Češi netolerují korupci u politiků

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
26. 9. 2006 10:20
Praha - Češi začínají být alergičtí na korupci. Pokud se takového jednání dopustí politik, měl by podle většiny lidí veřejný život ihned opustit.

92 % lidí by už takového politika nechtěla vidět ve veřejné funkci, vzdát by se měl i členství v politické straně.

Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila organizace Transparency International. Na otázky agentury GfK v červnu odpovídalo 500 respondentů.

Průzkum se mimo jiné zaměřil na hospodaření politických stran. Podle 86 % dotázaných by se mělo vědět, jak jednotlivé strany hospodaří.

"Pro nás je to dokladem toho, že veřejnost nezapomněla na skandály z konce 90. let minulého století," říká na tento výsledek Adriana Krnáčová, ředitelka Transparency International. "To je dobrá zpráva."

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Většina Čechů ovšem považuje informace o hospodaření politických stran za nedostupné a skryté. Konkrétně je to celých 82 procent. "Z průzkumu vyplývá jasný apel na strany: otevřete více své hospodaření dohledu občanů!", říká Krnáčová.

Prezidentovi lidé věří, parlamentu ne

Výzkum zjišťoval také důvěru občanů v jednotlivé politické instituce. Největší důvěře se tradičně těší prezident ČR (70 %) a ombudsman (64 %), nejmenší důvěru občanů mají politické strany (16 %) a Poslanecká sněmovna (19 %)

Odborníci Transparency International sestavili sborník studií, který ukazuje, jak hospodaření a fungování politických stran ovlivňují politické prostředí v zemi. "Studie ukazují, že vnitřní život českých politických stran a systém jejich financování má významný dopad na fungování veřejné správy a zákonodárného procesu v ČR. Tyto problémy pak prohlubuje nízká efektivita vyšetřování trestné činnosti politiků," říká Michal Štička, vedoucí projektu.

Strany mají málo členů

Jedním z hlavních problémů českých stran je nízký počet jejich členů, který umožňuje manipulace s výběrem kandidátů na kandidátní listiny. "České politické strany neplní své základní role a pouze obchodují s vlivem," dodává k tomu spoluautor studií David Ondráčka. Problémem je i struktura příjmů hráčů na politické scéně.

Velké politické strany jsou podle studií oproti menším neparlamentním subjektům v politické soutěži výrazně zvýhodněny. "To vede k dalšímu uzavírání parlamentních stran do svých vlastních záležitostí a odtržení od společenské reality," říká Krnáčová.."

Adriana Krnáčová, ředitelka Transparency International
Adriana Krnáčová, ředitelka Transparency International | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

TCI: Imunita by se měla omezit

Transparency International kritizuje také příliš rozsáhlou imunitu poslanců. Ani zákony, které legislativci přijímají se organizaci nelíbí. Podle ní český parlament spíše než důležitá politická rozhodnutí přijímá podrobné, technicistní normy. To se negativně projevuje jak v počtu projednávaných a schvalovaných zákonů, tak v kvalitě a srozumitelnosti jejich obsahu. Otevírá se tak prostor pro změny zákonů, jež mohou být motivovány zištnými pohnutkami.

 

Právě se děje

Další zprávy