Cermat získal anticenu za maturity, Scio se raduje

Domácí Domácí
3. 10. 2012 16:00
Scio spolupracuje s organizátorem soutěže, cena se navíc týkala sporu Scio vs. Cermat
Cermat i Scio se zabývají testováním vzdělanosti. Scio vede s Cermatem letité spory o poskytnutí informací. Cermat teď kvůli tomu dostal anticenu od společnosti, se kterou Scio spolupracuje.
Cermat i Scio se zabývají testováním vzdělanosti. Scio vede s Cermatem letité spory o poskytnutí informací. Cermat teď kvůli tomu dostal anticenu od společnosti, se kterou Scio spolupracuje. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Příspěvková organizace Cermat, řízená ministerstvem školství (MŠMT),  v úterý získala anticenu "Zavřeno"  v kategorii "Přístup k informacím". Média na to upozornil jeho rival z oblasti testování vzdělanosti - soukromá firma Scio. Ta shodou okolností je finančním dárcem Otevřené společnosti, jež soutěž pořádá.

A navíc, Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání "vyfasovalo" tuto anticenu právě kvůli sporu se Scio.

A do třetice. Otevřená společnost poskytovala firmě Scio poradenství právě ohledně získání informací od Cermatu. Faktem nicméně zůstává, že Cermat, co do poskytování informací, má skutečně spíše "Zavřeno" a nerespektuje ani nařízení svého nadřízeného - ministerstva školství mládeže a tělovýchovy.

Otevřená společnost, o.p.s. usiluje o co největší otevřenost veřejné správy a svobodný přístup k informacím. Každý rok nechává hodnotit veřejnost a odbornou porotu, jak v těchto kritériích obstávají či neobstávají jednotlivé instituce.

Přijímá nominace na otevřené, či naopak "uzavřené" instituce, přezkoumává oprávněnost těchto nominací a nechává o nich hlasovat. Letos pořádala již 10. ročník soutěže, výsledky zveřejnila v rámci Mezinárodního dne informací.

V kategorii Přístup k informacím získalo od odborné poroty anticenu Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání. Důvod? "Cermat stále tvrdohlavě odmítá poskytnout informace ke státním maturitám, a to po 30 měsících procesu, i přes rozsudek a příkaz nadřízeného (MŠMT)," píše se ve zdůvodnění.

To pak dále rozebírá kauzu neposkytování informací: "Žadatel požadoval po Cermatu na začátku r. 2010 poskytnutí smluv souvisejících s reformou maturitní zkoušky, studii proveditelnosti využití výsledku maturitní zkoušky a textů e-learningových školení."

Cermat dostal anticenu, s pozdravem Scio

Tím žadatelem byl rival, soukromá společnost Scio, jež má podobné pole působnosti - zjišťování a hodnocení výsledků vzdělávání. Tatáž společnost na anticenu Cermatu upozornila:

"Dobrý den, pokud jste nezaznamenali, Cermat, realizátor státních maturit, se stal jednou z organizací, které si odnesly anticenu odborné poroty soutěže Otevřeno X Zavřeno za systematické obstrukce při poskytování informací veřejnosti. Cermat dodnes nezveřejnil podstatné statistické informace o státních maturitách, bez nichž není možné ověřit spolehlivost a platnost výsledků maturit. Podrobnosti: http://www.otevrete.cz/novinky/10-rocnik-souteze-otevreno-x-zavreno-zna-sve-viteze-527.html. S pozdravem Bohumil Kartous, Scio."

Když si člověk odkaz rozklikne, narazí v pravém sloupci na zajímavou informaci: "Podpořili nás: www.scio.cz". Koordinátor programu Otevřete a někdejší poslanec za ODA Oldřich Kužílek na tom nevidí nic závadného:

"Poskytovali jsme Sciu poradenský servis, jak získat od Cermatu informace, které má toto centrum povinnost sdělit, nicméně tak vytrvale odmítá učinit. V této kauze obstrukcí jsme jim tedy poskytovali poradenství, a jelikož jsme jim tím asi pomohli, stali se našimi dárci. Dali nám, tuším, 10 tisíc korun."

Na provázanosti firmy Scio s pořádající společností, na tom, že vyhrál případ, který se Scia přímo dotýká, a ani na tom, že Scio média o tomto výsledku soutěže informovala, nic špatného nespatřuje.

"Že Cermat zatvrzele odmítá poskytnout informace, odmítá se řídit pokyny svého nadřízeného, tedy MŠMT, a odmítá se i řídit závěry soudu, je fakt. A rozhodnutí odborné poroty bylo jednoznačné. Těžko zakazovat někomu ze Scio, aby o tom informoval," říká.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy