Čekáte dlouho na autobus? Máte nárok na odškodnění

Domácí Domácí
28. 2. 2013 10:52
Nové nařízení Evropské unie pro dálkové spoje bude platit od 1. března
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Jihomoravského kraje

Praha - EU zavádí ve svých členských zemích nové zařízení týkající se hromadné dopravy. Prospěch by mělo přinést zejména cestujícím.

Ti by měli mít při zpoždění dálkového autobusu nově nárok na kompenzaci. Nové nařízení začne platit už za pár dní, 1. března 2013.

Informoval o tom prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Roman Škrabánek.

Pokud budete například čekat déle než 90 minut v Praze na odjezd autobusu do Košic, budete moci nově požadovat přiměřené občerstvení. Při zpoždění nad 2 hodiny byste měli nárok na odstoupení od přepravy či na její přesměrování. K tomu by vám měli nahradit zaplacené jízdné.

"Pokud jim dopravce ihned nenabídne možnost rozhodnutí, vzniká jim nárok na náhradu škody ve výši 50 % z ceny jízdného do Košic," doplnil příklad Škrabánek.

"Nařízení je určeno pro pravidelnou (linkovou) autobusovou dopravu s přepravní vzdáleností 250 km a více a výstupním či nástupním místem na území členského státu," uvedl šéf AČCKA.

"Nařízení reguluje práva cestujících v případě zrušení nebo zpoždění spoje a v případě nadměrného příjmu rezervací a také stanovuje výši odškodnění v případě ztráty či poškození zavazadel a v případě úmrtí nebo zranění cestujících v důsledku nehody," doplnil.

Nově by tak mělo například platit, že pokud dojde ke zrušení spoje, jeho zpoždění o více než dvě hodiny nebo k nadměrnému příjmu rezervací, musí být lidem okamžitě nabídnuta možnost vybrat si, zda k přepravě využijí dalšího spoje, nebo dostanou zpět své jízdné, či dokonce bezplatně odcestují zpátky do místa výjezdu.

Občerstvení a ubytování přes noc

"Pokud dopravce nenabídne cestujícímu možnost rozhodnutí, má cestující právo na náhradu škody ve výši 50 % ceny jízdného," vysvětlil Škrabánek.

V případě zrušení nebo alespoň devadesátiminutového zpoždění odjezdu dálkových autobusů (tedy s cestou nad 3 hodiny) by měl dopravce nabídnout cestujícím odpovídající občerstvení či dokonce zajistit nezbytné ubytování přes noc.

Nařízení dále upravuje také výši odškodnění v případě ztráty či poškození zavazadel a v případě úmrtí nebo zranění následkem nehody, lhůtu pro vznesení nároků cestujícího na náhrady u dopravce a popisuje i práva lidí se zdravotním postižením a sníženou pohyblivostí.

Za poškození zavazadla během přepravy bude cestující moci inkasovat až 1200 eur. Za zranění či úmrtí může výše odškodného dosáhnout až 220 000 eur, to je dokonce více, než platí v letecké přepravě, uvedl prezident asociace. Jednotlivé státy mohou stanovit i vyšší limity.

Dopravní investice v roce 2013

"Nárok na náhrady může cestující předložit u dopravce ve lhůtě do 3 měsíců ode dne, kdy byla nebo měla být linková doprava uskutečněna, dopravce musí cestujícímu odpovědět do 1 měsíce od přijetí stížnosti," doplnil Škrabánek. Finální stanovisko musí být cestujícímu zasláno nejpozději do 3 měsíců od přijetí stížnosti.

Dopravci podle nařízení také nemohou odmítnout přepravu zdravotně postiženým lidem ani lidem se sníženou pohyblivostí. Výjimky ale existují.

"Odmítnutí je možné jen tehdy, pokud konstrukce vozidla nebo infrastruktura zastávek a terminálů fyzicky neumožňuje výstup a nástup nebo by nebyly dodrženy požadavky na bezpečnost stanovené národními či mezinárodními předpisy," vysvětlil Škrabánek.

Nové nařízení se nevztahuje na zájezdy cestovních kanceláří.

 

Právě se děje

Další zprávy