Černý kašel je vysoce infekční, bakteriální onemocnění dýchací soustavy. Nejběžnějším příznakem nákazy bývá zajíkavý kašel, který může trvat až několik týdnů. Kvůli dlouhému trvání je proto někdy označován jako stodenní. Kvůli své urputnosti může vést až ke zlomeninám žeber, vzniku kýly nebo pomočování. Nemoc se přenáší podobně jako chřipka a covid-19 kapénkami, tedy skrze drobné kapky slin.
Říká se, že kdo jednou slyšel pertusový kašel, nikdy na něj nezapomene. Zvukovou ukázku, jak černý kašel zní, si lze poslechnout například na webových stránkách britského lékaře Douga Jenkinsona.
V Česku se proti černému kašli povinně očkují novorozenci a větší děti mezi desátým a jedenáctým rokem.
Letos se už potvrdilo 1217 případů černého kašle, což je dvakrát více než za předchozí tři roky. Nových případů navíc mezitýdně neustále přibývá. Třetinu letošních případů tvoří teenageři ve věku 11 až 19 let. Nejvíce případů je v Jihočeském (246) a Středočeském kraji (211). Naopak v Karlovarském kraji jsou zatím jen tři případy.
Kterou skupinu obyvatel černý kašel nejvíce ohrožuje?
"Nejohroženější skupinou obyvatel jsou děti do jednoho roku věku a těhotné ženy, dále pak závažně chronicky nemocní jedinci. Onemocnění se ale nevyhýbá ani do té doby zdravým dospělým," vysvětluje Veronika Jegorová z kliniky infekčních nemocí v Motole.
"Většina dětí se nakazí ještě předtím, než mohou být řádně očkovány. Aby se předešlo nákaze těhotných, novorozenců a dosud neočkovaných kojenců, je ženám při každém těhotenství doporučeno přeočkování proti černému kašli, a to ideálně mezi 28. a 36. týdnem. Stejně tak je doporučeno minimálně jednou v dospělosti se přeočkovat," dodává.
Jak pacient pozná, že je nakažený? A kdy se vydat k lékaři?
"Mezi hlavní příznaky patří silný záchvatovitý dávivý kašel. Epizody kašle se opakují v řádu desítek denně, mohou trvat i několik minut a být v rychlém sledu za sebou, takže se nemocný nestačí pořádně nadechnout. Záchvaty bývají zakončeny typicky kokrhavým nádechem nebo u dětí zvracením. Lékaře by měl vyhledat každý, u koho se vyskytnou záchvaty silného dráždivého kašle nereagující na symptomatickou terapii, trvající déle než dva týdny," popisuje Jegorová.
"Velká část případů černého kašle se nikdy ani nediagnostikuje. Není žádný jednoduchý návod, jak jej může nemocný nebo rodič poznat. Vždy je však potřeba vyhledat lékařskou péči, pokud je nemocné dítě v kojeneckém věku, zejména pokud ještě nebylo očkováno takzvanou hexavakcínou, jejíž součástí je i očkování proti černému kašli," upozorňuje praktický lékař pro děti a dorost Daniel Dražan.
Jak vypadá léčba černého kašle?
"Černý kašel je bakteriální onemocnění, tedy onemocnění léčitelné antibiotiky. Zahájení terapie je nutné v počátečních fázích nemoci. Později nemají léky na potíže výraznější efekt, jelikož bakterie se již v dýchacích cestách nevyskytuje a veškeré symptomy jsou způsobeny účinky toxinu, který vyprodukovala. Podání antibiotik má též epidemiologický důvod, jelikož po pěti dnech od zahájení terapie již můžeme pacienta prohlásit za neinfekčního pro jeho okolí," uvádí Jegorová.
Jak moc je černý kašel nakažlivý ve srovnání například s covidem či běžnou chřipkou?
"Nakažlivost černého kašle je vysoká. Podíváme-li se do kontaktů v jedné domácnosti, nakazí se 80 až 90 procent jedinců. Nejnakažlivější fází onemocnění je čtrnáct dní před a po začátku záchvatovitého kašle. Riziko nákazy chřipkou v jedné domácnosti je pro srovnání kolem 15 až 20 procent, u covidu závisí na variantě viru a procentuálně se pohybuje o kousek výše než chřipka," vysvětluje Jegorová.
Nemůžu si ho splést s chřipkou?
"Chřipka je akutní náhle vzniklé onemocnění, projevující se kromě kašle, rýmy a bolesti v krku také horečkou a dalšími celkovými příznaky, například bolestí svalů a kloubů. Příznaky černého kašle jsou na začátku mnohem mírnější, vypadají spíše jako 'nachlazení'. Může mnoho týdnů probíhat v několika stádiích, než kašel přejde v charakteristické záchvaty. V kojeneckém věku je průběh nejtěžší, během záchvatů kašle může dítě modrat a mít zástavy dechu," srovnává Dražan.