Norové ho našli v závěji. Umí česky, ale neví, kdo je

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2014 19:08
Neznámý muž byl objeven v polovině prosince v Oslu. U sebe neměl žádné doklady.
Neznámý muž trpící ztrátou paměti, po jehož totožnosti pátrá norská policie.
Neznámý muž trpící ztrátou paměti, po jehož totožnosti pátrá norská policie. | Foto: ČTK

Oslo - Norská policie se snaží zjistit totožnost muže, který údajně umí pět jazyků, včetně češtiny, ale tvrdí, že si nemůže vzpomenout, jak se jmenuje ani odkud je.

Informují o tom norská média, podle nichž policie dnes zveřejnila fotografii nalezence ve věku mezi 20 a 30 lety. Podle dobře informovaného zdroje ČTK se ale zatím moc nezdá, že by šlo o Čecha. Český velvyslanec v Norsku Milan Dufek potvrdil, že norská policie kvůli tomuto případu ambasádu kontaktovala.

Policie uvedla, že muž, který si nyní říká John Smith, byl objeven v polovině prosince v Oslu, když ležel v závěji. U sebe neměl žádné doklady. Hovoří prý dobře anglicky s "východoevropským přízvukem" a rozumí také česky, slovensky, polsky a rusky. Je vysoký 187 centimetrů, má modré oči a tmavé blond vlasy.

Zdroj ČTK upřesnil, že muž byl v norské metropoli nalezen před jednou restaurací. Zřejmě ho někdo fyzicky napadl, a proto byl hospitalizován. Pokud jde o jeho údajnou znalost češtiny, policie prý sdělila, že ve vánoční době sledoval v televizi pohádku Tři oříšky pro popelku a zdálo se, že jí rozumí.

Norští policisté se muže bez paměti už snažili identifikovat za pomoci Interpolu, ale marně. Obrátili se také na své kolegy ve východoevropských státech, ale otisky prstů, které rozeslali, nebyly v žádné databázi objeveny.

Vzhledem k tomu, že policie ve svém pátrání zatím neuspěla, kontaktovala nyní norské sdělovací prostředky. Totéž se prý chystá ve středoevropských a východoevropských zemích. "John Smith" souhlasil, aby policisté při zjišťování jeho totožnosti požádali o pomoc veřejnost.

Ve veřejně dostupné databázi osob, po kterých pátrá česká policie, se žádná fotografie neshoduje s obrázkem muže zveřejněným v Norsku.

V roce 2005 řešila podobný případ britská policie, která v malém přístavu Sheerness na jihovýchodě Anglie nalezla muže v promočeném společenském obleku s kravatou. Od chvíle, kdy byl zadržen, nepromluvil a trpěl prý naprostou ztrátou paměti.

Později se ukázalo, že umí velmi dobře hrát na klavír a britský tisk ho proto pojmenoval "Piano Man". Jednu chvíli se zdálo, že může jít o mladého českého hudebníka Tomáše Strnada. "Česká stopa" ale padla poté, co se muž tohoto jména přihlásil v Praze. Později se objevily zprávy, že "Piano Man" pochází z Bavorska.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy