Celá země dýchá hůř. Zahalil ji smog

Pavel Baroch
30. 11. 2006 15:02
Praha - Smog v ovzduší naměřily v těchto dnech monitorovací stanice ve všech krajích. Může za to inverze. A také to, že lidé začali topit.
Lidé začali topit a v ovzduší je rázem více smogu
Lidé začali topit a v ovzduší je rázem více smogu | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

V ovzduší jsou především vysoké koncentrace drobných, pouhým okem neviditelných částic prachu.

Například včera byla nejhorší situace v Moravskoslezském kraji, velmi špatně na tom byly i střední Čechy a Praha. Ekologické limity ale byly překročeny po celé republice.

"Obáváme se, že znečištění ovzduší by letos mohlo být v zimním období stejně vysoké jako v loňském roce," řekl Jan Kužel, ředitel odboru ochrany ovzduší ministerstva životního prostředí.

Většina republiky má znečištěný vzduch

Ve své poslední bilanční ekologické zprávě přitom ministerstvo konstatovalo, že zhoršená kvalita ovzduší byla vloni na více než třetině území republiky, kde žije 66 procent obyvatel.

V roce 2004 přitom byl takto postižen jen zlomek území, pouhá dvě procenta - žila na něm ovšem asi třetina obyvatel, protože šlo o hustě osídlená místa.

Inverze panuje po celé republice
Inverze panuje po celé republice | Foto: ČT24

Nárůst tedy znamená, že znečištění se už netýká jenom lidí ve městech, ale též na venkově.

Odborníci si to vysvětlují tím, že lidé ve svých domech mnohdy topí tím nejlevnějším palivem, které seženou. Nejlevnější je ovšem obvykle také nekvalitní a neekologické.

"Právě nyní, v zimním období, se kumulují dva důležité negativní faktory. K dopravě a energetice, které jsou celoročně významným zdrojem nejen oxidu uhličitého, ale také jemného prachu a oxidů dusíku, přibývá právě vytápění domácností - především tuhými palivy," dodal Jan Kužel z ministerstva životního prostředí.

Někteří lidé topí nejenom uhlím typu "ořech" či uhlenými kaly, ale spalují i odpadky. Tím se do ovzduší dostávají i rakovinotvorné látky a další škodliviny.

Drobný prach zůstává v ovzduší dlouho

Právě karcinogenní látky se mohou vázat na drobné částice prachu, který v těchto dnech překračuje ekologické limity, a pronikat až do plicních sklípků.

Doma teplo, za okny smog
Doma teplo, za okny smog | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

"Jemné prachové částice jsou z hlediska lidského zdraví velkým problémem," varuje ministerstvo životního prostředí.

Znečištění ovzduší prachovými částicemi vede i k tomu, že přibývá astmatiků a že se zhoršuje jejich zdravotní stav. Nejvíce ohroženy jsou především děti. A starší lidé.

"Do ovzduší se jemné prachové částice dostávají z velké části právě spalováním tuhých paliv i při vytápění domácností. V ovzduší mohou zůstat až několik týdnů, zejména panuje-li inverze, a mohou se šířit do velkých vzdáleností," dodalo ministerstvo.

 

Právě se děje

Další zprávy