota nejde pořádně změřit. Lidé mu podle něj věřili, protože se uvádí s přesností na desetinná místa. Reprodukční číslo se přitom v epidemiologii používá desítky let a uvádí míru infekčnosti.

23. února 2022, Klaus pro CNN Prima News"Ruský útok na Ukrajinu není invazí ani agresí." Klaus na CNN Prima News den před začátkem invaze řekl, že to, co Rusko dělá, je způsobeno zoufalstvím, frustrací a beznadějí. V tu dobu se na ukrajinských hranicích shromažďovali ruští vojáci. Válka na Ukrajině podle Klause není ruskou agresí. Právě Rusko je však mocností, která dlouhodobě zasahuje do politiky a demokratických procesů západních zemí, a to prokazatelně od roku 2016, kdy se skrz své trollí farmy v Petrohradě pokusilo ovlivnit americké prezidentské volby. Rusko navíc podniklo invazi na Ukrajinu už v roce 2014. I z té tehdy Klaus částečně vinil Západ.

Miroslav Ševčík

Foto: ČTK
Miroslav Ševčík je ekonom a od roku 2010 se čtyřletou pauzou děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze, při volbě děkana na jaře 2022 neměl protikandidáta. Také působí jako ekonomický expert hnutí Trikolora. válka na Ukrajiněcovid-19

Na akademické půdě uváděl dezinformace o očkování proti covidu a o takzvaném covidismu. Opatření podle něj byla scestná, online výuku považoval za blamáž a testování za experiment na lidech. S ruskou invazí proti Ukrajině na své dezinformační výroky navázal a od roku 2022 tak opakovaně vystupuje na protisystémových demonstracích organizovaných Ladislavem Vrabelem a jeho spolkem. Mimo to poskytuje rozhovory proruským dezinformačním webům, kritizuje podporu Ukrajiny a z ruské invaze na Ukrajinu obviňuje Západ.

19. 1. 2023, Protiproud TV v rozhovoru s Petrem Hájkem"Pokud bude prezidentem Petr Pavel, obávám se, že nás nejenom materiálně, ale i teritoriálně zažene do třetí světové války. Jsem zásadně proti tomu, protože já mám vnuky, ale nechci, aby oni tohle zažili." Ševčík poskytl rozhovor bývalému mluvčímu prezidenta Václava Klause Petru Hájkovi, kterého experti ministerstva vnitra pro boj s dezinformacemi označili za hlásnou troubu Kremlu. Opakovaně v něm napadal voliče Petra Pavla a šířil dezinformace z kampaně jeho protikandidáta o tom, že Pavel zažene Česko do války.

Září 2022, projev na protivládní demonstraci "Sankce proti Ruské federaci by měly být okamžitě zrušeny, protože mají na české domácnosti negativnější dopad než na Rusko." Ševčík se opakovaně nechával slyšet, že nesoulasí se sankcemi uvalenými na Rusko. Citovala ho i ruská agentura TASS. Ke zrušení sankcí nabádal i v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Zuzana Majerová

Foto: ČTK
Zuzana Majerová je česká politička, v letech 2017 až 2021 byla poslankyní zvolenou za ODS. Během tohoto období ale ze strany vystoupila a následovala Václava Klause mladšího do nově založeného hnutí Trikolora, kterému od dubna 2021 předsedá. covid-19válka na Ukrajiněenergetická krize

Již během pandemie covidu-19 šířila dezinformace nejen o bezpečnostních opatřeních, ale opakovaně také tvrdila, že žádná pandemie neexistuje. Účastnila se demonstrací proti povinnému očkování a pandemickému zákonu. Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu přešla na protiukrajinské a proruské dezinformace, od kritiky pomoci uprchlíkům přes zprávy spojené s pomocí napadené Ukrajině a šíření poplašných zpráv o údajné povinné mobilizaci.

3. 9. 2021, CNN Prima News "Vláda po volbách zavře školy." Majerová Zahradníková šířila v debatě CNN Prima News hoax, že vládní strany po volbách chystají uzavření škol. Měly to dokazovat údajné e-maily ředitelům škol. Asociace ředitelů základních škol však o podobných e-mailech nic nevěděla. Plošné uzavření škol by navíc bylo v tu dobu v rozporu s pandemickým zákonem.

15. 4. 2022, CNN Prima News"V mateřských školkách při zápisu upřednostňují ukrajinské děti před českými." Majerová se v CNN Prima News odkazovala na několik samoživitelek na Olomoucku, které měly v polovině dubna problém se zapsáním svých dětí do školek kvůli těm ukrajinským. Zápisy do mateřských školek v té době ale ještě vůbec nezačaly, naplánované byly na začátek května.

