Čechy je těžší sečíst, více pracují a jsou méně doma

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
22. 3. 2011 19:05
Sčítání lidu proběhne letos v noci na 26. března

Praha - Už od dob Marie Terezie se Češi pravidelně podrobují proceduře zvané sčítání lidu.

Před deseti lety sčítání provázela velká nevole odevzdávat státu údaje, letos si statistici stěžují, že je problematické Čechům dotazníky i předat.

Na jedné straně jsou problémy s nedostatkem sčítacích komisařů, ale na druhé větší pracovní nasazení lidí. Býváme prostě méně doma a být doma ve všední den ve čtyři odpoledne na schůzku se sčítacím komisařem je pro většinu lidí utopie.

Ačkoli neexistují oficiální průzkumy, podle názorů odborníků v uplynulých deseti letech narostla doba, kterou Češi tráví v práci.

Pracujeme víc, i kvůli krizi 

"Je to pravda. Faktická pracovní doba je vyšší, než se oficiálně uvádí. Věřím, že sehnat lidi je pro komisaře těžší," říká Ivo Baštýř z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

V posledních dvou letech se navíc přidala i krize, kterou firmy řeší větším tlakem na výkon zaměstnanců. "Pak je to celá velká skupina podnikatelů. To je milion lidí, které musí sčítací komisaři dohonit," dodává  Baštýř s tím, že roli hraje i častější cestování za prací a studiem.

Velkou změnu oproti roku 2001 vnímá i místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal. Lidé jsou podle něj aktivnější a nebojí se zeptat.

Lidé se nebojí zeptat

"Před deseti lety obsluhovalo telefonní linky ke sčítání několik lidí přímo ve statistickém úřadu a denně vyřídili desítky hovorů. Teď má pošta obří call centrum a stejně to nestačí, lidí volají desetitisíce."

A volali ještě před začátkem sčítání. Než komisaři začali roznášet formuláře, mělo call centrum na kontě skoro 20 tisíc hovorů. Teď pod šedesáti tisíci hovory denně kolabuje a lidé si stěžují, že dovolat se je obtížné.

Mezi nejčastější dotazy patří ten, co dělat, pokud jsem v době sčítání mimo domov nebo v zahraničí. Nejasnosti mají i lidé, kteří nežijí na adrese trvalého bydliště. Těch v posledních letech hodně přibylo a je to podle statistiků další významná změna oproti roku 2001.

"Institut trvalého bydliště v dnešní době ztrácí smysl. Jen sto tisíc lidí má trvalé bydliště na obecních úřadech. Mnoho z nich se tam přihlásilo kvůli odměnám, které za to v minulých letech města nabízela, aby přilákala nové obyvatele a dostala více peněz z daní," vysvětluje Drápal.

Foto: Ludvík Hradilek

Při sčítání lidu před deseti lety statistiky více než technické problémy (které se objevily taky) překvapila nechuť lidí data státu odevzdat. Na něj nebyli při sčítání o dalších deset let dříve v roce 1991 zvyklí.

"Sčítání jsem prožívala hodně intenzívně. Musím říci, že tak silná negativní reakce veřejnosti mne zaskočila. Nebyla jsem připravena, doba od minulého sčítání k současnému se změnila, byl to posun v myšlení lidí," komentovala minulé sčítání tehdejší ředitelka statistického úřadu Marie Bohatá.

Letos byly hlasy proti samotnému sčítání slabé. Nezafungovala ani síť Facebook, která jinak dokáže nespokojené lidi velmi snadno spojit. Skupiny proti sčítání mají jen desítky členů.

 

Právě se děje

Další zprávy