Polovina Čechů by nepřijala uprchlíky z válečných oblastí, zjistil průzkum

Julie Kochová Julie Kochová
7. 10. 2015 17:23
Podle zářijového průzkumu CVVM nechce uprchlíky vůbec přijmout polovina Čechů, naopak jednoznačně pro přijetí a integraci jsou jen 4 procenta obyvatel. Nejvíce by dotazovaným vadili žadatelé z Blízkého Východu a Afriky, mírnější jsou k migrantům z Ukrajiny. Ještě negativnější postoj zastávají vůči uprchlíkům Slováci, Poláci jsou naopak vstřícnější.
Demonstrace proti přijetí uprchlíků na Slovensku.
Demonstrace proti přijetí uprchlíků na Slovensku. | Foto: ČTK

Praha - Češi zůstávají negativně naladění vůči uprchlíkům, ukázal průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Polovina dotazovaných v září odmítla jakoukoliv formu přijetí žadatelů z válečných zón, 40 procent by uprchlíkům nabídlo ochranu do doby, než bude v jejich domovské zemi bezpečno. Jen 4 procenta Čechů chtějí migranty přijmout a nechat je zde usadit.

V průzkumu se současně ukázalo, že Čechům vadí především žadatelé z Blízkého Východu a Afriky - odmítá je 69 procent lidí. Mírnější jsou pak k ukrajinským migrantům, které nechce 49 procent lidí. K přijetí azylantů se obecně více přiklání vysokoškolsky vzdělaní.

CVVM srovnala české výsledky s průzkumem na Slovensku a v Polsku. Postoje Slováků jsou obecně více negativní, rozhodně nechce uprchlíky přijmout 62 procent lidí, pro dočasnou ochranu je 31 procent. Naopak vstřícněji se vůči azylantům staví Poláci, migranty odmítá 38 procent lidí a dočasnou ochranu by jim nabídlo celých 50 procent.

Odpověď žadatele přijmout a integrovat vybraly jen dvě procenta Slováků a 6 procent Poláků.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy