Čechem snadno a rychle? Až si to úředníci nastudují

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
26. 1. 2014 14:15
Nový zákon o státním občanství, který začal platit 1. ledna, provázejí komplikace.
Cizinecká policie Praha: vyplňte si žádost a posaďte se. Nejste tady sami.
Cizinecká policie Praha: vyplňte si žádost a posaďte se. Nejste tady sami. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Třiadvacetiletý student ekonomie Duc žije v Česku osmnáctým rokem, ale až letos se poprvé rozhodl zažádat o české občanství.

Díky nové legislativní úpravě bude moci být Čechem i Vietnamcem. Se začátkem nového roku totiž začal platit nový zákon o státním občanství, který ruší povinnost vzdát se svého původního občanství oproti tomu českému.

"O občanství jsem zažádal, protože jsem tady už osmnáct let. Do Vietnamu sice létám každý rok, ale cítím, že moje mentalita se více začíná podobat té české. A díky novému zákonu se nemusím vzdávat ani jednoho, což byl také důvod, proč jsem dříve o občanství nežádal, ačkoliv jsem mohl," řekl.

Dalším důvodem pro něj bylo zavedení získání občanství takzvaným prohlášením, které by mělo usnadnit byrokratický proces.  Oproti klasické žádosti stačí doložit, že cizinec má na území České republiky trvalý pobyt, žije zde nejméně od deseti let věku, dvě třetiny života pobývá v Česku, nebyl odsouzen za žádný trestný čin a je mu více než osmnáct let.

Zmatení úředníci

Ačkoliv zákon platí od prvního ledna, na úřadě pražské městské části, pod kterou Duc administrativně patří, mu úřednice nebyla schopna se žádostí poradit. Důvod? Ještě šestého ledna zákon neměla nastudován.

"Paní na přepážce mi sdělila podmínky podle starého zákona. Když jsem jí řekl, že podle nového zákona je to jinak, o nových zákonných podmínkách slyšela prvně," vysvětluje student. Kromě toho se dozvěděl, že ještě nemá ani formulář na takovýto typ žádosti.

Problémy se zaváděním nové právní úpravy v praxi potvrdila také Linda Sokačová z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva. "Tři naši klienti přišli s tím, že někteří úředníci nový zákon neznali," uvedla.

Žádost o občanství se však podává na krajském úřadě, příslušném podle místa trvalého bydliště, v případě Prahy na úřadě městské části. "Nakonec jsme se s úřednicí dohodli, že přijdu koncem ledna. Do té doby si zákon prostuduje a pak budeme pokračovat dál," nastínil Duc řešení situace.

Zvýšený zájem o občanství

Při žádání o nabytí občanství je kromě příslušného formuláře třeba dodat po dohodě s úředníkem další doklady - například rodný list (přeložený do češtiny), výpis z trestního rejstříku či vysvědčení ze školy. Úřady si pak zjišťují další informace o žadatelích u cizinecké policie. 

Požadavky na dokumenty se však podle Sokačové mnohdy liší úřad od úřadu. To potvrzuje i zaměstnankyně z Krajského úřadu v Ostravě, podle níž je vyřizování jednotlivých žádostí velice individuální.

"Žadatelé chodí průběžně od začátku roku a domlouvají se s úředníky na dodání případných chybějících dokumentů," uvedla.

Přesto je o tento způsob nabytí českého občanství zvýšený zájem. "Krajský úřad Jihomoravského kraje může potvrdit nebývalý počet podání, které eviduje v souvislosti s novým zákonem o státním občanství. Pracovnice úřadu v tomto období odpovídají na velké množství dotazů ohledně nových způsobů nabytí státního občanství, a to osobně i telefonicky," uvedla mluvčí Jihomoravského krajského úřadu Denisa Kapitančiková.

Zájem potvrdily také další oslovené úřady a také Poradna pro občanství, občanská a lidská práva, která dostávala od října loňského roku několik desítek dotazů denně.

Šance pro dvacátníky

Podle Duca budou mezi žadateli zejména jeho vrstevníci, tedy mladí lidé okolo dvaceti let. Rok 2014 je totiž výjimkou. Letos mohou o udělení občanství prohlášením požádat cizinci, kteří splní výše uvedené podmínky a je jim více než jednadvacet let.

Příští rok už budou moci takto žádat pouze obyvatelé ve věku 18 až 21 let.

Zákonná lhůta pro předání žádosti na ministerstvo vnitra, které rozhoduje o udělení statusu českého občana, je šedesát dní. Ministerstvo pak má na rozhodnutí 180 dnů.

Pokud boj Duca s úřady dopadne dobře, stane se oficiálně Čechem.

"V normálním životě se mi asi nic moc nezmění. Ale můj pocit sounáležitosti k téhle zemi bude oficiální. Po tolika letech, kdy státu nějak přispívám, budu moci například volit," uzavírá.

 

Právě se děje

Další zprávy