Ondřej Štindl vstoupil do novinářského světa na podzim roku 1990, kdy během studií na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy spoluzakládal Rádio Stalin, které dodnes funguje pod názvem Rádio 1. První texty publikoval v Revolver Revue, poté působil také v Lidových novinách, české redakci BBC nebo v časopise Týden.
Věnuje se kulturním tématům, je ale ceněn i pro své komentáře, které v současné době publikuje pro názorový deník Echo24.cz.
"Ondřej Štindl je renomovaný komentátor s širokým tematickým záběrem, vzdělaný, s příjemným nadhledem ironickým i sebeironizujícím, s osobitým vyjadřováním. O to všechno je dnes značná nouze," řekla o Štindlovi například autorka laudatia Libuše Koubská.
Předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky Martin Groman uvedl, že cenu v minulých letech dostávali zvláště investigativní žurnalisté, letos se ale porota rozhodla akcentovat často okrajové téma kultury. "Jsem moc rád, že tentokrát volba padla na novináře, který se přes dvacet let věnuje kultuře a psaní o ní. Je to nakonec právě vždy kultura, co nás jako společenství odlišuje, náš jazyk, naše umění ve všech podobách," vysvětlil Groman.
Změnou oproti minulým letem je také to, že se letos společnost rozhodla cenu udělit jen jedné osobnosti, v minulých letech ji získávali zpravidla dva novináři.
Kromě své žurnalistické práce je Štindl také ceněným filmovým scenáristou a spisovatelem. V roce 2010 získal za scénář k filmu Pouta cenu Český lev, o sedm let později pak úspěch zopakoval se seriálem Svět pod hlavou. Napsal také romány Mondschein a K hranici, letos na jaře mu vyjde třetí kniha s názvem Až se ti zatočí hlava.
Cena Ferdinanda Peroutky
Uděluje se vždy v době narozenin (6. února) tohoto slavného prvorepublikového novináře (1895 - 1978). Novináři vyznamenaní tímto oceněním by měli podle poroty vykazovat Peroutkovu bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a "vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy".
Jejich profesní práce musí mít "mimořádnou úroveň násobenou precizností výrazových prostředků a krásou jazyka" a vycházet "z demokratické orientace, která je naprosto a vždycky nekompromisní vůči všem projevům totalitarismu a nesnášenlivosti kulturní, národnostní a politické".
Prestižní novinářské ocenění, udělované Společností Ferdinanda Peroutky získali v minulosti Petruška Šustrová, Pavel Kosatík a Jan Macháček (2009), Vítězslav Houška, Zdenek Slouka a Ludvík Vaculík (2010), Radka Kvačková, Jaroslav Spurný a Jan Bednář (2011), Petr Fischer a Petr Příhoda (2012), Ivan Klíma a Jiří Peňás (2013), Martin Veselovský a Petr Třešňák (2014), Marek Wollner a Luboš Dobrovský (2015), Petr Honzejk a Vladimír Kučera (2016), Jana Klímová a Jakub Szántó (2017), Jaroslav Kmenta a Ondřej Kundra (2018).