Září 2021, před sněmovními volbami, superdebata CNN Prima News"Tady žádná pandemie nikdy nebyla." Za pandemii onemocnění covid-19 označila 11. března 2020 Světová zdravotnická organizace. Rozšíření koronaviru totiž splňovalo základní předpoklady pro vyhlášení pandemického stavu.

Jana Zwyrtek Hamplová

Foto: ČTK
Jana Zwyrtek Hamplová je senátorka za Kroměřížsko a právnička. Zúčastnila se protivládních demonstrací po boku dezinformátora Ladislava Vrabela. Často ji citují české dezinformační weby. válka na Ukrajiněenergetická krizecovid-19

Je známá sdílením dezinformací o opatřeních proti pandemii covidu-19 a o válce na Ukrajině. Letos se musela omlouvat za šíření dezinformace o tom, že v souvislosti s výcvikem ukrajinských vojáků na Olomoucku se zde šíří tuberkulóza. Aktivně kritizuje postoj vlády k Ukrajině, vystupuje proti vojenské podpoře ze strany Česka. Koncem minulého roku šířila nepravdivé zprávy o hromadném odpojování lidí od elektřiny. V roce 2019 také pravidelně přispívala na dezinformační server Pravý prostor.

Únor 2023, Facebook a Twitter "Hygiena posílá lidem pozvánky na mimořádné vyšetření na tuberkulózu, kterou šíří ukrajinští vojáci." Za dezinformaci o ukrajinských vojácích, kterou na svých sociálních sítích senátorka sdílela, ji na Twitteru zkritizoval i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Lživé informace následně začala prověřovat policie. Příspěvek po několika hodinách z Facebooku Zwyrtek Hamplové zmizel a senátorka se za něj omluvila.

Prosinec 2022, Facebook"Zaměstnanci ČEZ na jižní Moravě hromadně odpojují lidem elektroměry. Obrátím se na další politiky a budu záležitost řešit." Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová vyzvala ministry, aby prověřili, zda energetické firmy neodpojují domácnostem elektřinu. Reagovala tak na příspěvek anonymního facebookového účtu, podle kterého elektrikář ČEZ z jižní Moravy poslední měsíc nedělá skoro nic jiného. Nebyla to ale pravda, ČEZ v regionu vůbec nepůsobí.

Tomáš Čermák

Foto: Libor Fojtík, Economia
Tomáš Čermák se na dezinformační scéně stal populární spolu s Patrikem Tušlem, a to při opakovaných živých vysíláních na sociálních sítích, které přenášel i kanál se zřetelnými vazbami na Rusko pod názvem Raptor TV. Čermák je nezaměstnaný a dluží asi 750 tisíc korun. covid-19válka na Ukrajině

Už před válkou na Ukrajině Čermáka odvedla policie poté, co v pražském očkovacím centru Kotva se společníkem Tušlem vykládali dezinformace o očkování a přes upozornění policistů si odmítali nasadit respirátory. Podle policie Čermák podporoval terorismus, když nabádal lidi, ať udělají všechno pro to, aby vláda nepřijala pandemický zákon. Vyzýval k násilným akcím proti členům vlády, poslancům a senátorům a k převzetí moci i k vymanění Česka ze struktur EU a NATO. Po začátku války na Ukrajině pak s Tušlem začal dehonestovat ukrajinské uprchlíky, za což je soud loni v říjnu nepravomocně odsoudil.

1. srpna 2022, Facebook"Ukrajinci mají v Česku automatický nárok na drahé automobily a luxusní mobilní telefony zadarmo." Na nic z toho Ukrajinci nárok nemají. Pokud si koupí automobil či telefon, tak jen za vlastní peníze. Za štvaní české společnosti proti ukrajinským uprchlíkům spolu s pronásledováním zdravotníků za covidu dostal Čermák od Krajského soudu v Praze podmínku. Původně ho však kladenský soud odsoudil k šesti měsícům vězení, jeho kolegu Patrika Tušla k patnácti měsícům.

Jindřich Rajchl

Foto: CPA
Jindřich Rajchl působí jako český aktivista, politik a právník. Před vstupem do politiky se pohyboval především ve sportovním prostředí. Je to bývalý fotbalový funkcionář, od června 2022 pak předseda strany PRO. Předtím neúspěšně kandidoval na předsedu hnutí Trikolora. covid-19válka na Ukrajině

Během pandemie covidu-19 byl Rajchl svolavatelem nebo řečníkem na demonstracích proti vládním opatřením. Šířil nejrůznější dezinformace o pandemii covidu-19 a očkování proti němu. Mluví o pádu vlády a zpochybňuje západní směřování Česka.

28. června 2022, Facebook"Dávku pět tisíc od vlády budou dostávat i Ukrajinci, kteří se nezdržují na území Česka." Rajchl šířil dezinformaci přímo v rozporu s tím, co říká zákon lex Ukrajina. Ten stanoví, že na příspěvěk od vlády mají nárok jen ti, kteří se nachází na českém území. Dávku mohou dostávat pouze po dobu pěti měsíců.

3. září 2022, demonstrace na Václavském náměstí"Je nás tu tolik, že se nás začínají bát. Česká televize o tom vůbec nevysílá, primátor Prahy pan Hřib nechal vypnout webkamery z Václavského náměstí. Tolik se nás bojí." Rajchl se účastnil demonstrace Česko na 1. místě, kde prohlásil, že pražský primátor Zdeněk Hřib "nechal vypnout" kamery. Hřib to následně odmítl a informaci označil hoax. Dodal, že právě magistrátní kamera posloužila policii k odhadu počtu účastníků.

4. dubna 2023, v diskusi v domově seniorů v Ústí nad Labem"Pozdrav 'Sláva Ukrajině' vymysleli nacisti." Rajchlův výrok z debaty se seniory v Ústí nad Labem o původu ukrajinského válečného pozdravu je hoax, jak upozornil například server Manipulátoři. Motto Sláva Ukrajině se objevilo ve verši básně Tarase Ševčenka "Osnovjankeňovi" z roku 1839. Širší známost, v různých variantách, získalo během ukrajinské války o nezávislost v letech 1917 až 1921.

Jiří Havel a Ladislav Vrabel

Foto: Radek Vebr, Economia, koláž - Aktuálně.cz
Hlavní organizátoři demonstrací proti vládě a opatřením za covidu. Ladislav Vrabel je podnikatel a vlastní síť pizzerií. Je zakladatelem iniciativy Chcípl pes, mezi jehož hlavní představitele patří i Jiří Havel. Ten vedle toho také vlastní web Žlutá voda, na kterém během epidemie koronaviru radil, jak z chloritanu sodného a kyseliny citronové namíchat dezinfekci. Věřil, že dokáže léčit onemocnění. Aktuálně.cz s ním před časem udělalo rozhovor. covid-19válka na Ukrajině

Protiepidemická opatření srovnávali s nacistickým režimem a odlišná pravidla pro očkované a neočkované s pronásledováním Židů za druhé světové války. Z covidu se rychle přeorientovali na komentátory konfliktu na Ukrajině a začali hájit zájmy Ruska. Mezi dvojicí nicméně později došlo k roztržce kvůli penězům. Vrabel totiž účet, kam mu lidé posílali peníze, napsal na svoji manželku.

Březen 2022, Vrabel v reakci na ruskou agresi na Ukrajině, Facebook"Neonacisté na Ukrajině vyvraždili za posledních osm let až 14 tisíc etnických Rusů – včetně dětí." Kreml dlouhodobě tvrdí, že ukrajinská vláda pronásleduje etnické Rusy a rusky mluvící občany. Obvinění podpořené nepravdivými příběhy o protiruském násilí mimo jiné posloužilo v roce 2014 jako opora pro ruskou anexi poloostrova Krym a následné obsazení východní Ukrajiny proruskými separatisty. Žádné důkazy o genocidě ruského obyvatelstva ale neexistují. Moskva naopak dlouhodobě podporovala proruské separatisty na východě Ukrajiny, kteří vyvolávali přestřelky s ukrajinskou armádou, aby je mohla použít jako záminku pro invazi.

24. srpen 2022, Facebook"Česko na svém území cvičí teroristy." Vrabel na svých sociálních sítích sdílel informaci ruské televize o tom, jak jde Česko ve stopách "amerického terorismu". Proruští separatisté z mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky tvrdili, že odvrátili teroristický útok, který měl podle nich v době konání připravovaného referenda o připojení Doněcka k Rusku spáchat Ukrajinec vycvičený v Česku. Ministryně obrany tyto spekulace popřela.

Listopad 2022, video na sociálních sítích"Česko chce použít jaderné zbraně proti Rusku." Vrabel ve videu na sociálních sítích šířil mezi lidmi strach z jaderných zbraní. Česko takové zbraně však odpálit nemůže, protože je ani nemá. Koncem dubna letošního roku soud Vrabelovi uložil za šíření poplašné zprávy čtyřměsíční podmíněný trest s odkladem na rok a půl.

Pavel Zítko

Foto: Facebook Pavel Zítko
Pavel Zítko je bývalý restauratér, je zadlužený a v exekuci je jeho dům i podíly ve firmách. Na Facebooku ho pravidelně sledují desítky tisíc lidí. Loni oznámil, že chce kandidovat na prezidenta, dostatečný počet podpisů ale nanasbíral. Díky tomu však vydělal stovky tisíc korun, které mu na transparentní účet poslali jeho podporovatelé. Darované peníze pak po desítkách tisíc vybíral z bankomatů či za ně tankoval do svého vozu Lexus v ceně okolo dvou milionů korun. covid-19volby

Pavel Zítko pravidelně šířil dezinformace nejen o nemoci covid-19, ale například i o amerických prezidentských volbách. Ještě 18. ledna tvrdil, že k inauguraci Joea Bidena nedojde. V roce 2019 proslul tím, že obchodoval s neexistující kryptoměnou. Jeho společnost ze Švýcarska nabízela poukázky na neexistující kryptoměnu s příslibem uložení v bance, která však ještě nezískala licenci. Analytici ho nazývají takzvaným komerčním dezinformátorem.

18. ledna 2021, dva dny před inaugurací prezidenta Joea Bidena, Facebook (příspěvek byl smazán)"Joe Biden před hodinou abdikoval. To je zpráva, na kterou čekalo lidstvo." Dva dny před inaugurací amerického prezidenta Zítko ve videu, které mělo 42 tisíc zhlédnutí a tisíce souhlasných komentářů, za zvuků americké hymny tvrdil, že se Joe Biden rozhodl abdikovat. Nebyla to pravda, Biden se o dva dny později stal americkým prezidentem.

Březen 2022, příspěvek k nedohledání, šířil se na sociálních sítích"Pod Ukrajinou je 32 tisíc mil tunelů, ve kterých jsou mučeny a znásilňovány děti pro produkci speciální látky adrenochrom." Zítko o ruské agresi na Ukrajině píše přesně v souladu s ruskou propagandou. Od začátku o ní tvrdil, že jde o "denacifikaci". Před jeho výroky varovalo Centrum proti hybridním hrozbám ministerstva vnitra, které ho zařadilo mezi takzvané "hlásné trouby Kremlu", stejně jako například Jiřího Černohorského, který zpochybňuje, že ruské síly útočí na civilisty. I on šíří dezinformace o biologických laboratořích na Ukrajině a tvrdí, že za válku může Západ.

Andrej Babiš

Foto: ČTK
Babiš je zakladatelem a předsedou hnutí ANO, bývalý předseda vlády a neúspěšný kandidát na prezidenta v prezidentských volbách v lednu 2023. válka na Ukrajiněvolby

Babiš opakovaně vystupuje na internetových kanálech jako XTV nebo Parlamentní listy, které podle analytiků Evropských hodnot šíří dezinformace. Sám pak využíval lži týkající se například ukrajinských uprchlíků nebo kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS). V prezidentské kampani lhal i o svém protikandidátovi Petru Pavlovi. Svou kampaň částečně stavěl na tvrzení, že Fialova vláda může za ekonomickou a sociální krizi v Česku.

3. června 2021, Twitter, pět měsíců před sněmovními volbami"Piráti chtějí nejdřív mapovat byty, zdanit přebytečné metry a pak vám tam někoho nastěhovat. Nejlíp nějakého migranta." Piráti se proti výroku bránili, podali na Babiše žalobu k pražskému krajskému soudu. Předseda hnutí ANO pak musel příspěvek smazat. Spor vznikl kvůli debatě nad sdílenou ekonomikou. "My nechceme sdílet naši zemi," ohradil se Babiš ve sněmovně. Ve své knize přitom před několika lety psal, že lidé budou brzy sdílet automobily, byty a chaty. Rozdíl pak vysvětloval tím, že mu jde o dobrovolné sdílení.

Volební billboard 2023"Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat, ne voják!" Billboardy s tímto nápisem a fotkou Andreje Babiše z ANO se objevily hned po prvním kole lednových prezidentských voleb. Babiš opakovaně tvrdil, že pokud volby vyhraje současný prezident Petr Pavel, zavleče Česko do války na Ukrajině. Pavel něco takového odmítal. Navíc k vyhlášení válečného stavu, ani k vyslání vojenských jednotek do zahraničí nemá prezident pravomoci.

Listopad 2022, Blesk.cz“Petr Pavel chce omezovat svobodu slova.” Redaktor Deníku.cz se v debatě prezidentských kandidátů Pavla zeptal, jestli souhlasí s mazáním dezinformací a blokováním webů, které na jejich šíření stojí. Pavel odpověděl, že svoboda není omezená a že v internetovém prostoru musí platit pravidla. Blokování webů ale označil za mimořádné a dočasné řešení, které se nesmí zneužít k blokování nesouhlasných názorů.

 

Právě se děje

Další zprávy