Černé peníze na kampaň neposlal jen Rusňák, byl v tom chaos, říkají bývalí členové ANO v Brně

Martin Biben Martin Biben
13. 9. 2017 5:30
Obviněný podnikatel David Rusňák podle bývalých členů brněnského ANO nebyl jediným, kdo hnutí před komunálními volbami v roce 2014 věnoval peníze či služby, které neprošly stranickým účetnictvím a chybí ve výročních zprávách. Aktuálně.cz získalo od bývalých brněnských komunálních politiků ANO seznam, ze kterého vyplývá, že podobné byly nejméně další čtyři případy. Šéfové brněnského ANO však existenci černých peněz popírají. Hnutí navíc dodnes nesplnilo pokyn svého šéfa Andreje Babiše a Davidu Rusňákovi, kterého policie obvinila v kauze úniků informací z policejních spisů, nevrátilo dar více než milion korun.
David Rusňák
David Rusňák | Foto: archiv

Brno - Černého financování se podle zdrojů Aktuálně.cz dopouštěla před komunálními volbami v roce 2014 brněnská pobočka ANO. Nejméně čtyři významní kandidáti darovali podle několika bývalých členů hnutí výrazně vyšší částky nebo poskytli rozsáhlejší služby, než jaké přiznali ve výroční zprávě.

Už zveřejněný případ kvůli únikům informací z policejních spisů obviněného brněnského podnikatele Davida Rusňáka, který sponzoroval hnutí penězi i reklamními službami v hodnotě 1,2 milionu korun bez jakékoli smlouvy, tak nejspíš není výjimkou.

Podobně je na tom podle seznamu dárců, který Aktuálně.cz získalo, například současný náměstek primátora a vlivný brněnský podnikatel Richard Mrázek. "Mrázek byl klíčovým mužem kampaně, řídil ji a ještě dal nejvíc peněz. Milion, který je uvedený ve výroční zprávě, nesedí. Ve skutečnosti to byly miliony dva," říká bývalý funkcionář ANO v jednom z brněnských obvodů, který si nepřál být jmenován, redakce však jeho identitu zná.

Že měl dát Mrázek hnutí dva miliony korun, si z kampaně pamatuje i bývalý radní za ANO Tomáš Kratochvíl. "Takhle o tom skutečně sám hovořil, že přispěje dvěma miliony," řekl muž, kterého hnutí v roce 2015 vyloučilo kvůli tomu, že údajně brzdil reorganizaci městských firem, kterou chtělo ANO ušetřit stamiliony a slibovalo ji před volbami.

Podobně ale podle exfunkcionářů brněnské pobočky hnutí nesedí čísla ani u Kratochvíla, který měl ve skutečnosti darovat zhruba 1,5 milionu korun. "Ve výroční zprávě je 400 tisíc, ale my měli kontaktní centrum na náměstí Svobody, které on kompletně zařídil nábytkem ze své firmy TOKA a vším. Nevím, jestli smlouva byla a ztratila se, nebo nebyla vůbec. Nelze ani vyloučit, že to bylo dokonce více než těch 1,5 milionu," říká další brněnský bývalý komunální politik ANO, který z obav o svoje současné zaměstnání také trval na anonymitě.

Rozpory mezi neoficiálním seznamem sponzorů a údaji ve výroční zprávě jsou i u dvou dalších tehdejších kandidátů, například Marka Janíčka či Pavla Staňka, kteří podle soupisu darovali dvojnásobek než ve výroční zprávě přiznaných 200 tisíc korun.

Černý fond neexistuje

Vznik jakýchsi černých fondů však tehdejší dárci i dnešní představitelé brněnské ANO, často v jedné osobě, popírají. Říci, kolik tehdejší kampaň stála, však nedokážou. A mají i problém si vzpomenout, kolik vlastně hnutí darovali.

"Darovací smlouvy jsou zveřejněné na webu. Já určitě přispěl více než milionem korun, ale myslím, že to bylo až v dalších letech. Všechny částky jsem navíc transparentně posílal ze svého osobního účtu," uvedl Mrázek, který však nedokázal říci, kolik v následujících letech hnutí daroval.

"Teď to v hlavě nemám," řekl (bylo to podle výročních zpráv ANO 400 tisíc v roce 2015 a 151 tisíc v roce 2016). Na otázku, zda je Rusňákův případ podle něj výjimkou, jinak byly na všechny dary uzavřeny smlouvy a jsou součástí výročních zpráv, Mrázek odpověděl. "Myslím si, že ano."

Tomáš Kratochvíl připouští, že před komunálními volbami dal ANO více než uvedených 400 tisíc. Částku 1,5 milionu ale označil za přemrštěnou. "Platil jsem spoustu dalších věcí, třeba nábytek, grafické návrhy, ale to je můj problém, mávl jsem nad tím rukou. Těžko dnes říct, v jaké hodnotě, ale sumy 1,5 milionu to určitě nedosáhlo," řekl Kratochvíl.

Bývalý radní také přiznává, že podobných nesrovnalostí mohlo být víc. "Mohly se stát chyby, většina z nás dělala kampaň poprvé, byl to šrumec. Ale o takové velké částky nešlo," dodal.

Podle předsedy organizace Brno-město Pavla Dvořáka bylo financování kampaně v roce 2014 čisté. "Všichni naši sponzoři jsou zveřejněni na webu, vše platí, není pravda, že bychom měli peníze navíc," uvedl. Krajská předsedkyně hnutí Taťána Malá se odpovědím vyhnula. "Nic o tom nevím, v té době jsem byla jen řadová členka v organizaci Brno-venkov," řekla.

Černé fondy v minulosti měly, nebo z jejich vytváření byly obviňovány, i jiné politické strany. Například ODS či Věci veřejné. Stranám většinou slouží k vyplácení nelegálních odměn či úplatků plynoucích z klientelistických vazeb nebo právě na kampaně. Na nesrovnalosti v případě ANO však podle bývalých členů mohla mít vliv i nezkušenost.

"Nikdo příliš nevěděl, jak se kampaň dělá a platí. Nebyl v tom pořádek, nevedla se jasná evidence, kdo smlouvu o daru má a kdo ne. Někdy i smlouvy do Prahy šly a tam zmizely. Mohlo to být jen opomenutími, nepořádkem, chaosem, ale stejně tak to mohl být záměr," vysvětlil zdroj.

Bývalí členové poukazují i na fakt, že se k nim nikdy nedostalo vyúčtování kampaně. "Nikdy jsme ho neviděli, možná vybraná skupinka lidí. Přitom nám mělo být posláno v listopadu 2014," uvedl bývalý politik.

Samotný Rusňák, zakladatel a majoritní akcionář investiční skupiny DRFG a také zeť Babišovy náměstkyně z ministerstva financí Aleny Schillerové, se ke sponzorským darům svých bývalých kolegů nechce vyjadřovat. Byznysmen, jehož manželka Petra je za ANO brněnskou radní, však potvrdil, že on s hnutím o navrácení daru 1,2 milionu korun jedná.

"Řešíme s pražskou centrálou dohodu o narovnání, kdy však bude hotová a kolik dostanu, nyní nelze říct," řekl. Vrásky to vlivnému podnikateli nedělá. "Je mi to vlastně jedno. Ty peníze jsem nedával s tím, že se někdy vrátí."

Demokratická revoluce mas proti elitám je v plném proudu, říká Tomáš Klvaňa. Více v dalším díle DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy