Městský úřad v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije.
Termín jednání na černošické radnici se změnil na žádost Babišova zmocněnce, uvádí radnice na webových stránkách. Odbor přestupků žádosti vyhověl, protože byly splněny zákonné podmínky.
"Dne 13. prosince bylo provedeno ústní jednání se zmocněncem Ing. Andreje Babiše, na žádost zmocněnce veřejné, z důvodu zmocněncem požadované účasti osoby, která nebyla účastníkem řízení ani svědkem," uvádí se na webu radnice.
Na základě zmocněncovy žádosti byla stanovena lhůta do 21. prosince k doplnění spisu o vyjádření k provedenému dokazování při ústním jednání. "Po uplynutí této lhůty budou důkazy a vyjádření posouzeny, a pokud nebude nutné provedení dalších správních úkonů, bude zahájeno zpracování rozhodnutí," dodal úřad.
Podnět na černošickou radnici odeslala v srpnu organizace Transparency International ČR. Podle ní Babiš ovládá holding Agrofert i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon. Pod Agrofert spadá mimo jiné provozovatel rozhlasového vysílání Londa, vydavatel periodického tisku Mafra a provozovatel televizního vysílání Stanice O.
Členům vlády je přitom zakázáno osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny. Pokud úřad shledá porušení zákona, hrozí premiérovi čtvrtmilionová pokuta.
Úřad k podnětu už dříve obdržel podrobné stanovisko od Babišova zmocněnce. O součinnost požádal Poslaneckou sněmovnu, městský a krajský soud a finanční úřad. Na jeho výzvu mu poslaly informace také některé politické strany. Protože černošický úřad na základě obdržených dokumentů shledal důvodným projednání věci, zahájil 26. listopadu správní řízení.
Transparency International podala podnět k prošetření možného střetu zájmů také v případě senátora Iva Valenty (za Soukromníky), a to na zlínský magistrát. Podle ní Valenta porušuje zákon o střetu zájmů tím, že prostřednictvím jiných společností ovládá regionální televizi TV Brno 1.