Praha/Brusel - Konec srpna je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka realistickým termínem, kdy by Česko mohlo začít s dodávkami munice a zbraní Kurdům bojujícím s islamisty z Islámského státu. Zaorálek to prohlásil v Bruselu na mimořádném jednání ministrů zahraničí osmadvacítky.
"Jedná se o vojenský materiál a lehké zbraně, víc říci nemohu," sdělil o povaze možné české vojenské pomoci Zaorálek.
Zatím ale není jisté, kolik zbraní do Iráku poputuje a jakou formou. "Stále platí, že se dodávky připravují. Pracuje se se dvěma variantami - mezistátní dohodu, nebo standardní obchodní kontrakt," upřesnil David Frous z ministerstva zahraničí.
V souvislosti s vojenskými dodávkami do Iráku je možné očekávat i zvýšený zájem českých zbrojovek, které by rády s Bagdádem uzavřely obchod. "To podléhá normálnímu licenčnímu řízení, ti zájemci budou muset samozřejmě splnit všechny podmínky," řekl Zaorálek s tím, že bude vyžadována garance toho, kde zbraně nakonec skončí.
O mezivládní pomoc by šlo v případě munice, zbraně by potom dodávaly Kurdům české společnosti. "Podléhalo by to standardnímu licenčnímu řízení," dodal mluvčí. Platí přitom, že do Iráku by směřovaly pouze ruční palné zbraně, nikoliv těžká vojenská technika.
Irácký velvyslanec v Praze Husajn Mualla v rozhovoru pro ČTK uvedl, že Irák pomoc České republiky vítá. Iráku je podle něj jedno, zda chystanou pomoc dostane vládní armáda, nebo síly autonomního Kurdistánu.
"Vítáme jakoukoli pomoc irácké vládě a iráckému lidu, abychom porazili teroristy," uvedl velvyslanec. Radikálové z hnutí Islámský stát jsou podle něj hrozbou nejen pro samotný Irák, ale i pro celý blízkovýchodní region a svět.
Pomoc se rozšiřuje
Česko patří k prvním evropským zemím, které pomohou Kurdům v bojích s džihádisty z Islámského státu. Kromě Američanů (jejichž letouny rovněž bombardují pozice radikálů) doposud zbraně na sever Iráku poslala pouze Francie.
Pomoc nevylučují ani Britové, kteří doposud do operace zapojili několik hlídkových a zásobovacích letounů, jež shazují zásoby obklíčeným příslušníkům náboženské komunity jezídů. Vyzbrojení Kurdů by podle ministra zahraničí Philipa Hammonda zvážili v případě, že by o to byli přímo požádáni.
Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!