Černošice musí obhájit pokutu pro Babiše. Může to trvat i 10 let, říká úředník

Domácí Domácí
3. 7. 2019 10:01
Městský úřad v Černošicích uložil v lednu za přestupek v podobě střetu zájmů premiérovi Andreji Babišovi pokutu 200 tisíc korun. Středočeský krajský úřad, k němuž se Babiš odvolal, rozhodnutí přezkoumal a spis do Černošic vrátil k doplnění. Úředníci dostali tři měsíce na to, aby odstranili údajné nedostatky, nejpozději začátkem července tak měli představit doplněné rozhodnutí. Nyní se však zdá, že se věc protáhne - podle úředníků totiž neexistuje žádná lhůta. Na případ upozornily Hospodářské noviny.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Vyhovět připomínkám kraje a doplnit důkazy je podle úředníků natolik složité, že na věci stále pracují, podle nich navíc žádná oficiální lhůta neexistuje. "Tříměsíční termín platí jen u prvního rozhodnutí, nikoli u jeho doplnění. Podle našich právníků teď žádnou lhůtu nemáme," řekla deníku tajemnice černošického úřadu Terezie Jenisová. 

Že se jedná o neobvyklý případ, potvrdil i další zdroj z Městského úřadu v Černošicích, který má k jeho řešení blízko, ale nechtěl být jmenován. "Kauza je komplikovanější než všechny předchozí. Předsedu vlády ještě nikdy nikdo nestíhal, byť se jedná jen o přestupek," uvedl. A také upozornil, že tříměsíční lhůta se vztahovala pouze na první výrok. Podle něj však nyní úřad nesmí být nečinný a na dokumentu musí dále pracovat.

"Jsme povinní rozhodnout bez zbytečného odkladu, ale někdy to trvá i 10 let. Zůstává otázkou, kdy to zvládneme," řekl úředník Hospodářským novinám. Sám nedokázal odhadnout, zda k doplnění spisu budou stačit týdny či měsíce.

Případ se táhne téměř rok

Na možný Babišův střet zájmů upozornila organizace Transparency International loni v srpnu. Poukázala na to, že premiér může dál ovládat svá média prostřednictvím holdingu Agrofert, přestože jej vložil do svěřenského fondu, jak mu ukládá zákon. Mezi správci fondu jsou však jeho manželka Monika a Babišovi spolupracovníci z Agrofertu.

Ke stejnému závěru pak letos v lednu dospěl i úřad v Černošicích, kam Babiš svým bydlištěm spadá, a uložil premiérovi pokutu 200 tisíc korun. Babiš se proti rozhodnutí odvolal k nadřízenému krajskému úřadu, ten však vede hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, členka premiérova hnutí ANO. Středočeský úřad spis přezkoumal a vrátil jej k dalšímu doplnění do Černošic.

Hejtmanka Jermanová čelí kritice za to, že krátce poté, co se k jejímu úřadu Babiš odvolal, provedla jeho reorganizaci - a to právě v oddělení, které mělo pokutu posuzovat. Jermanová se hájí, že změna s premiérovým případem nijak nesouvisela. K reorganizaci přitom neexistuje žádná analýza ke zdůvodnění změny struktury úřadu.

 

Právě se děje

před 56 minutami

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy