Česká detenční zařízení jsou nelidská, mají odstrašit, řekl švýcarské televizi Rozumek

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě sledujeme v online reportáži.
Do Evropy stále proudí stovky uprchlíků každý den.
Do Evropy stále proudí stovky uprchlíků každý den. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín - Šest plavidel - italská letadlová loď, francouzská fregata a rovněž jedna britská, jedna španělská a dvě německé lodě - odstartovalo po měsících sběru informací další fázi námořní operace ve Středozemním moři.

Evropská unie si od Operace Sophia slibuje, že tvrdě zasáhne rozsáhlou síť pašeráků lidí, kteří vydělávají na převozu běženců do Evropy.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

Přenos skončil
23:38

Navzdory sílící kritice, která se na její hlavu snáší kvůli řešení uprchlické krize, nehodlá německá kancléřka Angela Merkelová na svém "optimistickém" kurzu nic měnit. Uvedla to dnes večer v rozhovoru poskytnutém televizní stanici ARD. Kancléřka je i nadále přesvědčená, že Německo příliv migrantů do země zvládne. "Zvládneme to, o tom jsem pevně přesvědčená," uvedla Merkelová. Jejím úkolem jako spolkové kancléřky je v nastalé "historické zkoušce" prý hlavně "dát do toho všechno a mít optimismus i vnitřní jistotu, že jde o řešitelný úkol". Merkelová v rozhovoru rovněž odmítla, že by uvažovala o zastavení příjmu uprchlíků v Německu. "Jak by to asi fungovalo? Nemůžete jen tak uzavřít hranici," prohlásila.

23:06

Rozumek také na dotaz SRF potvrdil údajné zprávy, že česká policie migranty nutí svlékat se do naha. "To je pravda. Musejí se svlékat. Zadržovaní musejí podle českého práva za pobyt v detenčním zařízení platit, proto u nich policie trapně důkladně hledá peníze. Podle mého názoru je to nelidské a ponižující," poznamenal Rozumek. Podle něj se nic nezmění, dokud bude ve funkci ministr vnitra Milan Chovanec.

22:56

Jediným cílem české vlády je podle Rozumka tímto způsobem odradit případné další uprchlíky od cesty do České republiky. Policie podle něj intenzivně vyhledává syrské, irácké či pákistánské uprchlíky, kteří si zvolili Českou republiku jako tranzitní zemi. Tyto lidi pak umisťuje do detenčních zařízení, a to včetně dětí, nezletilých bez doprovodu a celých rodin. "A to z jednoho důvodu: aby odstrašila ostatní. Všem uprchlíkům tak je dáván signál, aby si našli jinou trasu. Chtějí tudíž břemeno svalit na jiné země," řekl Rozumek.

Dobrovolníci OPU údajně v českých detenčních zařízeních viděli bosé a nedostatečně oblečené děti, a podle jejich přesvědčení navíc hladové. "Hygienické podmínky jsou velmi špatné. Zhruba 70 mužů spí na karimatkách v tělocvičně. Na několik málo toalet mohou jen v doprovodu dozorců. Prý byly i případy salmonelózy. Tyto podmínky podle mého názoru odporují článku 3 Evropské úmluvy o lidských právech, tedy zákazu týrání, ponižujícího a nelidského zacházení," řekl.

22:55

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek označil podmínky v českých takzvaných detenčních zařízeních pro uprchlíky za nelidské a ponižující. Řekl to v rozhovoru se švýcarským rozhlasem a televizí (SRF). Poukázal přitom na chybějící toalety nebo na to, že uprchlíci často ani nevědí, proč jsou zavíráni.

22:50

Zhruba pět tisíc lidí se dnes večer sešlo ve středoněmeckém Erfurtu na demonstraci proti azylové politice německé vlády. Protest svolala euroskeptická strana Alternativa pro Německo (AfD). Zhruba stejný počet odpůrců imigrace se v metropoli spolkové země Durynsko sešel už minulou středu, informovala agentura DPA0 . Kromě odpůrců chování vlády se v Erfurtu sešlo také asi 800 lidí, kteří vládní politiku podporují, což je asi o 500 více než minulý týden.

21:22

Německý prezident Joachim Gauck se dnes při setkání se svým americkým protějškem Barackem Obamou v Bílém domě vyslovil pro silnější příspěvek Spojených států k řešení uprchlické krize. Ta podle něj ohrožuje politikou stabilitu Německa. Německý prezident podle agentury DPA už na úvod téměř hodinové schůzky s Obamou vyjádřil přání, aby "velký humanitární úkol", který podle něj představuje uprchlická krize, vnímala nejen Evropa, ale také USA. Po schůzce Gauck prozradil, že Obama ocenil "vzorovou roli Německa" při integraci uprchlíků.

Foto: Vojtěch Marek
19:08

O azyl v Německu v září požádalo přes 43 000 lidí. Proti předchozímu roku se tak počet žadatelů zvýšil o 126 procent, uvedlo německé ministerstvo vnitra. Počet nových žádosti o azyl výrazně převyšuje počet těch, které německé úřady stihl v září uzavřít. Německo minulý měsíc uzavřelo 23 000 azylových řízení, úspěšných bylo 38 procent žadatelů. Ministerstvo také upřesnilo, že oficiálně se v zemi v září zaregistrovalo 164 000 uprchlíků.

18:45

Z druhé strany se do kritiky obou politiků pustil vůdce britské protievropské strany UKIP Nigel Farage, podle něhož diktuje pravidla EU Německo, které unii vede jen ke svému prospěchu. Farage se pak nevybíravě opřel do Hollandea a prohlásil, že Francie má v EU váhu "jen nepatrně větší než ratlík". Pro Británii bude podle něho spásou referendum, ve kterém prý voliči bezpochyby ukončí její působení v EU.

Podobně se vyjádřila i šéfka protipřistěhovalecké Národní fronty Marine Le Penová, podle které už Merkelová fakticky vládne Francii, ačkoli jí k tomu francouzská ústava nedává právo.

18:42

"V Evropě jsou politické síly, které vyvolávají strach, ale nemají ponětí, jak situaci řešit. Musíme proti skepticismu bojovat," uvedl v reakci na projevy obou státníků předseda nejpočetnější lidovecké frakce Manfred Weber.

18:41

Pochvalné reakce i tvrdou kritiku si od europoslanců vysloužili lídři dvou největších zemí EU za své dnešní vystoupení na plénu Evropského parlamentu. Zatímco výzvy francouzského prezidenta Françoise Hollandea a německé kancléřky Angely Merkelové k řešení situace v Sýrii přijala část lídrů jednotlivých klubů s přitakáním, slova o další integraci Evropy zvláště u protievropsky laděných politiků narazila. Oba státníci vyzývali evropské země k větší vzájemné solidaritě a k otevřenosti vůči běžencům, kteří prchají z krizových oblastí. Uzavírání Evropy před okolním světem, jež navrhují někteří skeptici, podle Hollandea a Merkelové k ničemu nepovede.

18:40 Drtinová a Veselovský

Navracení uprchlíků zpět do původních zemí zatím není úspěšné, povinné kvóty ale řešením situace nejsou, říká ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier v rozhovoru pro DVTV. Uprchlíkům v detenčních zařízeních prý chybí informace a právní pomoc. Navíc podmínky, ve kterých jsou zadržovaní, jsou podle Dienstbiera nedůstojné. Podívejte se na video ZDE.

17:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky ve Štrasburku Silvie Houskové:

Německá kancléřka Merkelová uvedla, že je ráda, že se osmadvacítka dohodla na přerozdělování uprchlíků, protože dosavadní praxe dublinské dohody, podle níž musí uprchlíci žádat o azyl v první zemi EU, do které přijdou, je překonaná. Jak Merkelová, tak Hollande ale vyzvali, že je potřeba důsledně naplnit celý plán Evropské komise, tedy i registrace uprchlíků v státech, kam přicházejí, a také lépe kontrolovat vnější hranice Evropské unie.


Oba státníci vyzvali také k prohloubení eurozóny i lepší ekonomické spolupráci celé Evropské unie. „Potřebujeme pracovat na zlepšení konkurenceschopnosti, digitální ekonomiky, volného obchodu a musíme lépe využít možnosti vnitřního trhu,“ uvedla Merkelová. Mnohým dnes přijde sjednocená Evropa podle Merkelové jako samozřejmost, ale je potřeba si uvědomit, že rozšíření Evropské unie vedlo k větší prosperitě. 

Foto: Aktuálně.cz
16:44

"Německá kancléřka a francouzský prezident možná přijeli do Štrasburku ukázat, kdo ve skutečnosti řídí Evropu, možná by ale měli vystupovat spíš doma, kde jejich rozporuplná rozhodnutí způsobují chaos a dramatický pokles podpory voličů," komentoval vystoupení europoslanec ODS Evžen Tošenovský.

15:56

Německá kancléřka zopakovala své dřívější prohlášení, že je potřeba zachovat určité humanitární standardy. "Myslím, že jsme komunita, která stojí za určitými hodnotami." Lidská důstojnost, solidarita, úcta k lidským právům, vypočítává.

 Pokud Evropa zavře hranice, doplatí na to. "Pokud budeme trvat na svých hodnotách, vzejdeme z této krize vítězně."

15:51

"Musíme stát jako jeden muž. Musíme jednat jednotně, ne jako jednotlivé státy."

Jen společný postoj podle ní povede k vyřešení současné krize.

15:50

Podle Merkelové je nezbytné běžencům říci, že jejich přijímání není bezpodmínečné. "Musíme umět rozlišit ty, kteří si zaslouží naši ochranu a pomoc, protože utíkají před válkou. Musíme se také zasadit o zlepšení situace v Sýrii."

15:48

"Globální události nás hodně ovlivňují, možná víc, než bychom chtěli. Proto musíme hrát větší roli v celosvětovém dění. Nikdo přeci dobrovolně neopustí zemi, v níž se narodil."

15:45

Svět podle ní nedokázal zabránit eskalaci konfliktů na Blízkém východě.

Zmiňuje fakt, že lidé utíkají před hroznými válkami. "Jde o to, abychom jako Evropa dokázali zásadně přispět k řešení krize."

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
15:44

"Dokázali jsme, že jsme silnější, když držíme spolu," mluví v Evropském parlamentu německá kancléřka Angela Merkelová. Zmiňuje mimo jiné řeckou krizi. Evropa podle ní - kvůli statisícům uprchlíků - znovu stojí před historickou výzvou.

15:35

"Musíme posilovat schengenskou zónu," dodal Hollande. "Zpochybňování volného pohybu by byla tragická chyba."

15:30

"Nepotřebujeme méně Evropy, ale naopak více. Nesmíme se vrátit k rozpadu Evropské unie, nesmíme se vrátit ke vzniku národních států," apeluje francouzský prezident na europoslance.

15:25

"Musíme spolu mluvit. Musíme dojít k řešení," pokračuje Hollande. "Musíme se společně postavit proti terorismu, musíme se společně postavit proti válkám."

15:21

Čísla uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy, jsou podle Hollanda neuvěřitelná. Evropa podle něj ale musí dostát své reputaci - pomoci potřebným. Politici starého kontinentu blížící se krizi podcenili, je přesvědčen.

15:17

Francouzský prezident Francois Hollande mluví v Evropském parlamentu.

"Solidarita k uprchlíkům, kteří jsou oběťmi konfliktů na Blízkém východě, na Ukrajině, musí platit také k našim sousedním zemím. K zemím, které jsou sousední zemím konfliktu," řekl.

15:05

Do Evropského parlamentu právě dorazila německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande.

14:50

Proti přijímání uprchlíků ze zemí s válečným konfliktem je polovina Čechů. Dvě pětiny se kloní k jejich přijetí do doby, než se budou moci vrátit domů, a jen čtyři procenta uvedla, že Česko by mělo uprchlíky přijmout a nechat je zde usadit.

Obyvatelé Slovenska jsou v tomto ohledu ještě vyhraněnější, naopak v Polsku jsou uprchlíkům nakloněni více. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a obdobného průzkumu center CEORG v Polsku a Slovensku.

Co se týče uprchlíků z Blízkého východu a severní Afriky, je názor Čechů poměrně jednoznačný. Uprchlíky a migranty z těchto regionů by nemělo Česko přijímat podle 69 procent lidí, pro je čtvrtina Čechů. Naopak postoje k uprchlíkům z Ukrajiny jsou mezi Čechy jednoznačné.

14:40

Evropská unie svolala na čtvrtek mezinárodní konferenci do Lucemburska, jejímž klíčovým tématem bude pomoc zemím na Balkáně s lepším zvládáním nynější migrační vlny.

Konference má podle diplomatů Lucemburska, tedy nynější předsednické země EU, několik cílů. Jedním z nich má být dohoda o vyšší podpoře právě Turecku, Jordánsku a Libanonu tak, aby mohly uprchlický tlak lépe zvládat.

Země EU zmiňují i zájem zlepšit přístup uprchlíků ke vzdělání a informovat migranty o rizicích nelegální cesty do EU a o možnostech alternativních legálních způsobů, jak se případně do Evropy dostat.

14:37

Kiska je přesvědčen, že Evropa blížící se uprchlické krizi dlouho jen nečinně přihlážela. Nikdo v Evropě si podle něj nemyslí, že by kvóty problém vyřešily. "Naše pomoc uleví zemím, kam přicházejí desetitisíce či statisíce lidí."

14:33

Slovenska se podle něj současná migrační krize nedotkla tak, jako jeho některých sousedů Maďarska a Rakouska.

"Několikrát jsem řekl, že dle mého názoru má Slovensko kapacitu pomoci. Že přijetí několika stovek, ale i tisícovek lidí prchajících před válkou a násilím, by bylo v silách Slovenska. Myslím, že by to bylo přijatelné pro většinu našich občanů, pokud bychom jim takové rozhodnutí klidně, přesně a společně vysvětlovali," řekl prezident.

"Nešlo by o žádné ohrožení Slovenska, ani by to nemělo vliv na lepší či horší život lidí na Slovensku."

14:30

Poslancům Kiska připomněl, že svět v uplynulých desetiletích zažil hned několik velkých krizí. Proto je podle něj pro Slovensko důležité nejen členství v Evropské unii či NATO, ale i to, že spojenci mohou Slovákům věřit tak, jako Slováci věří spojencům.

"Jsem přesvědčený, že to - co stojí nad všemi smluvními vztahy, nad všemi formálními závazky, nad zapsanými a podepsanými garancemi - je schopnost porozumět důležitosti okamžiku. Kdy nejde o chvilkovou prestiž ani o nějakou jednotlivost. Kdy jde o důkaz spoluúčasti, o důkaz důvěry - během krizí, anebo při složitých rozhodnutích."

Foto: Ludvík Hradilek
14:27

Prezident Andrej Kiska zavítal do slovenského parlamentu. Důvodem je současná migrační krize i fakt, že vláda premiéra Roberta Fica hodlá napadnout žalobou uprchlické kvóty.

"Před několika dny se Slovensko ocitlo v absolutní menšině evropských států - a při rozhodování o této otázce neuspělo," připomněl nedávné jednání, na němž se zemím visegrádské čtyřky (včetně Česka) nepodařilo prosadit odmítnutí kvót.

Slovenský prezident Andrej Kiska navštívil 3. března 2015 centrálu NATO v Bruselu.
Slovenský prezident Andrej Kiska navštívil 3. března 2015 centrálu NATO v Bruselu. | Foto: ČTK
14:15

Napětí v německé společnosti kolem běženců posiluje euroskeptickou stranu Alternativa pro Německo (AfD). Podle aktuálního průzkumu společnosti Forsa pro televizi RTL by AfD nyní v parlamentních volbách získala sedm procent hlasů, nejvíc od začátku roku.

Oslabuje naopak konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, stejně jako opoziční Levice a Zelení, kteří jsou vstřícní k přijímání uprchlíků.

Průzkum rovněž ukázal, že se snižuje i osobní popularita Merkelové. Za kancléřku by ji nyní chtělo pouze 47 procent Němců, nejméně v současném volebním období.

 

Foto: Reuters
14:06  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecká policie rozbila mezinárodní zločineckou organizaci, která v zemi pašovala migranty. Policisté oznámili, že při razii na několika místech v Aténách zadrželi 12 lidí.

