Češi pašovali z Brazílie vzácné papoušky za miliony

Pavel Baroch
10. 4. 2009 12:45
Byli členy mezinárodního gangu, policie stíhá 102 lidí
Ara Learův, papoušek za miliony
Ara Learův, papoušek za miliony | Foto: Archiv

Praha/Brasília - Velký modrý papoušek Ara Learův žije už jen na dvou místech na světě, v rezervacích v Brazílii v počtu několika stovek kusů. Sběratelé jsou ochotni za něj dát i několik milionů korun.

Právě Ara Learův se stal jedním z papoušků, na něhož se zaměřil velký pašerácký gang, do kterého se zapletlo i několik Čechů. Dva z nich už byli při rozsáhlé policejní akci zadrženi, na další jsou vydány mezinárodní zatykače.

Brazilská policie vydala zatykač na 102 lidí, přičemž zatím bylo zadrženo bezmála osmdesát podezřelých. Jednoho Čecha zatkla policie v Brazílii, druhého v Indonésii na ostrově Bali, kde právě pobýval.

"Nyní se jedná o jeho vydání do Brazílie," řekla Aktuálně.cz Pavla Říhová, vedoucí českého pracoviště mezinárodní organizace CITES, jejímž cílem je boj proti nelegálnímu obchodování s ohroženými živočichy a rostlinami.

Foto: Aktuálně.cz

Podle zprávy Interpolu se na rozsáhlé mezinárodní razii proti pašerákům v Brazílii podílela právě i pražská kancelář CITES. "Akce se připravovala téměř tři roky," poznamenala Říhová.

Největší razie v Brazílii

Brazilská operace Oxossi je podle Interpolu největší celostátní akce proti ilegálnímu lovu a obchodu s volně žijícími zvířaty.

Spuštěna byla 11. března a zúčastnilo se ji 450 brazilských federálních policistů. V devíti brazilských státech byly zadrženy tisíce nelegálně držených živočichů, především papoušků.

Devět vzácných ptáků nalezeno i v Česku

Mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták uvedl, že v Česku se zatím podařilo najít devět vzácných ptáků z Brazílie, jejich hodnota přesahuje půl milionu korun.

"Pašerácká skupina ale prodávala ptáky nejen do České republiky, ale i do jiných zemí," řekl Barták. Vzácné papoušky, například amazoňany, si kupovali sběratelé ve Spojených státech nebo v Asii.

"Češi hráli poměrně významnou roli, organizovali transporty do Evropské unie," tvrdí Pavla Říhová z CITES. V pašerácké skupině působili také Švýcaři a Češi.
 

 

Právě se děje

Další zprávy