Praha - Centrem Prahy už poosmé vyrazil průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů, translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Podle odhadu pořadatelů se do něj zapojilo kolem 40 tisíc lidí, tedy zhruba o pět tisíc víc než před rokem, řekla mluvčí festivalu Prague Pride Bohdana Rambousková.
Pražská policie odhad počtu účastníků nezveřejnila. Podle jejího mluvčího Jana Daňka se akce odehrála v klidu a obešla se bez problémů. Účastníci letošního karnevalového pochodu se na téměř čtyřkilometrovou trasu z Václavského náměstí na Letnou vypravili krátce po 12:30.
Roztančený dav s duhovými vlajkami doprovázelo 15 alegorických vozů se zvukovými systémy. Na pořádek dohlížejí desítky policistů. Provoz po trase byl omezen. Čelo průvodu se na letenskou pláň, kde pořadatelé připravili hudební program, dostalo zhruba za dvě hodiny po začátku akce.
"Průvod stejně jako celý festival je úplně pro všechny. Jsme rádi, že v něm rozhodně nevidíme jen LGBT lidi, ale právě heterosexuální lidi, kteří přicházejí podpořit své rodinné příslušníky, přátele nebo prostě obecně LGBT občany, protože mají pocit, že máme všichni mít stejná práva," řekla Rambousková.
Duhovým průvodem vyvrcholil týdenní festival o životě LGBT lidí. Pořadatelé letos museli tradiční trasu pozměnit kvůli opravám v dolní části Václavského náměstí. Místo po Příkopech se tak účastníci vydali Opletalovou a Hybernskou ulicí na náměstí Republiky, odtud pak tradičně po Revoluční a Řásnovkou a Klášterskou na Dvořákovo nábřeží přes náměstí Curieových a Čechův most po schodech na Letnou, kde organizátoři připravili hudební program. Pro lidi s pohybovými potížemi či s kočárky organizátoři zajistili autobusy.
Účastníci s duhovými vlajkami se začali řadit v 11:30 v horní polovině Václavského náměstí a u sochy svatého Václava. Už před 11:00 tam byly stovky lidí. Část dorazila v kostýmech.
Patnáct alegorických vozů postupně pustilo své hudební systémy. V průvodu měly zastoupení i politické strany. Pirátský alegorický vůz vypadal jako pirátská loď, Zelení použili kropicí vůz, v davu byli třeba i sociální demokraté a další politici.
V ústí Kozí ulice, která sousedí s trasou, na průvod čekala skupinka odpůrců z řad radikálů. Od účastníků je oddělili policisté. Připraven byl policejní antikonfliktní tým i několik těžkooděnců, zasahovat ale nemuseli. Procházející svým odpůrcům mávali a zdravili je. Také na Václavském náměstí u sochy svatého Václava v poledne proti akci protestovalo několik lidí.
Na bezpečnost, pořádek a provoz dohlíželi policisté v reflexních vestách a uniformách. V čele průvodu jeli policejní motocyklisté. Ze vzduchu situaci monitoroval vrtulník. Doprava v centru Prahy byla v místech průvodu průběžně omezována.
Pro letošek pořadatelé zvolili novinku, k níž je inspirovaly akce z Ameriky. V čele průvodu jeli tři maršálci s duhovými šerpami, každý ve svém autě. Maršálky se pro letošek stali dětský psycholog Václav Mertin za respektující přístup k duhovým rodinám, lesbická seniorka Jana Kociánová a nizozemská modelka Loiza Lamersová, která se narodila jako chlapec. Podle Rambouskové je maršálkovský titul pro lidi, kteří mohou pro komunitu LGBT i ostatní představovat vzor.
Na Letné pořadatelé připravili hudební program na dvou pódiích, ve stanu pak hrála taneční hudba. Konal se také jarmark neziskových organizací, které se zaměřují třeba na boj proti šíření nemoci AIDS.