Účastníci průzkumu státy hodnotili školními známkami od jedničky do pětky. Jedničku nebo dvojku dostalo Slovensko od 73 procent lidí, Švýcarsko od 65 procent a Rakousko od 64 procent. Rovných 60 procent jedniček a dvojek obdrželo Nizozemsko.
Víc než polovinu takto pozitivních hodnocení má ještě Norsko, Švédsko, Itálie, Francie, Velká Británie, Kanada, Dánsko, Chorvatsko a Belgie. Devětačtyřicet procent jedniček a dvojek dostalo Polsko, uvedl STEM na základě svého průzkumu z přelomu září a října.
Na opačném konci pořadí je jedinou zemí s víc než polovinou školních pětek Rusko, jedničku nebo dvojku mu dalo 12 procent Čechů. Číně dalo výborné nebo chvalitebné hodnocení 15 procent respondentů, Turecku 18 procent. Následuje Srbsko s 28 procenty, Ukrajina s 30 procenty a Tchaj-wan s 31 procenty jedniček a dvojek.
"V časovém srovnání v poslední době klesla náklonnost k západním velmocím, jakými jsou Spojené státy a Německo. Stále jsou však mezi Čechy tyto země vnímané pozitivněji než Rusko, Čína nebo Turecko," uvedl STEM. Německo dostalo v posledním průzkumu jedničku nebo dvojku od 46 procent Čechů, Spojené státy od 37 procent.
Z říjnového výzkumu @StemUstav: čeští občané mají velmi pozitivní vztah ke Slovensku, Švýcarsku a Rakousku. Válka na Ukrajině se na vnímání vybraných států projevila, a to především významným propadem hodnocení Ruska. https://t.co/KeMYw1KLsA pic.twitter.com/KRn9kmxURu
— STEM (@StemUstav) November 11, 2022
Propad pozitivního vnímání Ruska mezi Čechy je patrný na poklesu průměrné známky, kterou tuto zemi ohodnotili. Nyní má Rusko v průměru školní čtyřku, v průzkumu loni v květnu byl průměr 3,4.
"Čína, dříve nejhůře hodnocená země, je tak na tom nyní v rámci srovnání lépe, téměř beze změny má průměr 3,5. Ukrajina si naopak v hodnocení oproti roku 2021 nepolepšila a mezi občany Česka má zhruba průměrnou známku 3,2," podotkli autoři průzkumu.
V průzkumu STEM mezi 29. zářím až 9. říjnem odpovídalo 1052 lidí starších 18 let.