Pašeráci měli migrantům pomáhat dostat se z Turecka na řecký ostrov Kos a odtud do Makedonie a Itálie buď letecky, nebo autobusem či vlakem. Vydávali migrantům, kteří dorazili na Kos, falešné registrační dokumenty. Každý doklad stál v průměru asi 3000 eur (81 000 Kč).

Operace se uskutečnila v neděli brzy ráno a policie rovněž zabavila stovky falešných průkazů totožnosti, cestovních pasů a dalších dokladů.

13:26

Pokud by se Evropská komise násilím snažila prosazovat navyšování imigračních kvót, Česko by na ni podle prezidenta Miloše Zemana mělo podat žalobu.

"Na zasedání Bezpečnostní rady státu pan prezident vyjádřil názor, že pokud by se Evropská komise násilím snažila prosazovat tento mechanismus, bylo by vhodné následovat příkladu Slovenska a obrátit se s žalobou na Evropskou komisi k Soudnímu dvoru Evropské unie," řekl na tiskové konferenci hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Foto: ČTK
13:20

Mezinárodní organizace pro migraci zveřejnila krátké video složené s příběhů lidí, kteří utíkají do Evropy. Jednotlovým uprchlíkům, kteří jsou v médiích znázorňováni jen jako masa lidí, tak dávají hlas a identitu konkrétních lidí.

12:46

Ačkoliv Operace Sophia začala oficiálně až dnes, lodě mise EUNAVFOR MED v nedávné době odhalily ve Středomoří několik desítek doprovodných plavidel. Ta pašeráci používají pro návrat k libyjským břehům poté, co naplní rybářské a nafukovací čluny uprchlíky.

Doposud proti nim nebylo možné zasáhnout, což by se ale s novou fází námořní operace mělo změnit.

11:23

Jeden po druhém přednesou Merkelová i Hollande zhruba dvacetiminutový proslov, ve kterém nastíní pohled na současný stav Unie a načrtnou jejich vizi do budoucna.

"Myslím, že návštěva symbolizuje to, že se Evropa dostala do bodu, kdy se rozhoduje o jejím dalším směřování," uvedl europoslanec Luděk Niedermayer (TOP09),

"Jsme v situaci, kdy se stále více komplikuje nalezení dohody a začínají se zpochybňovat základní hodnoty a principy, na kterých Unie stojí." Niedermayer proto očekává, že se státníci nebudou ve svých proslovech zabývat konkrétními problémy, ale tím, co EU představuje a proč je důležitá.

11:22 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky ve Štrasburku Silvie Houskové:

Pětadvacet let poté mohou Hollande s Merkelovou jeho slova zopakovat. Evropská unie v současnosti čelí hned několika zásadním výzvám. Osmadvacítku států rozděluje postoj k řešení imigrační krize, což ohrožuje největší výdobytek Unie, a sice schengenský prostor.

Evropa se musí vypořádávat s čím dál tím ambicióznějším Ruskem, ukončit řeckou finanční krizi, která ohrožuje celou eurozónu, a navíc hrozí, že Evropskou unii opustí rovnou její druhá největší ekonomika - Velká Británie.

Foto: Aktuálně.cz
11:21

Naposledy vystoupili před europarlamentem společně německý kancléř Helmut Kohl a francouzský prezident Francois Mitterrand, a to několik dní po pádu berlínské zdi, 22. listopadu 1989.

"Vy i já máme před sebou mnoho práce. Všichni čelíme situaci, ve které se musíme rozhodnout, jak bude vypadat Evropa zítřka," řekl tehdy.

11:20

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande představí odpoledne ve štrasburském sídle Evropského parlamentu svou vizi budoucnosti Evropy. Návštěva hned dvou nejmocnějších evropských lídrů je přitom výjimečná. "Jde o historickou návštěvu v historicky těžké době," řekl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

11:18

V současné době vede nejpopulárnější trasa do Evropy pro uprchlíky přes balkánské země. Plavba přes Středozemní moře však zůstává daleko nejriskantnější.

10:45

Námořní operace Evropské unie se jmenuje Sophia podle somálské holčičky, která přišla na svět letos v létě u břehů Libye na palubě německé záchranářské lodi.

10:30

V mezinárodních vodách u libyjského pobřeží, odkud vyplouvá množství běženců, nyní operuje šest unijních plavidel - italská letadlová loď, francouzská fregata a rovněž jedna britská, jedna španělská a dvě německé lodě. Další tři plavidla belgického, britského a slovinského námořnictva by do oblasti měla dorazit na konci října.

Na palubě německé lodě Werra se nachází asi stočlenná posádka, která již podnikla několik cvičení, včetně simulace útoku provedeného pašeráky, na který členové posádky reagovali střelbou.

Německá loď Schleswig Holstein v italské Katánii, která se účastní rozšířené pátrací a záchranné operace Evropské unie na moři.
Německá loď Schleswig Holstein v italské Katánii, která se účastní rozšířené pátrací a záchranné operace Evropské unie na moři. | Foto: Reuters
10:14

Na 300 běženců se v noci na dnešek zapojilo do hromadné bitky v ubytovacím zařízení v dolnosaském Braunschweigu. Podle policie konflikt vypukl mezi uprchlíky z Alžírska a ze Sýrie kvůli ukradenému mobilnímu telefonu.

Podle serveru Focus Online muselo v Braunschweigu zasáhnout 60 policistů, kteří dvě bojující skupiny rozdělili. Bitka trvala přes půl hodiny, nikdo ale nebyl vážně zraněn. Policie zadržela jednoho muže, který by ještě dnes měl skončit před soudem.

Hromadných potyček v uprchlických střediscích v posledních dnech v Německu přibývá, v úterý večer se například mezi sebou střetli běženci v Hamburku.

9:30

Předpokládá se, že právě uprchlická krize bude jedním z témat, která přednesou německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande při své dnešní návštěvě Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Foto: Reuters
9.15

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) navíc varuje, že námořní operace nemůže být úspěšná, pokud EU nebude bojovat proti převaděčům také na evropském kontinentu. Mezinárodní organizace obchodníků s lidmi přitom přirovnává k těm, které obchodují se zbraněmi nebo s drogami.

9:00

Operace Sophia má své limity, protože lodě mohou působit pouze v mezinárodních vodách. To znamená, že se ke břehům Libye nemohou přiblížit na menší vzdálenost, než je 12 námořních mil.

8:50

V letošním roce překonalo podle údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Středozemní moře na cestě za lepším životem v Evropě již 515 000 migrantů.

Více než 383 000 jich dorazilo do Řecka a dalších 129 000 do Itálie. Zhruba 53 procent z nich jsou Syřané a asi 13 procent tvoří Afghánci.

Přinejmenším 2980 uprchlíků přišlo při riskantní plavbě o život.

Foto: Reuters
8:45

Tento krok přichází ve chvíli, kdy největší vlna běženců převáděných přes Středozemní moře začíná pomalu opadávat. Před čtyřmi měsíci se totiž hlavní trasa přesunula z Libye do Turecka.

Navíc - jak připomíná list The Guardian - je to již přes pět měsíců od té doby, co většina hlav států EU v čele s Davidem Cameronem slíbila, že se zaměří na boj proti pašerákům v Libyi.

Britský premiér David Cameron se může radovat.
Britský premiér David Cameron se může radovat. | Foto: Reuters
8:35

Vojenské lodě se v rámci Operace Sophia už nebudou omezovat jen na monitorování přesunu uprchlíků po moři a na záchranu těch, kterým hrozí utonutí, ale i na kontrolu, prohledávání a zadržování plavidel u Libye, hlavně s cílem dopadnout pašeráky lidí.

8:32

Evropská unie vstupuje do další fáze řešení migrační krize. V mezinárodních vodách Středozemního moře rozjede námořní operaci proti pašerákům lidí, a to v oblasti mezi Itálií a Libyí.

Do Operace Sophia se zapojí šest plavidel s podporou vrtulníků a bezpilotních letounů.

8:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět celý den sledovat nejnovější dění kolem uprchlické krize v Evropě.

Simona Fendrychová Michal Žák ČTK Reuters Simona Fendrychová, Michal Žák, ČTK, Reuters
Aktualizováno 8. 10. 2015 0:10
 

Právě se děje

Další zprávy