Černý měsíc motorkářů: v červenci jich zemřelo 27

ČTK ČTK
16. 8. 2010 15:15
Jde o nejhorší statistiku za poslední tři roky
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: HZS Plzeňského kraje

Praha - Letos v červenci zemřelo na českých silnicích 27 motocyklistů, nejvíce za poslední tři roky.

Novinářům to oznámil šéf dopravní policie Leoš Tržil. Loni a předloni jich během prvního měsíce prázdnin zahynulo shodně 18.

Od ledna si už nehody vyžádaly životy 64 motocyklistů, tedy o 11 více než za stejné období roku 2009.

Nejohroženější skupina

Motocyklisté patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu a případný střet s autem nebo pevnou překážkou končí ve většině případů jejich smrtí nebo těžkým zraněním. Větší šanci na přežití dopravní nehody mají ve srovnání s řidiči motorek dokonce i chodci.

Ministerstvo dopravy už dříve uvedlo, že riziko usmrcení na jeden ujetý kilometr je u motocyklistů osmnáctkrát vyšší než u řidičů osobních aut.

Úmrtnost roste s pěkným počasím

Podle policie motocyklisté umírají nejvíce na silnicích za pěkného počasí, proto dopravní policisté připravili na letní měsíce nejen represivní, ale i preventivní akce.

Tržil rovněž upozornil další účastníky silničního provozu, aby při jízdě předvídali a uvědomili si existenci slepých úhlů zpětných zrcátek automobilů a to, že tak mohou snadno motocyklistu přehlédnout.

Nejčastější příčinou nehod u motocyklistů je pak podle dopravních policistů nepřizpůsobení rychlosti technickému stavu vozovky.

"Buď vyjedou v zatáčce mimo silnici, nebo se stroj dostane mimo kontrolu méně zkušeného řidiče," dodal Tržil. Motocyklisté také často předjíždějí, aniž mají dostatečný rozhled, zejména v místech, kde je to zakázáno. Často také neodhadnou rychlost vozidla v protisměru.

Dalšími nešvary motocyklistů je bezohledná a agresivní jízda v obcích, nadbytečná hlučnost strojů a předjíždění na místech s přechody pro chodce.

Stroj nesmí ovládnout jezdce

Mezi nejčastější úrazy motocyklistů pak patří otevřené, komplikované zlomeniny dolních končetin, vážné úrazy hlavy, zlomeniny obličejových kostí (a to i při použití přilby), úrazy páteře, zlomeniny pánve. Průměrné náklady na léčení jednoho motocyklisty po dopravní nehodě jsou podle informací Besip přibližně 317 tisíc korun.

Podle šéfa dopravní policie by se měli motocyklisté vzdělávat v motoškolách. Tam se učí techniky, jak zvládnout motocykl, aby stroj neovládl jezdce. "Pořád je to malé procento těch, co chodí do motoškol," posteskl si motocyklový jezdec Josef Šiler z Automotodromu Brno. Podle něj se motocyklisté ani často neumí bezpečně obléci.

Podle Tržila by se měli motocyklisté na silnici "zviditelnit". "Neznamená to ale, že je chci obléct všechny do reflexních vest," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy