Maturity převzal nový ředitel, projekt čeká audit

ČTK ČTK
11. 6. 2012 15:29
Ministr školství Petr Fiala v pondělí pověřil řízením státních maturit Jiřího Zíku
Odvolaný šéf Pavel Zelený křeslo opouští kvůli chybám při maturitách.
Odvolaný šéf Pavel Zelený křeslo opouští kvůli chybám při maturitách. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr školství Petr Fiala v pondělí pověřil řízením státních maturit Jiřího Zíku.

Dosavadní výkonný ředitel centra pro přípravu maturit Cermat tak ve funkci vystřídal v pátek odvolaného šéfa Pavla Zeleného, který křeslo opouští kvůli chybám při maturitách.

Mluvčí ministerstva Kateřina Savičová řekla, že kompletní výsledky jednotných zkoušek bude mít Cermat v pátek. Zveřejní je během příštího týdne. Po skončení maturit také odstartuje audit celého projektu.

"Pan ministr probíral s panem Zíkou otázky související s jeho pověřením řízením Cermatu," řekla k pondělní schůzce na ministerstvu Savičová.

Bývalý šéf Zelený skončil, protože u letošních maturit se objevila řada chyb. Kvůli příliš těžkému testu z matematiky musel Cermat zpětně zmírňovat hodnocení.

Vlna kritiky se snesla i na hodnocení písemných prací, bylo prý neobjektivní. Navíc se objevilo několik škol, které při písemkách podváděly, Cermat jim poté umožnil zkoušku zopakovat.

"Registr výsledků maturit bude uzavřen v pátek 15. června. Zveřejněny by měly být příští týden na tiskové konferenci," sdělilo tiskové oddělení ministerstva.

Do tohoto pátku musejí také všichni maturanti dostat maturitní vysvědčení. Pak ministerstvo zahájí audit nákladů na jednotnou maturitu a procesní audit, který ukáže, jak jsou stanoveny procesy uvnitř centra, které jednotnou zkoušku řídí.

Obsah státních maturit by měla z ministrova rozhodnutí posoudit skupina odborníků. Doporučit by měla případné úpravy zkoušky.

 

Právě se děje

Další zprávy