Češi zadržení v Turecku necestovali do Sýrie kvůli terorismu, potvrdilo české ministerstvo zahraničí

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2016 21:22
Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, kteří byli v minulém týdnu zadrženi v Turecku a jež tamní úřady viní ze závažných trestných činů, konkrétně z členství v ozbrojené teroristické organizaci, necestovali podle českého ministerstva zahraničí do Sýrie za účelem teroristické činnosti. Toto hodnocení činnosti Čechů česká diplomacie v pondělí předala tureckému velvyslanci v ČR. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek již dříve uvedl, že doufá ve vyhoštění dvojice Čechů z Turecka. Řešení ale podle něj nelze očekávat rychle.
Markéta Všelichová byla společně s Miroslavem Farkasem zadržena v Turecku kvůli údajné příslušnosti ke kurdským milicím.
Markéta Všelichová byla společně s Miroslavem Farkasem zadržena v Turecku kvůli údajné příslušnosti ke kurdským milicím. | Foto: DVTV

Praha - Dvojice Čechů zadržená v Turecku nemířila do Sýrie za účelem teroristické činnosti, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo zahraničí. V prohlášení zveřejněném na svém webu ministerstvo oznámilo, že dvojici poskytuje konzulární pomoc. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve středu uvedl, že doufá ve vyhoštění dvojice Čechů z Turecka. Řešení ale podle něj nelze očekávat rychle.

Zadržení Markéta Všelichová a Miroslav Farkas jsou podle ministerstva obviněni ze závažných trestných činů podle tureckého práva, konkrétně z členství v ozbrojené teroristické organizaci. "Podle dostupných informací ministerstva zahraničních věcí nebylo účelem cesty této dvojice do Sýrie účast na teroristické činnosti," uvedl úřad. Toto hodnocení činnosti Čechů česká diplomacie v pondělí předala tureckému velvyslanci v ČR a turecké straně ho poskytne i Zaorálek při návštěvě Turecka 13. prosince.

Konzulární pomoc pro zadržené Čechy podle ministerstva zahraničí spočívá ve zprostředkování kontaktu s příbuznými, zajištění spojení s českými konzulárními úředníky v Turecku a jejich případných návštěvách zadržených ve vazbě. Konzulární úředníci také zadrženým doporučí vhodného advokáta, případné se budou účastnit soudních líčení.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že nedisponuje informacemi, podle kterých by mohlo být jednání zadržené dvojice trestné jako "teroristický útok" podle českého práva. Upozornilo ale zároveň, že Turecko považuje milice syrských Kurdů YPG, ke kterým se zadržení Češi veřejně hlásí na sociálních sítích, za pobočku turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku i všemi státy Evropské unie řazená k teroristickým skupinám. "Při prokázání vznesených obvinění hrozí oběma českým občanům vysoké tresty," uvedlo ministerstvo.

Zdůraznilo také, že Česká republika odsuzuje terorismus plně v jakékoli formě a v boji proti němu je aktivní na mnoha úrovních.

O zadržení Čechů kvůli údajné příslušnosti ke kurdským milicím informoval turecký tisk minulý čtvrtek. Dvojice podle něj uvedla, že prošla výcvikem v německých speciálních silách a ve francouzské legii.

Zajímalo mě, jak vypadá válka v Sýrii doopravdy, informace v médiích jsou zkreslené. Do syrské Rojavy jsem se ale zamilovala, říká Markéta Všelichová | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy